Законопроект вимагатиме від президента підтримки двох третин Сенату, перш ніж він зможе вивести США з Альянсу. Документ також уповноважує члена Сенату представляти орган у будь-яких судах, необхідних для запобігання виходу з НАТО без схвалення Сенату.
Документ був розроблений республіканцем Корі Гарднером і демократом Тімом Кейном. Вони члени Комітету у закордонних справах Сенату. Також в розробці взяв участь голова Комітету зі збройних сил республіканець Джон Маккейн і демократ Джек Рід.
"На жаль, погане поводження президента Трампа з нашими найближчими союзниками викликало сумніви у відданості Америки трансатлантичному альянсу і цінностей оборони", - сказав Маккейн у своїй заяві. Маккейн, незважаючи на те, що зараз лікується від раку мозку, залишається найавторитетнішим конгресменом і часто критикує позиції президента стосовно НАТО і Росії.
"Це законодавство настійно необхідно для того, щоб жоден президент не міг вивести Сполучені Штати з НАТО без конституційно необхідних консультацій і згоди Сенату", - додав Маккейн.
Згоду Сенату потрібна для укладання договорів, але в Конституції не прописано, як США можуть вийти з них. У статті 13 договору НАТО є питання про те, коли країни можуть вийти - будь-яка країна може покинути договір через рік після надання "повідомлення про денонсацію" Сполученим Штатам, які потім повинні повідомити всім іншим членам. Але у статті не вказується, у якої гілки влади є право на повідомлення про денонсацію.
Трамп непублічно погрожував вивести США з НАТО. Він неодноразово заявляв про свої сумніви щодо стратегічної важливості Альянсу.
Минулого тижня Трамп в Twitter написав, що саміт з Путіним в Гельсінкі "може виявитися, в кінцевому рахунку, ще більш успішним, ніж зустріч з союзниками по НАТО.
Такі заяви викликали стурбованість у великої кількості сенаторів. Раніше сенатори Роберт Менендез, головний демократ в Комітеті з міжнародних справ, і Ліндсі Грем оголосили про роботу над такою мірою, яка потребує схвалення Сенату для будь-яких дій, спрямованих на вихід США з НАТО. Ще вони розробляють документ про активізацію санкцій проти російських олігархів, а також енергетичного, фінансового та кібер секторів РФ.
Заходи щодо НАТО є лише частиною двопартійних пропозицій, які законодавці опублікували після саміту Трампа з Путіним. Законодавці все ще намагаються змусити Білий дім розповісти їм, про що говори Трамп і Путін під час двогодинної зустрічі у форматі сам на сам
Як повідомлялося, 16 липня у Гельсінкі відбулися переговори президента США Дональда Трампа і президента Росії Володимира Путіна. Повноформатним переговорам американської та російської делегації передувала двогодинна розмова Трампа з Путіним віч-на-віч.
На підсумковій прес-конференції Трамп і Путін повідомили, що обговорювали російської втручання в американські вибори, ситуацію в Україні та Сирії, реалізацію Мінських домовленостей, газопровід "Північний потік-2", а також проблему розповсюдження ядерної зброї.
Сенатор від штату Арізона Джон Маккейн жорстко розкритикував поведінку президента США Дональда Трампа на переговорах з президентом Росії Володимиром Путіним. Маккейн назвав саміт у Гельсінкі "одним з найганебніших виступів американського президента в історії". А колишній керівник Центрального розвідувального управління Джон Бреннан назвав зрадою заяви Дональда Трампа на спільній прес-конференції з президентом РФ Володимиром Путіним.
Всі новини щодо зустрічі президента США Дональда Трампа і президента Росії Володимира Путіна читайте у спецтемі "Зустріч у Гельсінкі: перші повноформатні переговори Путіна і Трампа"..