Військово-повітряні сили Росії можливо проводять репетиції ядерного удару над Атлантичним океаном і Північним морем, намагаючись вирахувати час реагування системи оборони НАТО в європейському повітряному просторі. До такої думки дійшли чинні і відставні офіцери ВПС США, пише Дейв Маджумдар в The Daily Beast.
Днями раніше, 28 і 29 жовтня, НАТО виявило і проконтролювало чотири групи російських військових літаків, які провели масштабні військові маневри в європейському військовому просторі над Балтійським, Північним, Чорним морями і Атлантичним океаном. Літаки F-16 норвезьких королівських повітряних сил перехопили і ідентифікували російські літаки, зокрема, чотири стратегічних бомбардувальника Ти-95 Bear H і чотири заправники Іл-78.
Як зазначає автор статті, гігантський турбогвинтовий Ту-95 є платформою для пуску стратегічної авіаційної крилатої ракети з ядерною боєголовкою Х-55 виробництва МКБ "Веселка" з дальністю польоту до 1600 миль (2575 км). "Зброя містить ядерну боєголовку потужністю в 200 кілотонн. Для порівняння, бомба, яка зруйнувала Нагасакі, була потужністю всього лише у 21 кілотонну", - зазначає Маджумдар.
Таким чином, деякі військові передбачають, що бомбардувальники Ту-95 прямували до конкретних точок пуску ядерних ракет.
"Ймовірно, в найближчі два роки Путін піде на більш агресивний крок у Східній Європі і скористається ядерною загрозою для стримування відповіді НАТО",- заявив генерал-лейтенант ВПС США Девід Дептула, колишній глава військово-повітряної розвідки.
Інший колишній офіцер ВПС, раніше спеціалізується на російській тактиці, запевнив, що не варто інтерпретувати ці польоти занадто писимістично. На його думку, швидше це була спроба перевірити реакцію Заходу, ніж бажання відрепетирувати ядерний удар. До такої думки дійшла і аналітик Ребекка Грант, голова дослідницького цента IRIS Independent Research, відзначаючи, що недавня демонстрація російської повітряної мощі була просто черговою провокацією в довгій низці аналогічних ворожих дій.
Однак вторгнення бомбардувальників Ту-95 в європейський повітряний простір все ж є приводом для занепокоєння. Мова йде про недотримання Росією міжнародних норм повітряного руху: не було надано належного плану польоту, а також були відключені літакові відповідачі, які б дозволили цивільним авіадиспетчерам бачити їх. Таке порушення могло призвести до аварії.
Як заявив один з офіцерів ВПС США, незалежно від того, що саме було метою російських бомбардувальників, Росія досягла більшого - продемонструвала військову міць перед Європою і знову утвердилася в європейському повітряному просторі.
Як повідомлялося раніше, протягом останніх тижнів почастішали випадки наближення літаків російських ВПС до повітряного простору країн-членів НАТО.