Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington post пишуть вчені з Університету Торонто Лукан Ахмед Уей і Адам Кейсі.
Вони зібрали і проаналізували дані усіх випадків російського втручання у чужі вибори з 1991 року. Таким чином, вчені виявили дві хвилі російського втручання. Перша з них відбувалася до 2014 року і стосувалася лише пострадянських країн. Друга ж хвиля поширила російську діяльність і на розвинені країни Заходу. Втім, аналіз обох хвиль показав, що російські зусилля в ці різні періоди майже не відрізняються.
Автори зауважують, що Москва почала намагалатися вплинути на вибори в колишніх республіках СРСР невдовзі після розпаду комуністичної імперії. Багато оглядачів звертали увагу на те, що вона намагалася просувати встановлення авторитарних режимів. Насправді ж її прямою метою було не підірвати демократію, а підтримати проросійських полтиків. В деяких випадках, наприклад в Україні в 1994 році, Росія випадково зміцнила плюразім, намагаючись підірвати позиції антиросійських автократів.
Російське втручання також часто зазнавало невдач. Попри російський вплив у регіоні, лише 4 з 11 випаків втручання дійсно зіграло на руку Кремлю. Лише один раз - в Україні у 1994 році - були правдоподібні докази того, що російський вплив мав вирішальне значення. Тоді російське телебачення дало проросійському опозиційному кандидату в президенти України значну медіа-підтримку. Інакше б він програв.
Впродовж останніх трьох років російське втручання поширилося на такі країни, як США, Німеччина, Франція і Велика Британія. Її зусилля на Заході були дуже різноманітними. Приміром, для того, щоб не дозволити Чорногорії приєднатися до НАТО, Кремль, вірогідно, профінансував спробу перевороту в жовтні 2016 року. У низці європейських країн Росія під час виборів фінансувала "правих" радикалів, таких як "Національний фронт" у Франції.
В США Москва створила цілу армію фейкових сторінок у Facebook, щоб поширювати дезінформацію серед 126 мільйонів американців. Вона викрадала документи і публікувала їх на WikiLeaks, а також влаштовувала кібератаки проти системи реєстрації виборців. У Норвегії і Німеччині Росія провела атаки проти партій і їхніх кампаній.
Якщо проаналізувати 16 виборчих процесів, в які Росія втручалася з 2015 року, дві - у Великобританії в 2016-му і в Чехії у 2017-му - завершилися так, як сподівався Кремль. Ще сім лише частково закінчилися результатом в російьких інтересах. В другу групу можна віднести вибори у Франції, адже "Національний фронт" здобув безпрецедентну підтримку. Також в цю групу входять і вибори в США: Гілларі Клінтон програла, але санкції проти Росії лишилися все одно. Також деякі бажані результати були досягнуті на виборах в Австрії, Болгарії, під час референдуму в Нідерландах щодо асоціації України з ЄС, а також під час виборів у Нідерландах і Німеччині.
Досягнення бажані для Кремля результати у 9 випадках з 16-ти здається значним. Але не зрозуміло напевне, чи зусилля Росії мали якийсь вплив. Інші фактори, такі як імміграція і враження, що правлячі партії не відповідають на запити виборців, теж мали серйознвий вплив.
Тож автори вважають, що лише три виборчі кампанії змінили свій хід через поведінку Москви. Среед таких вони називають референдум в Нідерландах про ратифікацію угоди між ЄС і Україною, вибори президента Болгарії у листопаді 2016 року, а також втручання у президентські вибори в США.
Втім, щодо останнього випадку, то існує певний скепсис, що Росія розвернула процес на користь Трампа. Адже російські інформаційні війни продукували дезіонформацію не менше внутрішніх і інших міжнародних ресурсів. Росія лише посилила і без того вирішальну кокофонію риторики ворожнечі і дезінформації.
Автори пісумовують, що Москва дійсно дедалі частіше намагається втручатися у процес виборів на Заході. Але вона не часто добивалася бажаного результату. Інколи навіть це виходило їй боком. Приміром, її спроба вплинути на американські вибори зменшила шанси на те, що Вашингтон ослабить санкції. Тож бажання Володимира Путіна втручатися у чужі справи насправді зовсім не в інтересах Росії.
Нещодавно у ЦРУ допустили нове втручання Росії у вибори в США. Голова відомства Майк Помпео наголосив, що російське втручання у американські вибори відбувалося впродовж "десятиліть".
Раніше радник президента США з національної безпеки Герберт МакМастер заявив, що Росія втручається в президентські вибори в Мексиці. Американський уряд стурбований використанням Росією сучасних кібер-інструментів для пропаганди і дезінформації.
Раніше повідомлялося, що Дональд Трамп знову спростував інформацію про змові з росіянами під час виборів.