Росія змусила Вірменію проситися до Митного союзу, озброюючи Азербайджан, - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Росія змусила Вірменію проситися до Митного союзу, озброюючи Азербайджан, - експерт © tsn.ua
Колишній міністр вірменського уряду стверджує, що причиною різкої зміни політичного курсу країни став безпрецедентний тиск Кремля.

Росія задіяла всі можливі важелі впливу для того, щоб напередодні Вільнюського саміту змусити Вірменію відмовитися від створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом і попроситися в Митний союз.

Про це в коментарі DT.UA розповів колишній міністр національної безпеки Вірменії, глава Центру політичних та правових досліджень Concord Давид Шахназарян.

Пояснюючи раптове рішення вірменського президента, Давид Шахназарян зауважив, що "єдина причина події - безпрецедентний тиск Кремля".

За словами Шахназаряна, тиск йшов за кількома напрямками. По-перше, загроза росіян підштовхнути Баку до нової війни за Нагірний Карабах: повз увагу вірмен ніяк не могли пройти багатомільярдні постачання російської зброї в Азербайджан. В тому числі, наступального - на 1 млрд дол. По-друге, це загроза дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в самій Вірменії, про що публічно говорили самі російські дипломати.

"Москва має певні важелі тиску на внутрішньополітичному полі. У країні є впливові політичні сили - "Процвітаюча Вірменія", "Дашнакцутюн", Вірменський національний конгрес та інші, що діють в фарватері російських інтересів. Думаю, були й інші важелі тиску", - вважає вірменський політолог, що пояснює причини, що штовхнули Єреван на операцію "безпека замість суверенітету".

Зокрема, різке збільшення ціни на енергоносії здатне загострити і без того складну соціально-економічну ситуацію в країні: у вірменському суспільстві і так болісно сприйняли недавнє підвищення "Газпромом" ціни на газ. Тепер же російські експерти впевнено прогнозують, що "вступ Вірменії в МС і ЄЕП дозволить знизити ціну на газ, який надходить з Росії, на 30%".

Сам же президент Вірменії Серж Саргсян так пояснив своє рішення по ТЗ: "Зараз наші партнери по ОДКБ формують нову платформу економічної взаємодії. Я не раз говорив, що, перебуваючи в одній системі воєнної безпеки, неможливо і неефективно ізолюватися від відповідного геоекономічного простору. Це раціональне рішення, це рішення виходить з національних інтересів Вірменії. Це рішення - не відмова від нашого діалогу з європейськими структурами".

Намагаючись спрогнозувати подальший розвиток відносин з Євросоюзом, вірменські політологи одночасно також намагаються зрозуміти, яким все ж таки буде формат участі країни в Митному союзі, сподіваючись, що будуть знайдені варіанти на кшталт "українських". Зокрема, участь у цьому інтеграційному об'єднанні в якості спостерігача. В такому випадку, перспектива підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС залишається. У Єревані вважають, що це вирішиться протягом найближчих місяців. "Наша Конституція не дозволяє країні стати повноцінним учасником ТЗ. Якщо ж раптом, незважаючи на заборону Конституції, Вірменія все ж стане повноправним членом МС, то це матиме дуже негативні наслідки для країни, оскільки вона стане придатком Росії", - констатує Давид Шахназарян.

За словами вірменського експерта, вступ до МС загострить для країни проблему трудової міграції. У числі інших негативних наслідків - обмеження суверенітету; звуження впливу країни у світі. Крім того, Вірменія перестає бути суб'єктом врегулювання нагірнокарабаського конфлікту.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" в статті Володимира Кравченка "Дотиснули...". !zn

Читайте також:

ЄС згорнув програму у Вірменії через вирішення країни увійти в Митний союз

Європейська народна партія звинуватила Росію в тиску на країни Східного партнерства

Вступ Вірменії в Митний союз зробить неможливою ЗВТ з Євросоюзом

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі