Росія не зможе тиснути на Україну силою — Euobserver

Поділитися
Росія не зможе тиснути на Україну силою — Euobserver © Операція Об'єднаних сил / Facebook
Залишається з’ясувати, чи знають ЄС та Байден, що робити з Путіним.

Росія почала нарощувати кількість військ поблизу українського кордону. Невже Москва готується до повномасштабної війни проти України? Чого насправді хоче російський президент Володимир Путін, намагається з’ясувати Euobserver.

"Що буде далі? Почекаємо і подивимось. На Заході не знають, що з цим робити", - так підсумував ситуацію російський експерт з безпеки Павло Фельгенгауер.

"Зверніться з цим питанням до психоаналітика", - відповів Фельгенгауер, коли його запитали, чому Кремль хоче розпочати війну.

Фельгенгауер виступив після того, як минулого тижня Путін раптово почав стягувати російські війська до українського кордону. Москва також відправила чотири військові кораблі зі свого флоту через Ла-Манш для посилення підрозділів у Чорному морі.

У Росії є те, що Фельгенгауер назвав "ударною танковою бригадою, готовою прорватися" з окупованого Росією Криму до півдня України.

До того ж, Кремль приховано контролює військові формування на окупованій Росією східній Україні. Маневрування відбувається на тлі спалаху смертельного насильства на східно-українській лінії зіткнення, створюючи привід для військового втручання.

Загострення ситуації в Донбасі неабияк стривожило Брюссель.

"За оцінкою розвідки, Росія готує розгортання регулярних підрозділів своїх збройних сил на сході України, посилаючись на необхідність захисту російських громадян на цій території", - сказав посол України в ЄС Микола Точицький.

"Не виключена спроба просування російських окупаційних військ вглиб України", - додав він.

"ЄС повинен залишатися пильним, бути готовим діяти та допомагати своїм партнерам", - сказав міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.

"Я хвилююся, що може статися щось погане", - додав міністр.

"Російські провокації, за якими слідують звинувачення Росії на адресу України: грузинський сценарій", - заявив дипломат, маючи на увазі збройний конфлікт у 2008 році, коли російські танки ледь не захопили Тбілісі.

Кремль мало говорить про те, чому Росія мобілізує війська.

"Ми робимо це, тому що можемо", - резюмував Фельгенгауер.

"Для мене мовчання Росії є досить тривожним і водночас красномовним", - сказав Точицький.

Можливо, Путін хоче завоювати Україну.

"Відновлення Російської імперії ніколи не буде завершено без України. Це мрія Путіна", - сказав Точицький.

На думку Фельгенгауера, військові плани Путіна включають захоплення українських портів, таких як у Бердянську, Маріуполі та Одесі, «відрізавши» країну від моря. Він міг би навіть «вирізати» коридор аж до Придністров’я, окупованого Росією регіону в Молдові.

Але якщо не брати до уваги найстрашніші сценарії, Путін, можливо, просто намагається залякати Європу та Україну. Крім цього, Кремль таким чином проводить «стрес-тест» для нової адміністрації президента США Джо Байдена.

На думку колишнього чиновника НАТО Джеймі Ши, "брязкання зброєю" для Путіна є спробою змусити Київ надати «маріонетковій владі» на окупованій східній Україні "особливий статус" з конституційними повноваженнями.

«Кремль хотів, щоб Франція та Німеччина чинили тиск на президента України Володимира Зеленського, створюючи враження, що альтернативою може стати війна - це серйозна пропозиція», - сказав Ши.

Путін також хотів "перевірити позицію адміністрації Байдена щодо України", додав чиновник.

"Чи готова Америка до ескалації, чи буде дотримуватися статус-кво? Чи збільшиться загроза конфлікту або ж США зменшать військову допомогу Києву? Росіяни хотіли б отримати відповіді на ці запитання", - каже урядовець.

«І навіть якби він захотів, Путіну буде важко тиснути на Україну силою. Опір буде дуже сильним, а довгострокові витрати для Росії будуть ще вищими. Українська армія значно вдосконалена і загартована за 7 років бойових дій на сході України», - зазначив Ши.

Тим часом, що б не сталося далі, є додатковий побічний ефект для Росії від санкцій ЄС. Європейський Союз включив до «чорного списку» десятки російських чиновників на підставі війни в Україні, порушення прав людини, використання хімічної зброї та кібератак. Блок також обмежив бізнес із російськими банками та енергетичними компаніями.

Але нещодавні санкції ЄС через тюремне ув'язнення російського опозиціонера Олексія Навального виглядали як "укуси комарів" поруч із загрозою російської війни в Європі, вважає український дипломат Костянтин Єлісєєв.

Якщо Путін дійсно боїться, що Німеччина зупинить газопровід "Північний потік-2" або ЄС «відріже» Росію від міжнародної банківської платіжної системи "SWIFT", це може змусити його задуматися, сказав Єлісєєв.

Але найсильнішим контрзаходам для протидії російській агресії могла б стати "перспектива членства" для України в ЄС. Також, якби НАТО запропонувала Україні "План дій щодо членства", це було б проблемою для Путіна, вважає Єлісєєв.

Залишається з’ясувати, чи знають ЄС та Байден, що робити з Путіним.

«Однак зараз План дій щодо членства в НАТО для України може бути передчасним. Союзники хочуть бачити більше українських реформ щодо боротьби з корупцією та в судовій системі, а також більш стабільне регіональне середовище», - сказав Ши.

Наразі посли країн НАТО висловили Росії "тверде" усне попередження.

"Альянс демонструє свою прихильність до України, закликаючи до стриманості і не бажаючи ескалації", - сказав колишній чиновник НАТО.

Раніше головнокомандувач Збройних сил Руслан Хомчак заявив, що Росія стягує війська до кордону України. Росія готується до військових навчань в Брянську та окупованому Криму.

На нарощування військової присутності Росії поблизу українських кордонів відреагували в США. Вашингтон стурбований такими діями російської армії.

У Кремлі ж заявили, що стягування російських військ до кордону з Україною не повинно нікого турбувати.

При цьому українська сторона в ході переговорів ТКГ планує запропонувати введення в Донбасі "пасхального перемир'я", розповів глава делегації Леонід Кравчук.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі