Ще одна країна замислилась над переглядом політики нейтралітету

Поділитися
Ще одна країна замислилась над переглядом політики нейтралітету © Flickr/picqero
В Ірландії проведуть широкі консультації з експертами та громадськістю.

Уряд Ірландії має намір провести консультації із громадськістю щодо доцільності й надалі дотримуватись традиції  військового нейтралітету в країні на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну, повідомляє ірландське видання RTE.

Міністр закордонних справ Мішель Мартін повідомив, що в червні у чотирьох містах країни проходитиме форум, який буде зосереджений на низці питань безпеки та дозволить обговорити багаторічну політику нейтралітету, якої дотримується країна.

«За останній рік міжнародне безпекове середовище суттєво змінилося. Ми стали свідками явного та брутального ігнорування Росією міжнародного права», – сказав Мартін.

Передбачається, що участь у форумі візьмуть експерти з безпеки, оборони та зовнішньої політики, а також політики і представники громадянського суспільства, науковці та інші.

Водночас, Мартін наголосив, що наразі уряд не має наміру змінювати свою політику військового нейтралітету, тож рішення розглядатиметься після консультацій із громадськістю.

«Прихильніть Ірландії міжнародному порядку, заснованому на правилах, і традиційна політика військового нейтралітету не позбавляють нас необхідності реагувати на цю нову реальність», — заявив він.

Минулого року прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар заявляв про можливість перегляду політики нейтралітету і  припустив, що країна може більше залучитися до спільної оборонної політики Європейського Союзу.

Ірландія проголосила нейтралітет під час Другої світової війни. Тодішній прем'єр-міністр країни Еймон де Валера обґрунтував цей статус тим, що він дозволяє країні не стати пішаком в іграх великих держав. Нейтралітет був офіційною політикою Ірландії протягом більшої частини її незалежної історії й залишається широко популярним. Водночас, критики такої позиції стверджують, що вкупі з низьким рівнем витрат на оборону він ставить країну в залежність від союзників.

Нагадаємо, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Фінляндія та Швеція відмовились від багаторічної політики нейтралітету. Днями Фінляндія стала членом НАТО. Переговори щодо ратифікації заявки Швеції досі тривають.

Ідея «фінляндизації» активно обговорювалася у контексті України. Іван Гісем та Максим Яковлєв у статті «Війна в Україні: що таке «фінляндизація» та чи допоможе вона нам?» розповідають про феномен «фінляндизації» та що про нього думають фінські науковці. Зокрема, на думку аналітиків, фінську модель не можна використати для випадку України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі