Каталонці кажуть, що близько 900 людей були поранені поліцейськими під час референдуму щодо незалежності регіону. Яким би провокативним не було голосування, яке організували лідери Каталонії, реакція прем'єр-міністра Маріано Рахоя кинула Іспанію в найгіршу конституційну кризу часів спроби перевороту в 1981 році. Якщо Рахой думав, що розбиті голови допоможуть зупинити сепаратизм, тоді він дуже помилявся.
Про це пише The Economist, додаючи, що іспанський прем'єр лише створив напругу, яка додала енергії його ворогам і шокувала друзів. Відділення Каталонії стало б катастрофою для Іспанії. Країна втратила б друге найбільше місто і постала б перед ризиком сепаратизму в Країні Басків.
Відділення завдало б шкоди для каталонців, зважаючи на те, що більшість з них, вірогідно, виступають проти цього. Каталонська незалежність може дати поштовх сепаратизму в інших куточках Європи, зокрема у Шотландії, на Корсиці і навіть у Баварії. Щоб запобігти поглибленню кризи, обом сторонам потрібні пошуки нового конституційного устрою. Натомість вони продовжують погіршувати ситуацію. Тож Каталонія опинилася на межі одностороннього і незаконного проголошення незалежності.
У Іспанії є історичний страх перед розпадом. Каталонський сепаратизм був одним з факторів початку громадянської війни в 1930-х роках. Багато іспанців, без сумніву, розділяють лють Короля Філіпе, який у рідкісному телевізійному зверненні засудив каталонських лідерів за безвідповідальний розрив конституції від 1978 року. Зрештою, більшість каталонців підтримали таку її редакцію, яка закріпила демократію, принесла процвітання і значну автономію іспанським регіонам, зокрема Каталонії.
Хороша демократія повинна дотримуватися верховенства закону. Це захищає права меншин, зокрема дає їм можливість висловлювати невдоволення. До дня референдуму ніхто з тих, хто відчував настрої Барселони, не міг серйозно сказати, що Каталонія пригноблена. За вийнятком випадків розпаду імперій, світ здебільшого віддає перевагу національній єдності замість самовизначення субнаціональних груп. Багато країн стали самостійними після розпаду імперії СРСР і приєдналися до Євросоюзу. Але сьогодні ЄС стривожений, попереджаючи, що сепаратистські регіони не отримають автоматично право приєднатися до організації, якщо відколяться. Без іспанської підтримки Каталонія опиниться не на тому боці митної стіни.
Зважаючи на всі ці причини, у лідера Каталонії Карлеса Пучдемонта немає сильних аргументів на користь незалежності. Він також не може претендувати на реальний мандат. Він порушив закони, затвердивши проведення референдуму в каталонському парламенті без належних дебатів і за підтримки вузької більшості. Рішення про референдум не мають ніякого юридичного підґрунтя. Перед голосуванням опитування свідчили, що лише 40-45% каталонців хочуть відділитися від Іспанії. І ті результати так званого референдуму, про які оголосила каталонська влада, не репрезентативні, тому що більшість виборців відмовилися брати участь у ньому. Як і більшість популістів, Пучдемонт запропонував спрощене бачення питання без пояснення, якою буде ціна незалежності.
Але це ще не вся історія. Навіть ті, хто не погоджується з методами Пучдемонта, переконані, що Кталонія має право на державність. Що вона може вижити економічно і що її люди - це окремий народ. Користуючись автономією, каталонські лідери пропагували свою риторику і націоналістичні гасла.
Законний сепаратизм чи ні, якщо бажання незалежності досягає критичної точки, урядам доводиться мати з ними справу у три способи: розбити їх, прогнутися під ними чи вести переговори доброї волі, знаючи, що відділення все одно може відбутися. Рахой не зміг зрозуміти природу цього вибору. Спочатку він заблоквав націоналістів через суд, а потім застосував силу. Так іспанський прем'єр не тільки зробив подарунок для пропаганди сепаратистів, а й переступив лінію допустимого. Застосування сили проти мирних людей не можливе у західній демократії. Замість того, щоб захистити верховенство закону, іспанський прем'єр ослабив легітимність іспанської держави.
Чи оголосить Пучдемонт незалежність Каталонії? Це було б безрозсудно і безвідповідально. Але якщо він це зробить, Рахою варто утриматися від спокуси арештувати каталонського лідера і використи свою владу для придушення регіонального самоуправління. Лише переговори можуть відновити спокій. І вони повинні початися негайно.
Нагадаємо, 4 жовтня депутати Європарламенту обговорили референдум про незалежність Каталонії та ситуацію в Іспанії. Всі учасники заявили про те, що голосування було незаконним. Депутати також розкритикували Мадрид за надмірне застосування сили.
Раніше також повідомлялося, що парламент Каталонії збирається обговорити питання незалежності регіону на засіданні 9 жовтня.
Представник влади Каталонії Луїс Коромінас, який очолює фракцію коаліції "Разом "за" зазначив, що парламентарії обговорять наслідки референдуму і застосування закону про голосування, прийнятого 7 вересня. При цьому він не уточнив, чи буде на засіданні представлена декларація про незалежність Каталонії, або мова піде лише про підготовчі заходи.