Радбез ООН проведе закриті консультації через загострення в Нагірному Карабаху. Ще кілька років тому спірний район контролювало вірменське населення, але зараз конфлікт між Вірменією та Азербайджаном розгорівся з новою силою, пише The Washington Post.
Використання Азербайджаном безпілотників турецького та ізраїльського виробництва змінило рівновагу цього конфлікту, поставивши загартованих у боях вірмен в оборону.
Згідно з офіційними повідомленнями, майже 800 вірмен загинули з початку війни 27 вересня; азербайджанська сторона не повідомляла про жертви, але можна припустити, що кількість жертв зі сторони Азербайджану також значна.
Вірмено-азербайджанський конфлікт може здатися далекою, давньою ворожнечею. Але початок війни в Нагірному Карабаху показує те, як сучасні озброєння можуть раптово розблокувати, здавалося б, «заморожені конфлікти» і створити небезпечні можливості зруйнувати статус-кво.
Ось проста пропозиція для державного секретаря США Майка Помпео, який повинен провести зустріч у п’ятницю з міністрами закордонних справ Вірменії та Азербайджану: шлях до реальних переговорів та стабільності в Карабаху може розпочатися із заборони польоту військових безпілотників над анклавом.
США, Росія та Франція, три співголови "Мінської групи" безрезультатно намагалися врегулювати карабахське питання з 1992 року.
Помпео має відповісти на великий виклик. Цього місяця Росія та Франція намагалися «вмовити» сторони конфлікту припинити вогонь, однак ці спроби не були надто вдалими.
Потрібен план, який прямо включає три великі держави в карабахський безлад і забезпечує платформу для вирішення основних питань.
США також хочуть перевірити Туреччину, союзника Азербайджану, яку Помпео в інтерв'ю на цьому тижні розкритикував за те, що лідер Туреччини Реджеп Ердоган почав втручатися у конфлікт, що лише ризикує погіршити і без того критичну ситуацію в Нагірному Карабаху.
Здається, обидві сторони конфлікту тепер більш відкриті для переговорів, ніж раніше.
"Ми хочемо предметної розмови", - сказав посол Азербайджану у Вашингтоні Елін Сулейманов.
"Ми не бачимо альтернативи мирному вирішенню цього конфлікту на основі взаємних компромісів", - зазначив посол Вірменії у Вашингтоні Варужан Нерсесян.
Раніше під час війни Азербайджан міг протистояти будь-якому перемир'ю, яке не вимагало вилучення з простору боїв його найкращу зброю - безпілотники. Але ситуація, здається, трохи погіршилась у вівторок, коли азербайджанські сили на південному заході Карабаху були відрізані вірменськими військовими, оточивши передові війська Азербайджану, за даними вірменського джерела. Це може дати Єревану трохи більше важелів проти Баку.
Вірмени Карабаху - завзяті бійці. Їхня перевага в артилерійській та танковій війні, яка відірвала анклав від номінального контролю Азербайджану в 1994 році, продовжувалась у боях, які періодично повторювались з тих пір.
Сучасні безпілотники підірвали цю загальноприйняту військову парадигму. За допомогою вишуканих безпілотних літальних апаратів Туреччини та Ізраїлю азербайджанці в перші дні війни оминали вірменські системи протиповітряної оборони, а потім атакували важкі артилерійські озброєння, броньовану техніку та формування військ.
Вірменії не вистачало сучасної зброї для боротьби з азербайджанським флотом безпілотників або для запуску потужної зброї.
Тепер, коли потужність безпілотників була продемонстрована настільки яскраво, інші регіональні сусіди можуть подумати про відновлення власних заморожених конфліктів. Серби та Косово досі приховують гіркі образи після війни у 1990-х. Сепаратисти на сході України ведуть боротьбу з Києвом. А що з турками? Переконавшись, наскільки ефективні їхні безпілотники в бою, Туреччина тепер може вдатися до війни з курдами.
Великим державам потрібні нові правила для цієї нової гри, щоб світ не вступив в еру хаосу, резюмує видання.
27 вересня карабахський конфлікт спалахнув з новою силою. Сторони конфлікту – Вірменія і Азербайджан – звинуватили один одного в наступальних діях і ракетний обстріл житлових кварталів в регіоні Арцах (нинішній Нагорний Карабах і прилеглі території).
Обидві держави оголосили військовий стан, а Вірменія – ще і загальну мобілізацію.
Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією почався через Нагірний Карабах в 1988 році, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабахська автономна область заявила про вихід з Азербайджанської РСР. Нагорний Карабах і сім прилеглих до нього районів – 20% території Азербайджану – знаходяться під окупацією збройних сил Вірменії. У травні 1994 року сторони досягли режиму припинення вогню. Територіальний конфлікт не врегульовано досі.
Баку почало наступ в Нагірному Карабаху, прагнучи відновити суверенітет над регіоном. Найближчі дні покажуть, чи вдасться Азербайджану досягти своєї мети. Поки ж азербайджанська армія взяла під контроль шість населених пунктів регіону і кілька стратегічних висот в зоні конфлікту. Про те, що відбувається в Нагірному Карабаху, читайте в статтях Володимира Кравченка «Осіннє загострення» і «Позиційні бої не місцевого значення» в ZN.UA.