Минулого року РПЦ вирішила помститися Вселенському патріарху за визнання Православної церкви України і створила власний екзархат в Африці. Проте не на незалежній території, а на канонічній території Александрійського патріархату. Місцевий патріарх відреагував негайно і закликав Вселенського патріарха скликати Синаксис Пентархії для засудження дій РПЦ, повідомляє Lb.ua.
"Не можна сказати, що суд Пентархії над РПЦ чи її патріархом — це щось безпрецедентне. Ні, таке вже було в історії. У 1666 р. 4 східні патріархи засудили очільника МП Нікона. Тому не вдасться заявити, що Пентархія не має повноважень на суд над Кірілом. Історичний прецедент був уже над його попередником", — пише видання.
Є три основних сценарії наслідків для РПЦ.
Засудження низових виконавців
“Удар” буде направлено на тих, хто погодиться реалізовувати рішення РПЦ, тобто хто поїде і буде служити в Африці і створюватиме там паралельні структури. Це однозначне порушення канонів.
Цей варіант найбільш ймовірний, бо він навіть дещо вигідний Росії. Адже є, нагадує видання, "різні "особливо балакучі" ієрархи і кліриків РПЦ, які у своїй медійній активності давно втратили будь-яку мораль чи сором. Той самий митрополит Запорізький Лука, на телеграм-каналі якого просто якийсь портал до пекла, або митрополит Іларіон Алфєєв, якого патріарх Варфоломій прямо звинувачував у брехні".
Такий сценарій дозволяє випустити пару у двосторонніх стосунках і не побивши горщики знайти простір для діалогу.
Засудження керівництва церкви
Перш за все "удар" у цьому варіанті отримає патріарх Кіріл, а за ним уже митрополит Онуфрій і весь Синод Російської церкви. Проте нинішня РПЦ зробить як завжди — просто не визнає рішення. Кіріл вже укріплює оборону від цього сценарію. Він заявив, що частина православ’я скоро піде в розкол. Тобто саме так він буде інтерпретувати суд над ним. Мовляв, він — за істину, а ті, хто проти нього — розкольники.
Відкликання Оросів 1590 та 1593 р., якими визнавали російську автокефалію та проголошували московський патріархат.
Як наслідок — російський патріарх перетворюється на архієпископа, що автоматично понижує його місце в Диптиху з 5 на 10 або 12 місце. Це спричинить загальні пертурбації в Диптиху. Окрім того, постане питання канонічної території РПЦ. Вона визнається станом на кінець XVI століття – тобто в межах Московської держави часів Івана Грозного. Без країн Балтії, Східної Європи, Кавказу, Середньої Азії, Далекого Сходу, Євросоюзу, Північної і Південної Америки та, зрозуміло, Африки.
Нагадаємо, що представник Російської православної церкви (РПЦ) Анна Богданова заявила, що завданням керівництва РФ має стати підкорення інших народів і захоплення територій інших країн. Церква ж, за словами Богданової, має захоплені території «освятити».