Російські репресії вийшли за межі кордонів РФ – The Economist

Поділитися
Російські репресії вийшли за межі кордонів РФ – The Economist Сенцова репресували лише за те, що він був проти окупації Криму. Ілюстрація © 112.ua
Кремль використовує суди як політичний інструмент, фабрикуючи кримінальні справи проти українців і естонців.

Найсвіжіші епізоди російської юридичної комедії цього тижня пройшли в судовій залі міста Ростов-на-Дону неподалік кордону України. Двох обвинувачених замкнули у клітці за спиною юристів, а прокурор у темних окулярах називав їх кровожерливими українськими радикалами, які нібито займалися тероризмом в Криму в 2014 році, а саме збиралися підірвати пам'ятник Володимиру Леніну.

Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що одним із обвинувачених був український кінорежисер Олег Сенцов, а всі обвинувачення проти нього "не менш художні, ніж його фільми". Насправді ж переслідування кінорежисера було пов'язане лише з тим, що він чинив опір російській окупації його рідного Криму і допомагав забезпечувати продуктами українських солдатів у російській облозі.

Але справа проти Сенцова – це лише вершина айсберга. В Києві кажуть про щонайменше 10 українцях, які стали політичними в'язнями в Росії. Окрім кінорежисера також загальновідома справа проти військового пілота Надії Савченко, яку схопили в Донбасі і вивезли на російську територію. В Москві переконують, що вона нібито сама перейшла кордон і звинувачують її у вбивстві російських журналістів на Сході України. Однак, вся ця справа теж нагадує химерну історію Франца Кафки, які лякають російський правозахисників.

"Таке враження, що службам безпеки дали дозвіл на таке", - каже ліберальний журналіст і член наглядової громадської ради щодо пенітенціарних закладів Зоя Свєтова.

Багато хто в Росії боїться того, що може статися, якщо ФСБ почне такі ж репресії і переслідування "внутрішніх ворогів". Адвокат одного з українців Олексій Попков пригадує сталінські часи: "Ми ще не в 1937 році, але точно рухаємося в тому напрямку".

В цей же час, світ стривожений тим, що російська репресивна машина вийшла за межі кордону РФ. Впродовж багатьох років переслідування росіян стало звиклим явищем. Але сфабриковані справи проти українців і естонського офіцера спецслужб Естона Кохвера означає, що мешканці сусідніх країн теж в небезпеці.

Для українців навіть проста поїздка у справах до Росії може перетворитися на кошмар. Студент-юрист зі Львова Юрій Яценко минулого травня хотів придбати дешеву електроніку в РФ, щоб потім перепродати в рідній країні. Однак він зміг повернутися додому аж через рік. Спочатку Яценка затримали через "проблеми з візою". Російські спецслужби звернули увагу на львівське походження і почали вимагати, щоб хлопець перед телекамерами оголосив себе диверсантом "Правого сектору". Яценко відмовився. Його кинули до в'язниці, позбавили сну на кілька днів і заборонили контактувати з родичами чи адвокатами.

"Вони хотіли показати, що ніхто не може мені допомогти", - сказав Яценко.

Через співкамерника українець таки зміг зв'язатися з другом в дома, який найняв адвоката. Наступного дня агенти ФСБ зв'язали його і вивезли за місто, побили і погрожували "порізати на шматки". Після цього хлопець порізав собі вени, сподіваючись уникнути нових тортур. Потім впродовж кількох місяців Яценка переводили з однієї в'язниці до іншої. Прокурори звинуватили його у виготовлені вибухівки, а потім несподівано відпустили додому.

"Я був найщасливішою людиною на світі", - каже українець.

Іншим пощастило менше. 73-річного громадянина України Юрія Солошенка звинуватили в шпигунстві. Його більше року тримають у слідчому ізоляторі часів Йосипа Сталіна "Лефортово". Ще двох українців Станіслава Кліха і Миколу Карпюка арештували минулого року нібито за участь у війні на боці Чечні 20 років тому. Вони розповідають про тортури і те, що ніколи не були в Чечні.

Справи на зразок тієї, яку порушили проти Сенцова, - несправжні і мають політичних характер. Всі докази проти українського режисера – це свідчення двох нібито "поплічників", один з яких тривалий час страждає від психічних хвороб, а інший під час розгляду справи відмовився від своїх свідчень і розповів, що його катували агенти ФСБ.

Російська судова система дуже небезпечна через такі сфабриковані справи. Із солдатами такими, як Надія Савченко, поводяться не як з полоненою, а як з терористкою, тому що Росія заперечує свою участь у війні проти України. Інших українців, як Яценко, арештовують за те, що розвінчують антиукраїнську пропаганду Кремля, яку показують по телебаченню. Для влади Росії суди – це політичний інструмент і до справедливості вони відношення ніякого не мають. І найстрашніше те, що таке порушення законів вийшло далеко за межі кордонів РФ. На території Росії лише одиниці ставлять під сумнів справедливість суду над Сенцовим.

"Коли його арештували, я зрозуміла, що тепер кожного можуть кинути за ґрати", - сказала російська документалістка Наташа Йозеф.

Олег Сенцов в останньому слові розповів про бойовиків з Донбасу в тюрмах РФ. Росія кидає за ґрати тих, хто намагається повернутися з війни проти України. За його словами, російське суспільство ділиться на тих, хто вірить пропаганді, на владу, яка знає правду, і тих, хто знає правду, але боїться виступити проти злочинної влади.

Суд над Сенцовим розпочався 21 липня в Ростові-на-Дону. Зараз остаточне звинувачення українському режисерові звучить як створення терористичного співтовариства і створення терористичної організації.

З проханням звільнити Сенцова до російським властям не раз зверталися його колеги, у тому числі Кшиштоф Зануссі, Педро Альмодовар, Вім Вендерс і Микита Міхалков. Також із закликами звільнити Сенцова звернулася ПАРЄ і генсек ООН Пан Гі Мун.

17 серпня свідок Геннадій Афанасьєв, який в суді відмовився від обвинувальних показань у справі Сенцова, також заявив про тортури ФСБ. Інший ключовий свідок, Олексій Чирній, відмовився дати додаткові показання по справі Сенцова, однак від попередніх свідчень не відмовився.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі