Про це в інтерв'ю Reuters сказав єврокомісар з питань європейської політики сусідства і переговорів щодо розширення Йоганнес Ган.
"Настав час закінчити роботу 1989 року", - сказав він, маючи на увазі розширення ЄС на схід після падіння Берлінської стіни.
"Ми встановили 2025 рік як орієнтир для Сербії і Чорногорії. Це реалістично, але дуже амбітно", - додав Ган.
Албанія, Боснія і Герценовина, Косово, Македонія, Чорногорія і Сербія сподіваються приєднатися до організації. Але їхні перспективи скоротилися впродовж останніх років, оскільки європейські політики через підйом євроскептицизму, Brexit і кризу в єврозоні втратили інтерес до розширення.
Але зростання впливу Росії, міграційна криза в регіоні, турецький розворот до авторитарного правління і бажання ще більшої інтеграції після виходу Великої Британії з союзу дають шанс для балканських країн.
"Або ми експортуємо стабільність в регіон, або ми імпортуємо нестабільність", - сказав Ган, наголосивши, що процес вступу в ЄС - це найкращий спосіб побороти корупцію, організовану злочинність і загорозу повернення авторитаризму на Західних Балканах.
Сербія розглядається як наріжний камінь. І ЄС сподівається, що Белград, користуючись своїм впливом, може підштовхнути інші країни до реформ. Ган відвідає Сербію в лютому після публікації офіційної стратегії Єврокомісії щодо Балкан. Документ з'явиться 6 лютого.
Раніше повідомлялося, що ЄС визначив дедлайн для наступної хвилі розширення. Сербія і Чорногорія почали переговори про вступ в Євросоюз, Боснія претендує на статус кандидата в ЄС, а Косово розраховує офіційно стати кандидатом.
А директор із зовнішньої політики Центру європейських реформ Іан Бонд на сторінках EUObserver писав про те, що навіть якщо питання членства зараз не актуальне, Євросоюз все одно може багато чого зробити для підтримки стабільності і процвітання сусідів. Так, ЄС варто збільшити політичні контакти з Україною, Грузією і Молдовою, щоб запевнити їх, що вони до сих пір на європейському радарі.
У практичному сенсі ЄС варто почати планувати свої майбутні відносини з трьома проєвропейськими країнами після імплементації угод про асоціацію. Організація повинна подумати про те, як відкрити свої ринки товарів й послуг для цих країн.