Росія розпочинає нову гру на тлі виходу США з Афганістану — FT

Поділитися
Москва хоче отримати вигоду від виведення американських військ.

США виводять війська з Афганістану, тим часом президент Росії Володимир Путін прагне відновити вплив у Центральній Азії, але водночас остерігається перекидання ісламістського екстремізму через кордони, пише Financial Times.

Минулого тижня Москва перемістила танки до кордону Таджикистану та Афганістану для проведення військових навчань. Рух «Талібан» продовжує розширювати свої позиції, а США готуються закінчити 20-річну військову місію, яка не змогла принести мир у країну.

Росія підтримала вихід США з Афганістану, незважаючи на паралелі з відступом Радянського Союзу з країни в 1989 році. Москва була однією з перших, хто публічно вступив у взаємодію з талібами. Кремль прийняв делегацію у 2018 році для стимулювання мирних переговорів, незважаючи на те, що вважає «Талібан» забороненою терористичною організацією.

«Гра Путіна полягає у спробі поставити США  у незручне положення. Росія не хоче, щоб США контролювали той чи інший режим на своєму задньому дворі», - сказав Асфандяр Мір із Центру міжнародної безпеки та співпраці Стенфордського університету.

Путін вірить у нові відносини з талібами, які, як він сподівається, будуть стримувати терористичні загрози.

Спеціальний представник Кремля в Афганістані Замір Кабулов нещодавно пов’язав просування талібів з посиленням безпеки для Росії, оскільки це знищить агресивніші групи джихадистів.

«Той факт, що таліби беруть деякі райони під свій контроль має позитивний аспект. Чому? Тому що більшість цих екстремістських груп зосереджені не на внутрішніх питаннях, а на Центральній Азії, Пакистані чи Ірані», - сказав він.

На запитання в окремому інтерв'ю минулого тижня, чи вигідне виведення США для Росії, він відповів стверджувально.

Але політолог Аркадій Дубнов заявив, що така стратегія є ризикованою.

«Позиція Москви, яка відкрито робить ставку на окрему силу і намагається обмежити вплив іншої, здається небезпечною. Це виглядає як спроба звести старі рахунки. Росія хоче відігравати важливу роль в Афганістані», - додав він.

Для Путіна можливості, які створило виведення військ США, виходять далеко за межі Афганістану, оскільки Москва прагне повернути владу, яку мала в радянські часи, контролюючи значну частину євразійського континенту.

Кінцева мета – досягнути того, щоб США та будь-які інші західні сили не повернулися до регіону, додав аналітик.

«Все інше, що робить Росія, - це димова завіса», - вважає політолог.

Як частина цього, Москва неодноразово закликала до переговорів у форматах, які вона контролює, включаючи Євразійський економічний союз, до якого також входять Вірменія, Білорусь, Казахстан та Киргизстан, і Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ), військовий блок із залученням цих країн.

Але, знову ж таки, Кремль ризикує.

«Погіршення ситуації в Афганістані стане серйозним випробуванням для ОДКБ, яка повинна довести, що може забезпечити безпеку в регіоні», - сказав Дмитро Тренін з аналітичного Центру Карнегі в Москві.

«Ні в Росії, ні в країнах Центральної Азії немає ресурсів, причин, або бажання примусового втручання в афганські питання», - додав він.

Більшість міжнародних експертів вважають, що після виходу США таліби можуть повністю або частково захопити Афганістан.

«Я гарантую вам, що Талібан візьме владу в Кабулі до вересня. Але вони не знають, як керувати країною, тому буде безлад», - заявило російське дипломатичне джерело Financial Times на умовах анонімності.

Останній раз, коли таліби керували Афганістаном, з 1996 по 2001 рік, режим запроваджував суворе тлумачення ісламського законодавства, що призвело до загальних порушень прав людини та придушення прав жінок.

Талібан запропонував притулок для терористів, включаючи мережу Аль-Каїди, яка керувала атаками 11 вересня, що призвело до вторгнення в Афганістан збройних сил під керівництвом США.

Дубнов припустив, що цього разу Росія спробує «порадити» талібам, як керувати країною.

Москва також пробиває собі шлях до Пакистану - регіонального гравця, спецслужби якого тісно пов'язані з талібами.

«Пакистан налагодив тісну співпрацю з Китаєм, тому він заслуговує особливої уваги Москви. Але Кремль може розлютити свого конкурента - Індію», - сказав Тренін.

І незважаючи на виведення військ, США не будуть повністю відсторонені від справ Афганістану, заявив директор аналітичного центру в Нью-Делі Харш Пант.

«Кожна країна, яка бере участь у грі в Афганістані чекає того, що США робитимуть далі. Америка все ще має багато впливу в регіоні», - сказав він.

Нагадаємо, виведення американських військ з Афганістану розпочалося 25 квітня 2021 року. Адміністрація Джо Байдена планує закінчити виведення до 11 вересня. Контроль над усіма військовими об’єктами має перейти силам безпеки і оборони країни.

Введення американських військ до Афганістану стало відповіддю США на атаки терористів «Аль-Каїди» на вежі Всесвітнього торгового центру 11 вересня 2001 року. Теракт став найбільшим в історії, за офіційними даними, загинули 2996 осіб, понад шість тисяч постраждали.

Найближчим часом увага США буде більше прикута до Афганістану, ніж до України. Створення афганського формату нині турбує США сильніше, ніж реформування «Нормандського формату» і Мінського процесу. Докладніше про те, як події в Афганістані пов’язані з війною в Донбасі, читайте у статті Олексія Їжака «США виводять війська з Афганістану: чому це важливо для України» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі