Наприкінці 2018 р. в Росії вийшло ще одне дослідження групи російських вчених під керівництвом Міхаїла Дмітрієва - "Осінній злам свідомості росіян: швидкоплинний сплеск чи нова тенденція?", в якому, на основі результатів соціологічного опитування, ідеться про виникнення нового суспільного запиту на зміну місця Росії у світі, й насамперед - відхід від політики конфронтації. Автори дослідження зазначають, що причина - не лише у втомі від дедалі сильнішої міжнародної самотності Росії. Причина "зламу" в тому, що, на думку більшості респондентів, якщо такий сценарій розвитку триватиме, Росію чекає майбутнє слабкої, відсталої країни.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ірина Павленко, заступник керівника Центру досліджень проблем РФ (Національний інститут стратегічних досліджень). За її словами, російська специфіка полягає в тому, що виходу з цієї ситуації нема, оскільки система демократичних виборів у РФ не працює й інструменти впливу громадськості на владу - вкрай обмежені.
"Залишаються протести. Проте більшість росіян, вочевидь з огляду на свої ментальні особливості, брати участь у протестах досі не готова. Про це заявили 66% респондентів Левада-Центру. Хоча кількість людей, впевнених у можливості в Росії таких масових акцій протесту, зросла за рік із 17% до 37%", - відзначає експерт.
Детальніше про проблеми путінської Росії читайте у статті Ірини Павленко "Російський глухий кут" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".