Розвідка США виявила операції впливу, якими РФ намагається маніпулювати громадською думкою на Заході — CNN 

Поділитися
Розвідка США виявила операції впливу, якими РФ намагається маніпулювати громадською думкою на Заході — CNN  © goodfon.ru
Росія поширює пропаганду через впливових жителів країн Заходу.

Згідно з нещодавно розсекреченими даними американської розвідки, російські спецслужби здійснюють систематичну програму нав'язування прокремлівської пропаганди через зв'язки між агентами РФ та впливовими жителями США і країн Заходу, які можуть неусвідомлено поширювати її, повідомляє CNN.

Американські спецслужби вважають, що ФСБ РФ намагається впливати на державну політику і громадську думку на Заході, спрямовуючи російських цивільних осіб налагоджувати відносини з впливовими американськими і західними особами, а потім поширювати наративи, які підтримують цілі Кремля, приховуючи роль ФСБ через шари нібито незалежних суб'єктів.

"Ці операції впливу навмисно маломасштабні, їхня загальна мета полягає в тому, щоб американські [і західні] діячі представляли ці ідеї так, щоб вони виглядали органічно", - сказав CNN американський чиновник.

"Операції впливу будуються насамперед на особистих відносинах. Вони (агенти ФСБ - ред.) входять у довіру, а потім можуть використовувати її для прихованого просування порядку денного ФСБ", - додав він.

За даними розвідки, ці кампанії іноді були ефективними у просуванні російських наративів у західній пресі. Максим Григор'єв, який очолює російську неурядову організацію, неодноразово виступав в ООН, представляючи фальшиве дослідження, в якому стверджувалося, що гуманітарна група "Білі шоломи", що працює в Сирії, причетна до чорного ринку людських органів і фальсифікує хімічні атаки сирійського президента Башара аль-Асада, який є союзником РФ.

Ці звинувачення зрештою потрапили до телевізійного репортажу ультраправого телеканалу OANN у США.

Але чиновник підкреслив, що західні голоси, які в кінцевому підсумку стали рупорами російської пропаганди, майже напевно не усвідомлювали, яку роль вони відіграють.

"Зрештою, ця мимовільна мета - поширення російської операції впливу, російської пропаганди серед цільової аудиторії. Зрештою, багато хто з цих людей є мимовільними жертвами - вони не знають, хто по суті поширює ці наративи", - пояснив він. 

Розвідка наводить кілька прикладів таких випадків.

Один чоловік, Андрєй Степаненко, у 2014 році заснував медіа-проект, який спонсорував журналістів зі США та Заходу, щоб вони відвідали східну Україну і дізналися "нібито правду" про те, що відбувається в регіоні. Насправді ФСБ керувала його зусиллями і "майже напевно фінансувала проект", згідно з розсекреченими розвідданими.

Американський чиновник також послався на Наталію Бурлінову, засновницю російської неурядової організації, яка регулярно координувала фінансовані ФСБ зусилля публічної дипломатії, спрямовані на вплив на західні погляди. У 2018 році вона відвідувала і проводила заходи в багатьох американських аналітичних центрах та університетах у Нью-Йорку, Бостоні та Вашингтоні - за даними розвідки, ця робота фінансувалася ФСБ. 

На початку цього року їй пред'явили звинувачення у змові з офіцером ФСБ з метою діяти як нелегальний агент Росії на території США, хоча вона залишається на свободі в Росії.

Чиновник відмовився надати конкретні дані, які б підтвердили заяви розвідувального співтовариства про те, що ФСБ фінансує такі операції, але зазначив, що як тільки вийшло встановити підтримку ФСБ, стало легко відстежити наративи, які просуває РФ.

"Як тільки ви знаєте, хто ці люди та їхній зв'язок з ФСБ, за характером того, що вони роблять, залучаються дуже публічні особи. Тому я б сказав, що не так вже й складно простежити за цим”, - пояснив чиновник. 

Американський чиновник відмовився сказати, чи використовувала Росія таку ж тактику, намагаючись вплинути на вибори в США.

За даними розвідки США, ФСБ дійсно використовує подібну тактику для впливу на політичну думку в Росії. В одному випадку російський медіа-діяч Антон Цвєтков за вказівкою ФСБ організував протести біля західних посольств у Москві, включно з посольством США. Згідно з розсекреченими розвідданими, ці протести просували російський наратив про війну проти України та про "українських нацистів", звинувачуючи США і їхніх союзників у смертях дітей на Донбасі, приховуючи при цьому роль уряду РФ.

"Мета цих протестів насправді — продати це російському народу", - сказав американський чиновник.

Попри те, що переважна частина американців — на боці України і добре розуміє, за що і проти кого воює наша країна, російським агентам все ж таки вдається знаходити в США окремі групи, які із задоволенням ковтають спеціально приготовану для них російську пропаганду. На кого РФ робить ставку в цьому гібридному протистоянні — читайте у матеріалі Анни Бродські-Кроткіної «Американська костюмерна Путіна».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі