Для президента Росії Володимира Путіна зустріч з північнокорейським лідером Кім Чен Ином дає шанс розширити присутність Москви в регіоні і отримати більше важелів впливу на Вашингтон, пише агентство Associated Press. Незважаючи на те, що здатність Росії впливати на позицію Кіма досить обмежена, порівняно з Китаєм, діалог з диктатором може подзвонити Путіну стати впливовим гравцем у конфлікті навколо північнокорейської ядерної зброї.
Російсько-американські відносини - найгірші з часів Холодної війни через російську агресію в Україні, втручання у війну в Сирії і спроби вплинути на американські президентські вибори 2016 року. Криза навколо Північної Кореї може стати однією з небагатьох тим, де Москва і Вашингтон можуть знайти спільну мову і вести політичний діалог.
"Є сфери, в яких Вашингтон і Москва можуть співпрацювати, і Північна Корея - одна з них", - сказав директор московського "Центру Карнегі" Дмитро Тренін.
Він зазначив, що Путін хоче послати повідомлення Вашингтону, а також Пекіну і Сеулу, що "з Росією потрібно рахуватися при обговоренні північнокорейського питання".
Московське втручання почалося у важкий момент, коли переговори між Вашингтоном і Пхеньяном призупинилися після провального саміту Дональда Трампа з Кім Чен Ином в Ханої. Для Кіма зустріч з Путіним буде перемогою, навіть якщо він отримає обережну заяву про солідарність з Північною Кореєю або про оскарження політики Вашингтона.
"Прямо зараз, після провалу Ханойського саміту, Росія може зіграти свою роль", - сказав колишній російський дипломат Георгій Толорая.
"Це було б корисно. Якщо Путін коли-небудь зустрінеться з Трампом, це було б одним з питань порядку денного", - додав він.
Росія межує з КНДР і, як і США, вона виступає проти ядерних мрій Пхеньяну.
"Росія стурбована, що Корея може потенційно стати полем бою нового конфлікту. І потенційно можуть бути ядерні обертони. Вона також стурбована тим, що ядерна і ракетна програми Північної Кореї можуть призвести до аварій, які поставлять під загрозу російську безпеку".
У Москві вважають, що криза має бути врегульована шляхом надання США гарантій безпеки Північній Кореї і ослаблення санкцій проти Пхеньяну.
Радник Путіна з іноземних справ Юрій Ушаков вітав важливість переговорів між США та Північною Кореєю і пообіцяв, що Кремль прагнутиме "зміцнювати позитивні тенденції і працювати над створенням передумов і позитивної атмосфери для досягнення міцних угод".
Путін вітав зустрічі Трампа з Кімом, але закликав США приймати більше зусиль для вирішення проблеми безпеки Пхеньяну.
Якщо після зустрічі Путін висловиться на підтримку КНДР, це стане великим подарунком диктатору, який також сподівається на російські гроші на будівництво інфраструктури. У минулому російські спроби зміцнити вплив на Пхеньян не завжди були успішними.
Москва підтримувала міцні зв'язки з Пхеньяном в радянські часи, будуючи десятки заводів і поставляючи зброю. Ці зв'язки розірвалися після розпаду Радянського Союзу в 1991 році - новоутворена Росія припинила підтримувати колишніх союзників радянської імперії через власні економічні проблеми.
Однак Толорая застерігає, що не варто недооцінювати роль, яку Росія може зіграти в північнокорейському питанні. За його словами, на сьогодні Москва зайняла обережну позицію, але у разі необхідності може стати провідним гравцем.
"У нас є інструменти, але ми їх не використовуємо. Якщо ми вирішимо поставити дюжину або близько того ракетних систем ППО С-400 в Північну Корею, це змінить весь баланс сил в Кореї. І це лише один приклад".
24 квітня Кім Чен Ин приїхав до Владивостоку на зустріч з Путіним. Ймовірно, на зустріч з російським президентом його спонукали невдалі переговори з Трампом у Ханої, де сторони не змогли прийти до спільного знаменника щодо денуклеаризації. Трамп і Кім не домовилися щодо денуклеаризації Північної Кореї, проте Кім заявив, що запевнив Трампа, що хоче "позбавитися своєї ядерної програми". Саміт США-КНДР завершили достроково, проте, за даними північнокорейських ЗМІ, Дональд Трамп і Кім Чен Ин встигли домовитися про нову зустріч.
Докладніше про саміт у Ханої читайте у матеріалі Наталії Бутирської "Високі ставки, низький результат" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".