Роздратування Європи через санкції США нагадує часи Холодної війни - Bloomberg

Поділитися
Роздратування Європи через санкції США нагадує часи Холодної війни - Bloomberg Нові санкції Сенату проти Росії нагадують ті, що діяли проти СРСР в часи Холодної війни. © Sputnik/ Vladimir Sergeev
Рейган теж запроваджував санкції, які повинні були зірвати побудову газопровід з СРСР в Західну Європу.

В неділю Росія звинуватила США у поверненні до "майже забутої риторики Холодної війни" після того, як президент Дональд Трамп вирішив відновити деякі санкції проти Куби. Загалом, слово "забутий" можна було б упустити.

Про це сьогодні пише Bloomberg, додаючи, до дебати між істориками і дипломатами про те, чи можна вважати погіршення відносин між США і Росією новою Холодною війною, тривають вже кілька років. І останнім часом вони загострилися.

Рішення Трампа відновити деякі обмеження проти Куби, які скасував його попередник, не єдиний такий момент. На початку минулого тижня Сенат США ухвалив законопроект, який посилює санкції проти Росії, які по своїй суті нагадують деякі з тих, що діяли до падіння Берлінської стіни.

Німецький канцлер Ангела Меркель в п'ятницю приєдналася до роздратованих голосів з Європи, засуджуючи американські санкції, які не дозволяють інвестувати в російські трубопроводи. "Північний потік-2" повинен був подвоїти поставки російського газу в Німеччину через Балтійське море. І цей проект найбільше постраждає від санкцій, ухвалених в Сенаті.

Президент Рональд Рейган застосував схожі санкції, намагаючись зірвати побудову німецько-радянського газопроводу на початку 80-х років. Він відмовився від них лише під тиском інтенсивного протесту з боку Європи. Знову ж таки, тоді Німеччина теж очолила хвилю невдоволення.

Законопроект Сенату також кодифікує чинні санкції, тож Трамп не зможе скасувати їх без згоди Конгресу. Те ж саме сталося в 1974 році. Законодавче закріплення санкій проти СРСР не зникло аж допоки радянська імперія не розпалася.

Професор Колумбійського університету Роберт Легволд зауважує, що відчуття дежавю Холодної війни зростало впродовж певного часу. Гонка озброєнь от-от почнеться, брякання ядерною зброєю знову відбувається, провокації на морі і в повітрі, а також опосередковані війни і суперечки щодо ракетних систем - все це вже є.

Легволд вважає, що якщо ця тенденція продовжиться, стратегічна співпраця між США і Росією не відновиться. А тому доведеться зосередити увагу на тому, щоб не дозволити викликам у сфері безпеки вийти з-під контролю. Підйом Китаю, суперечка за ресурси Арктики, міжнародний тероризм і 9 ядерних держав у світі робить новий холодний конфлікт більш складним і нестабільним, ніж у 20-му столітті.

Видання зауважує, що новий санкційний законопроект, який ухвалив Сенат, робить так, що президент Трамп не зможе одноосібно скасувати економічний тиск на Росію, який запровадив його попередник через російську агресію проти України. Це робить санкції подібними до поправки "Джексона-Вейніка", яка була ухвалена в 1974 році і діяла 40 років. В ті часи метою закону було натиснути на комуністичних лідерів, щоб вони дозволили своїм громадянам єврейського походження право емігрувати. Тоді, як і зараз, законодавці боялися, що президент США пожертвує цінностями США заради покращення відносин з Москвою. Річард Ніксон якраз починав свою політику розрядки. Поправка "Джексона-Вейніка" діяла до 2012 року, хоча Конгрес схвалив її скасування за кілька років до того.

Пропозиція накласти санкції на трубопроводи теж нагадує приклади з історії. Нинішній законопроект Сенату заборонить компаніям інвестувати чи забезпечувати побудову російської ГТС. І це проблема для енергетичних компаній в Німеччині, Австрії і інших країнах, які стали партнерами Росії у побудові "Північного потоку-2". Рейган наклав схожі санкції у 1982 році, заборонивши постачати обладнання для побудови першого газопроводу між СРСР і Західною Європою.

В часи Рейгана США намагалися не дозволити Європі стати надто залежною від енергоносіїв з Росії. "Північний потік-2" теж дуже сумнівний проект. 8 європейських країн написали спільного листа зі скаргами на те, що новий газопровід має суто політичні цілі. Колишній польський міністр навіть порівняв його з пактом "Рібентропа-Молотова". На додачу, новий газопровід завдасть шкоди Україні, яка, згідно з підрахунками "Нафтогазу", буде втрачати по 2 мільярди доларів щороку від втрати стягнень за транзит.

Нові санкції, які пропонує Сенат, карають Росію не лише за енергетичну політику, а й за кібератаки, вторгнення в Сирію і корумпованість. А це робить американські санкції жорсткими і непорушними настільки, що Путіну буде тяжко добитися їх скасування, якщо навіть він захоче цього і виконає всі умови.

Нагадаємо, що в середу, 14 червня, Сенат США майже одноголосно підтримав поправку до законопроекту про розширення санкцій проти Ірану, яка передбачає посилення санкційного тиску на Росію. За посилення санкцій проти РФ проголосували 97 зі 100 сенаторів.

Причинами розширень санкцій є порушення прав людини, поставки зброї та військова допомога режиму сирійського президента Башара Асада, а також втручання в американські вибори.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі