Росія використовує марксистські стратегії, як і Трамп - Bloomberg View

Поділитися
Росія використовує марксистські стратегії, як і Трамп - Bloomberg View Росія і Трамп намагаються користуватися стратегіями Маркса. © AMY
Москва і президент США однаково намагаються грати на протиріччях у американському суспільстві.

Карл Маркс і його послідовники стверджували, що революціонери повинні підірвати капіталістичні суспільства "посилюючи протиріччя". Росія використала свою версію цієї марксистської ідеї у спробі втрутитися у президентські вибори в 3 у 2016 році.

Нікого не повинно дивувати те, що найбільш впливова країна числа з постарадянських, чий лідер був вихований на марксистській традиції, використовує старі методи у сучасних зусиллях.

Більш дивно і важливо для американської політики те, що президент Дональд Трамп вимальовує схожу стратегію.

Про це на сторінках Bloomberg View пише публіцист Касс Санстейн. Маркс стерджував, що як тільки становище робітників покращується, вони перестають бути задоволеними своєю долею чи починають вважати неминучим своє відчуження. Володимир Ленін запозичив цю ідею і перетворив її на революційну стратегію. Ленін стверджував, що з розвитком капіталізму робітники почнуть бачити чи будуть змушені побачити протиріччя між офіційними розповідями про основні свободи і їхньою фактичною нездатністю реально контролювати своє життя. Завданням комуністичних революціонерів було "посилити" чи "пришвидшити" ці протиріччя.

Під час кампанії 2016 року Росія зробила дещо в такому дусі не для того, щоб спричинити революцію, але для того, щоб поглибити і інтенсифікувати соціальний розкол (і допомогти Дональду Трампу перемогти). Копіюючи американські голоси, росіяни використали Facebook, щоб пожвавити і розбурхати різного роду політичні групи: захисників прав ЛГБТ, афро-американських активістів, техаських сепаратистів і ворогів імміграції.

В деяких зусиллях яро захищалося право носити зброю. В одній рекламі молода жінка запитувала: "Чому в мене є зброя? Тому що моїй родині легше витягти мене з в'язниці, ніж з цвинтаря". Росіяни намагалися грати на християнстві провокативними рекламами з цитатами Трампа: "Ми збираємося сказати "Веселого Різдва" знову".

"Коротше кажучи, росіяни намагалися посилити відчуття невдоволення і образи на всіх фронтах. Метою було інтенсифікувати соціальний поділ і розвинути атмосферу взаємної недовіри, роздратованості і навіть ненависті, які б ослабили американський народ і зробили б його некерованим. Ленін би пишався", - пише оглядач.

Він додає, що якби навіть Гілларі Клінтон перемогла, російська стратегія все одно могла б виявитися ефективною. Як один учасник російських кампаній нещодавно сказав: "Нашою метою було не розвернути американців на бік Росії, а спровокувати роздратування і невдоволення".

Далі автор звертає увагу на Білий дім. Кожен президент США мав власну стратегію, як впоратися з періодом гострих труднощів. Франклін Рузвельт, Джон Кеннеді і Рональд Рейган намагалися обеззброїти своїх опонентів харизмою, грацією і гумором. Річард Ніксон і Білл Клінтон займали більш центристську позицію. Джордж Буш-молодший і Барак Обама намагалися звернутися до бізнесу і зробити щось значне і конкретне.

На противагу їм Дональд Трамп розхитує протиріччя. Він намагається спровокувати невдоволення і роздратування, відчуваючи, що вони для нього "найкращі друзі". Він сворює демонів і цапів-відбувайлів. Це могло б бути хитрою політикою. Але, швидше за все, це інстинкт Трампа, його готовність йти на прорив, коли його притисли до стіни. В деяких випадках його заяви надто вже схожі на російські реклами у Facebook.

Хоча трампова характерна стратегія полягає в інтенсифікації соціального поділу і виведенні на передній план всього, що розділяє американців, його підхід частіше притаманний для "лівих", а не для "правих" (через марксистське походження).

В США ним часто користувався сенатор Берні Сандерс, стверджуючи, що інтереси хороших і простих людей гостро протирічать могутнім і "злим" акторам (таким як "банки"). Зі зростанням впливовості Сандерса, Демократична партія змістилася "вліво", інколи виступаючи з пропозиціями, які ґрунтувалися не так на обдуманих плітичних аналізах, як на Маніхейському погляді на американське суспільство.

Нагадаємо, що сенатори розкритикували Трампа через затримку введення нових санкцій проти Росії. Зокрема, представники Сенату від обох провідних політичних партій – Бен Кардін і Джон Маккейн – у своєму новому листі повідомили, що Білий дім не подав інформації про російську оборону та в розвідку, як того вимагає закон.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі