Президент Дональд Трамп призначив американського посла в Німеччині Річарда Гренелла виконуючим обов'язки глави національної розвідки. Те, що американське розвідувальне співтовариство очолить людина без досвіду, вже викликало осуд зі сторони демократів, повідомляє Financial Times.
"Мені приємно повідомити, що наш високоповажний посол у Німеччині @RichardGrenell стане виконуючим обов'язки директора національної розвідки", - написав президент США у Twitter. "Рік надзвичайно добре представляв нашу країну і я з нетерпінням чекаю співпраці з ним".
Річард Гренелл, який був речником США в ООН, коли Джон Болтон був американським послом у цій міжнародній організації, змінить на посаді Джозефа Магвайра, адмірала військово-морського флоту. Він обіймав посаду виконуючого обов'язки директора національної розвідки з моменту відходу Дана Котса, колишнього сенатора від Індіани, який також був послом США в Німеччині.
У минулому році Магвайр привернув до себе увагу широкої публіки після того, як дав хід скарзі анонімного інформатора ЦРУ щодо тиску Дональда Трампа на українського президента Володимира Зеленського, щоб останній "посприяв" у розслідуванні щодо Джозефа Байдена, ймовірного конкурента Трампа на виборах, що, в свою чергу, призвело до початку процедури імпічменту проти американського президента.
Демократи незадоволені призначенням Гренелла через відсутність досвіду в галузі розвідки, особливо зважаючи на те, що ця посада дозволяє контролювати 17 органів національної безпеки, з яких складається американське розвідувальне співтовариство. Вони також розкритикували Трампа за те, що він назвав Гренелла "діючим" главою розвідувальної спільноти, що заважає Сенату провести традиційну перевірку стосовно офіційних кандидатів.
"Президент обрав особу без будь-якого досвіду у розвідці", - сказав демократ Марк Ворнер, з комітету Сенату з питань розвідки. "Це другий виконуючий обов'язки директора, якого президент призначив на посаду після відставки Дана Котса, очевидно, у спробі обійти конституційні повноваження Сенату консультувати і погоджувати такі критичні для національної безпеки посади".
У минулому році Трамп хотів призначити конгресмена від Техасу Джона Реткліфа главою розвідки замість Котса, який розлютив американського президента, заперечивши останньому в його оцінках щодо Росії, Ірану та Північної Кореї, а також критикуючи зауваження, які Трамп висловив на спільній прес-конференції з президентом Росії Володимиром Путіним у Гельсінкі.
Реткліф відкликав свою кандидатуру, зазнавши гострої критики, у тому числі з боку деяких республіканців, через відсутність досвіду та на тлі побоювань щодо правдивості тверджень, які він вказав у своєму резюме, стосовно його кваліфікації у сфері національної безпеки.
Гренелл, який є відкритим геєм, був відвертим прихильником Трампа та його політики "Спочатку Америка". Посада директора національної розвідки була створена після атак 11 вересня, коли американські розвідувальні служби діяли незлагоджено, бо не мали повної інформації, і часто заважали одна одній.
Призначення ставить людину, абсолютно лояльну до Трампа, на чолі всього розвідувального співтовариства, у якого раніше були складні відносини з американським президентом. Трамп, який має явно виражено любов до різноманітних теорій змов, навіть називав співробітників розвідки "глибинною державою".