У період низьких цін на нафту Саудівська Аравія поспішає модернізувати свою економіку. Найбільша в світі нафтова держава переживає "малу революцію" в формі зменшення витрат держбюджету, підвищення податків, а також тарифів для "розбещеного" населення.
"На черзі Росія?", - запитує оглядач Forbes Тім Трідголд.
Автор статті підкреслює, що Саудівська Аравія готується до "революції "Тетчер", аналогічної тій, коли британський прем'єр боролася і перемогла у промисловій війні проти профспілкового руху. В результаті Тетчер вдалося модернізувати британську економіку.
"У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді, вже видно подібні "паростки", - йдеться в статті. За цими зусиллями варто крон-принц Мухаммад бен Салман, який усвідомлює, що епоха високих цін на нафту закінчилася.
Як зазначає Трідголд, зараз серед тривожних факторів, що більш половини робочої сили Саудівської Аравії отримує зарплату від держави, а "центральне планування отупляє економіку". "В деякому роді у Саудівській Аравії ті ж проблеми, що і у Росії, де надмірна залежність від нафти привела країну в глухий кут поряд з проблемами західних світових санкцій за вторгнення в Україну і, військова авантюра в Сирії", - пише він.
Автор підкреслює, що низька нафту, санкції та економіка, де домінує жменька підприємців, близьких до політичної еліти на чолі з президентом країни Володимиром Путіним, - всі ці фактори призвели країну до жахливого періоду, коли її економіка скорочується, а валюта руйнується.
"Саудівська Аравія бачить ризики і вирішила модернізуватися, поки є можливість, і направити свої заощадження на стимулювання нових галузей, а також розвиток нових джерел податкових надходжень", - йдеться в статті.
У той же час, як підкреслює автор, у Росії, такого виходу немає, оскільки її інвалютні резерви вже знизилися до 100 млрд доларів і можуть повністю зникнути в майбутньому році, коли ціни на нафту впадуть до 30 доларів за барель. Крім того, є і друга відмінність. Трідголд вказує на наявність у Саудівській Аравії могутніх друзів, які здатні їй допомогти в період, коли потрібно переорієнтувати економіку з нафтової "дієти". "А в Росії немає таких друзів", - говорить він.
На думку автора статті, Саудівська Аравія здатна організувати "тетчеровську революцію", як держава з потенціалом стати лідером на Близькому Сході, що порадує західний світ, особливо США.
"Якщо Росія не зможе відвикнути від своєї суто нафтової "дієти", то стане ще більш небезпечним і ізольованим місцем, ніж зараз", - говорить він.
Повідомлялося, що британські банкіри прогнозують нафту на 10 доларів. А експерти Morgan Stanley вважають, що різке зміцнення курсу долара США може призвести до падіння цін на нафту до 20 доларів за барель.
Morgan Stanley не єдиний банк, який прогнозує падіння нафти до 20 доларів за барель. Раніше в Goldman Sachs неодноразово заявляли, що ціни знизяться до цього рівня через заповнення сховищ.