Увечері 25 вересня розпочинається святкування Рош ха-Шана, який також називають Єврейським новим роком. Дата цього свята змінюється з року у рік, оскільки єврейський календар залежить від фаз місяця.
Коли святкують Рош ха-Шана
Свято відзначають два дні поспіль у молодик осіннього місяця тишрів – сьомого місяця єврейського календаря. Вважається, що Бог створив світ саме сьомого місяця, тому з нього і починається святкування нового року. Свято не прийнято відзначати з шумом, це час смирення та покаяння.
Цього року святкування Рош ха-Шана розпочнеться увечері 25 вересня та триватиме до 27 вересня.
Значення свята
Рош ха-Шана пов'язаний із створенням перших людей, куштуванням ними забороненого плоду, а також закінченням Великого потопу, порятунком Ісаака та іншими важливими подіями. Головне в ці дні – згадати, що трапилося за минулий рік, свої провини та помилки, і покаятися.
Зі свята розпочинаються 10 днів покаяння та молитов, які називаються «Дні трепету». А кульмінацією цих днів є ще одне свято – Йом-Кіппур – день примирення.
Традиції святкування
Першого вечора Рош ха-Шана прийнято вітати один одного і бажати, щоб людину вписали в Книгу життя. Під час трапези прийнято вимовляти тексти з благословеннями, а хліб вмочувати в мед, щоб наступний рік був солодким.
Згідно з традицією, необхідно їсти яблука з медом.
Дні проводять у молитві. Необхідно зачитати 10 юдейських текстів, в яких Бога згадують як царя. Потім йдуть ще 10 текстів, які згадують Бога як того, хто пам'ятає все, і 10 текстів, у яких згадується шофар – баранячий ріг, один з головних атрибутів свята. Шофар, у який сурмлять під час ранкової молитви, закликає віруючих на Божий суд.
У свято не можна їсти гірку та кислу їжу, щоб наступний рік не приніс прикрощі та біди. Не прийнято їсти горіхи, тому що числове значення слова «горіх» на івриті дорівнює числовому значенню слова «гріх».