Про це в інтерв'ю Rzeczpospolita розповів польський міністр закордонних справ Ґжегож Схетина. За його словами, в Росії немає чіткого плану, який вона виконує, а "Путін 5 років, 7 чи 10 років був зовсім інакшим, як політик".
Виправдання, що Росії "довелося" анексувати Крим і розв'язати війну проти України тому, що НАТО і ЄС розширювалися на схід після розпаду СРСР, на думку польського дипломата, є безглуздими.
"Дивно, що росіяни вважають події після 1990 року як такі, що були спрямовані проти них. Думаю, такі думки – це лише привід, щоб з одного боку не сприймати ЄС як силу і важливий голос в Європі, а з іншого – щоб заперечувати суверенітет України і країн Балтії", - сказав Схетина.
Він додав, що за останні 25 років у Східній Європі багато країн нарешті здобули незалежність. Україна, приміром, про це мріяла століттями. Однак сьогодні Росія знову ставить під сумнів її суверенітет, претендуючи на частину її території, говорячи про "біполярний світ" і вплив США.
На запитання журналістів, яке місце Польщі у "біполярному світі" Путіна, Схетина відповів, що Варшава остаточно опинилася на Заході.
"Символом місця Польщі з позиції Росії є вихід останніх російських військ з бази в Легниці у 1993 році, після якого був наш вступ до НАТО і Євросоюзу", - сказав Схетина.
На його думку, війна на зразок тієї, що триває в Донбасі, не можлива на польській території.
"Польща безпечна. З тих причин, що я вже сказав. Польща з огляду Росії, швидше за все, є країною, підконтрольною ЄС і НАТО. Так само і країни Балтії", - додав польський дипломат.
Хоча він визнав, що в Латвії є серйозні передумови для російської агресії. Зокрема, Схетина звернув увагу на велику кількість російськомовних мешканців і те, що мером Риги, приміром, є росіянин. На думку польського міністра, Путін прагне повернути свою і сусідні країни "в минуле".
"Якщо це не вдасться в кордонах СРСР, то він принаймні спробує дестабілізувати сусідів і обмежити їхню незалежність, щоб пересвідчитися, що вони не вступлять до інших союзів і не приймуть інші системи цінностей. В цьому полягає проблема Росії з прозахідними амбіціями Молдови, України і Грузії", - пояснив дипломат.
Раніше Схетина закликав ввести санкції проти Росії автоматично в разі атаки на Маріуполь. За його словами, обмежувальні заходи можуть включати відключення РФ від системи SWIFT, удар по банківських переказах, ембарго на експорт вугілля і багато інших кроків. Глава МЗС Польщі також заявляв, що після обстрілу Маріуполя глави МЗС країн ЄС прийшли до висновку, що ніякі нові санкції проти РФ "не є неможливими". При цьому більш поміркована позиція нового уряду Греції цьому не перешкодить, вважає він.