Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив про неможливість компромісу з Японією в питанні повернення цій країні чотирьох південних островів Курильської гряди.
"На нашому порядку денному є досягнення мирної угоди. Рухатися вперед в цьому питанні можна тільки після того, як ми ясно побачимо визнання Японією історичних реалій", - сказав Лавров після переговорів зі своїм японським колегою Фуміо Кішидою в Москві.
Кішида зазначив, що порушував територіальне питання і висловив Лаврову жаль з приводу односторонніх дій Росії. Міністри домовилися провести двосторонні консультації з мирним договором у жовтні.
Вони також обговорили візит президента Росії Володимира Путіна до Японії. Лавров заявив, що Кремль прийняв запрошення, але конкретна дата візиту залежить від Токіо.
Відносини між Росією і Японією серйозно ускладнилися протягом останнього року, а після недавнього візиту російського прем'єр-міністра Дмитра Медведєва на Курильські острови країни обмінялися різко критичними заявами на адресу один одного.
4 вересня міністр закордонних справ Японії Фуміо Кисида повідомив, що Токіо заявив протесту зв'язку з висловлюваннями заступника міністра закордонних справ Росії Ігоря Моргулова щодо "курильської проблеми".
3 вересня заступник голови МЗС РФ Ігор Моргулов заявив про те, що питання щодо Курильських островів було "вирішено 70 років тому" і "ніякого діалогу з Японією за "курильської проблеми" немає".
У 1945 році радянські війська захопили острови Кунашир, Ітуруп, Шикотан і Хабомаї, які адміністративно ставилися до області Немуро японської префектури Хоккайдо. Протягом семи десятиліть Японії вимагає повернення цих Північних територій, через цю суперечку Москва і Токіо досі не уклали мирний договір за підсумками Другої світової війни.