Західні ЗМІ повідомляють про те, що криза в Росіївже настала, а в РФ телебачення мовчить про факти рецесії, пише The Economist.
Видання зазначає, що РФ для відновлення її економіки гостро потребує структурних реформ, але їх проведення навряд чи відбудеться.
"Судячи з відсутності економічних новин в ЗМІ Росії, криза вже настала. Так само, як в радянські часи, державне телебачення не повідомляє факти, воно приховує їх", - йдеться в статті.
"Картинка" російського телебачення складається з бойових дій в Україні, економічної кризи в Україні і досягнень Росії в спорті, балеті та в інших сферах. Але в цей же час телебачення мовчить про стан російської економіки, через кризу в якій страждають звичайні громадяни РФ.
У перші два тижні 2015 року, поки Росія була "у відпустці", рубль впав на 17,5% по відношенню до долара, а інфляція прогресувала. Ціна на нафту скотилася нижче позначки $ 50 за барель, що змусило економістів переглянути свої прогнози. Очікується, що ВВП скоротиться на 3%-5% у цьому році. Кредитний рейтинг Росії невблаганно рухається до "сміттєвого".
Спокійна політика уряду видає відсутність стратегії, вважає видання. Президент Росії Володимир Путін повідомляє по телевізору про отримання позитивних звітів від губернаторів. Але падіння цін на нафту нижче $ 50 за барель буде коштувати державному бюджету РФ дорого, оскільки він був розрахований на основі $ 100 за барель. Навіть при підвищенні пенсій і зарплат на 5% двозначна інфляція призведе до скорочення реальних доходів.
"Кремль сподівається перечекати кризу, як це було в 2008-09 роках, коли ВВП скоротився на 7,5%", - йдеться в статті. Тоді уряд зміг стимулювати попит за рахунок збільшення державних витрат і порятунку фірм-боржників. "Зараз такої можливості немає. Резерви Росії нижче, ніж вони були чотири роки тому, і так може продовжуватися далі лише рік-півтора, в кращому випадку", - вважає видання.
На думку автора, уряд РФ втрачає довіру. Підвищення процентних ставок до 17% в грудні для захисту рубля не спрацювало. Росіяни втратили віру у валюту і починають вилучати свої вклади, стверджує головний економіст Альфа-банку Наталія Орлова.
Падіння рубля було б ще більше, якби це Кремль не говорив експортерам продавати валютні доходи, а також попереджав великі фірми - не купувати. Але будь-який обсяг ліквідності, що поставляється ЦБ російським банкам, ще чинить ще більший тиск на рубль. Будь-які вливання ліквідності можуть не стимулювати внутрішній попит, а збільшити відтік капіталу. Єдиний спосіб підтримати рубль - обмежити надання ліквідності банків, хоча це і буде чинити тиск на банки. Голова правління ВАТ "Сбербанк Росії" Герман Греф вже попередив, що валютна криза може викликати "масову" банківську кризу.
Зіткнувшись з відтоком капіталу і падінням цін на нафту, відсутністю доступу до іноземних ринків і власними демографічними проблемами, Росія навряд чи вийде з кризи швидко. Надія країни на те, що девальвація буде стимулювати імпортозаміщення, як після дефолту 1998 року, і так стимулювати зростання - нереалістична. Власному виробництву РФ перешкоджає застаріле, успадковане від Радянського союзу, обладнання. Сьогодні імпорт Росії не може бути швидко замінений на внутрішньому ринку. Це вимагає інвестицій, які через ризики можуть дати лише деякі.
Головною проблемою російської економіки є ослаблення ринкових "сил" і придушення конкуренції, що означає, що більша частина ринкової економіки вже не ринкова. У Росії більше немає генплану, а держкомпанії залежать не від їх економічної ефективності, а від політичних контактів.
Як зазначається у статті, для виходу з ситуації Росії потрібно реструктурувати економіку, щоб відновити роль ринків. Двадцять п'ять років тому цей перехід став можливим в результаті розпаду Радянського Союзу та змін в Кремлі.
Напередодні аналітики з дослідницького центру "Медіалогія" зазначили, що російським ЗМІ заборонили в ефірі використовувати слово "криза" і подібні їм слова щодо російської економіки.
Крім "забудькуватості" вкрай неприємних російським громадянам слів, російське ТБ регулярно готує "ексклюзивні" фейкові сюжети, які висміюються блогерами і викриваються іншими інформаційними джерелами.