На тлі жертв з 11 країн, зокрема 189 загиблих громадян Нідерландів, міжнародна реакція призвела до ескалації у конфронтації між Росією і Заходом через війну в Україні.
Попередні оцінки інциденту вказували на Росію як на вірогідного винуватця. Широке міжнародне розслідування підтвердило ці висновки. А Москву тепер звинувачують у перекиданні на українську територію ракетної системи протиповітряної оборони "БУК", яка була використана для знищення пасажирського лайнера.
Судові слухання проти конкретних підозрюваних осіб можуть початися вже цього року у Нідерландах. Про це в статті для Atlantic Council пише Пітер Дікінсон.
Попри гору доказів, які вказують на Росію, Кремль все одно відмовляється визнавати відповідальність за смерті мирних людей на борту рейсу MH17. Москва розпочала велику кампанію дипломатичних заперечень і поширення альтернативних теорій, які дають вийняткове розуміння кремлівського підходу до дезінформації і водночас вказують на обмеження гібридної війни.
"Коли майбутні історики будуть вивчати феномен фейкових новин початку 21-го століття, російська реакція на трагедію MH17, вочевидь, буде ключовим випадком для вивчення", - пише автор.
Численні легенди про авіакатастрофу, які розповсюджує Кремль, містять всі необхідні елементи для широкої оцінки сучасних тактик дезінформації: від сфабрикованих супутникових фото і свідчень сумнівних очевидців до кампаній тролів у соціальних мережах.
Арік Толер з групи Bellingcat нещодавно склав звіт, який можна вважати визначальним посібником з кремлівського обману для MH17. Опублікований в січні 2018 року документ містить хронологічні дослідження численних пояснень падіння MH17, які висували російські джерела.
Чіткого російського наративу так і не з'явилося, натомість Москва продукувала різні версії, які часом суперечили одна одній. Приміром, Кремль постійно заявляв, що у нього нібито є докази перебування українського винищувача в повітряному просторі поблизу з MH17. Але ці "докази" загадково зникли з більш свіжих російських версій.
В цілому російська кампанія справляє враження ніби її метою було не переконати, а збити з пантелику. Таке пояснення дають всі аналізи російської інформаційної тактики, які стверджують, що метою Москви було посіяти сумніви і підірвати загальну концепцію фактичних доказів для того, щоб не дозволити зовнішній аудиторії зробити конкретні висновки. Таким чином, міжнародній аудиторії не обов'язково вірити Кремлю, так як і всім іншим.
Чому ж Москва так надвичайно довго заперечує свою відповідальність? Загибель такої великої кількості іноземних цивільних стала б великим викликом для будь-якого уряду будь-коли. Однак, Кремль бажає приховати свою більш широку присутність на Сході України.
Правдою в історії зі збиттям рейсу MH17 може виявитися проста людська помилка і туман війни. Багато спостерігачів переконані, що російські офіцери в Донбасі просто сплутали MH17 з українським транспортним літаком. Саме про це і повідомляли підконтрольні Кремлю телеканали в перші години після трагедії.
"Навіть якщо вся справа в цьому, Росія не може визнати катастрофу MH17 трагічною помилкою без остаточного визнання своєї війни проти України. Якщо Москва погодиться, що "БУК" Збройних сил Росії збив MH17, це буде дорівнювати визнанню великої російської військової присутності на Сході України. Жодна країна не буде відправляти складну систему протиповітряної оборони просто так, що робить присутність "БУК" обов'язково частиною більш широкого розміщення сил", - пише автор.
На його думку, це знищить всю стіну заперечень, вивевши таємну війну Росії проти України на світло, що матиме серйозні наслідки як у внітрішній політиці, так і на міжнародному рівні.
Саме тому у Росії немає жодних інших варіантів, окрім як далі вистувати нові абсурдні пояснення і теорії змови для катастрофи MH17. Для родин жертв це буде означати роки болю і очікувань на остаточні пояснення, чому їхні рідні померли.
Нагадаємо, 17 липня 2014 року був збитий "Боїнг-777" рейсу MH17 "Малайзійських авіаліній" у небі над Донецькою областю, у зоні бойових дій поряд з селищем Шахтарськ. Літак летів рейсом Амстердам-Куала-Лумпур". Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
28 вересня 2016 року міжнародні слідчі у своєму проміжному звіті першого етапу роботи Спільної слідчої групи (Joint Investigation Team, JIT), підтвердили причетність Росії до знищення MH17.
Детальніше про звіт JIT читайте в статті Володимира Кравченка "МН17: за півкроку до істини. Слідчі встановили російські корені "Бука" на сайті DT.UA.