Саме за це російський суд засудив Наталію Шаріну до чотирьох років ув'язнення умовно. Проблема була в тому, що в бібліотеці, яку вона очолювала, знайшли літературу, яка суперечила офіційній позиції Кремля щодо подій в Україні.
Про це пише видання New York Times, додаючи, що нікого не хвилював той факт, що більшість вилучених під час обшуків у 2015 році книг зберігалися в спеціальних упаковках і не були доступні для відвідувачів. Адміністрація бібліотеки також вказала на те, що більшу частину недогодної літератури в бібліотеку підкинула поліція. Але це теж суду виявилося байдуже.
"Справа була зовсім не про розпалювання "міжетнічної ворожнечі і ненависті" чи про брехливі обвинувачення Шаріною в розтраті. Йшлося про заперечення самої культурної унікальності України. Навіть більше, спарва показала, що держава не потерпить жодних викликів її офіційній брехні про Україну, нібито охоплену "фашистами", підконтрольними Заходу, яка очорняє російську культуру", - йдеться в статті.
Така версія російсько-українських відносин підтверджує політичну природу суду, як в усній заяві сказала прокурор Людмила Баландіна. Під час слухання вона заявила, що обов'язком бібліотеки було фільтрувати книги і знищувати "антиросійські".
Шаріна відповіла на цей закид абсолютно розумно: "Я ні в чому не винна. Ніхто не давав права директору бібліотеки, а тим більше не покладав відповідальності цензурувати легально видані книги". Вона додала, що ніколи не "сіяла" ворожих ідей, в чому її звинувачує російська держава, а лише підтримувала роботу бібліотеки, заснованій в 1989 році. З усіх книг, які за твердженням прокурорів "ображали" російський народ, лише одна була доступна для читачів. Це дитячий журнал "Барвінок". В ньому призначений судом "експерт" нібито знайшов "естримізм". Тому що в ньому йшлося, що Росія, а не лише сепаратисти, воюють проти України. Так, зрештою, вважає весь світ.
"Але у Росії Володимира Путіна права, обов'язки і закон стали жертвою старого радянського підходу, згідно з яким будь-яка думка, відмінна від позиції чи брехні держави, повинна бути засуджена за антиекстримістським законодавством", - йдеться в статті.
Видання додає, що очевидною метою суду над директором бібліотеки було залякати критиків російської анексії Криму і вторгнення в Донбас. Це очевидно. Але той факт, що це залякування відбулося через обвинувачення невинуватого бібліотекаря в "екстремізми", заслуговує на презирство.
Російська поліція 28 жовтня 2015 року провела обшуки в Бібліотеці української літератури, після чого її директор, 58-річна Наталія Шаріна була затримана. Стосовно неї було порушено кримінальну справу. Приводом, згідно заявам російського слідчого комітету, стало нібито розповсюдження серед відвідувачів бібліотеки видання Дмитра Корчинського.
У листопаді 2015 року правозахисний центр "Меморіал" визнав Шарину політв'язнем.