Результат змусив її жахнутися. Як вона і очікувала, деякі люди дійсно відписали їй про свої сварки з агресивними проросійськими коментаторами в мережі. Але потім на журналістку накинулися ті ж таки російські тролі.
"Моє життя перетворилося на пекло через тролів", - сказала New York Times 35-річна Аро, яка проводить журналістські розслідування для фінського державного телеканалу Yle Kioski.
Американське видання зауважує, що в інтернеті сьогодні діють не лише кремлівські тролі. Користувачі з України і інших країн, які в конфлікті з Росією, також мобілізувалися і стали агресивними месниками в соціальних мережах. Однак саме проросійські голоси стали настільки шумними і підривними, що НАТО і ЄС навіть створили спеціальні групи для боротьби проти них. І проблема не лише в тому, що російські коментатори шкодять цивілізованому дискурсу. Експерти кажуть, що вони становлять загрозу демократичному устрою і навіть безпеці в Європі.
"Це інформаційна війна. Хоч кров не проливається, але вона така ж небезпечна, як і звичайні агресивні дії", - каже колишній посол Словаччини в США Растіслав Кацер.
Аро зіштовхнулася з атаками в інтернеті після того, як відвідала Санкт-Петербург, де спробувала розслідувати роботу тамтешньої "фабрики тролів". Вона з'ясувала, що у величезному офісі сотні людей створюють вигадані новини і коментарі здебільшого про Україну, а також ображають в коментарях всіх користувачів, які критикують агресивну політику Росії. В решті, проросійські активісти в Гельсінкі навіть організували протест проти розслідування Аро біля офісу Yle, звинувачуючи фінський телеканал в тому, що він "сам фабрика тролів".
В цей же час, Аро отримала сотні електронних листів з погрозами, в інтернеті з'явилися образливі відео про неї, а також статті про те, що вона нібито "наркодилер".
"В мережі так багато брехунів, що серед них можна загубитися", - сказала Аро, яка в березні отримала за свою роботу визначну в Фінляндії нагороду в області журналістики Finnish Grand Prize.
"Досвід Аро ілюструє, що Фінляндія, країна в епіцентрі стурбованості Росії через розширення НАТО, стала активним фронтом інформаційної війни. Будучи членом ЄС і маючи більше 1300 кілометрів спільного кордону, Фінляндія довгий час лишалася поза військового альянсу на чолі з США. Однак через вторгнення Росії в Україну і її провокації в Балтійському морі, вона розширила свою співпрацю з НАТО і навіть думає про повноцінне членство", - йдеться в статті.
Видання додає, що громадська думка щодо останнього дуже розділена. І це робить Фінляндію мішенню для інформаційної атаки Росії.
"Тролі наповнюють інформаційний простір такою великою кількістю теорій змов, що навіть притомні розумні люди божеволіють", - каже дослідник організації "Фінські сили оборони" Сара Янтунен.
Раніше російська активістка викрила роботу "фабрики тролів" у Санкт-Петербурзі, влаштувавшись туди на роботу. Згодом вона оприлюднила дані про те, як функціонує ця таємна організація і подала в суд. Після цього видання The Guardian писало, що путінська "фабрика тролів" хоче відкупитися від позову колишньої співробітниці. Але дівчина відмовилася йти на поступки і виграла суд.
Видання The Times також писало, що інтернет-тролі Путіна намагалися спровокувати паніку в Україні і США, розповсюджуючи вигадані історії в мережі.