РФ заблокувала підсумковий документ конференції щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї  

Поділитися
РФ заблокувала підсумковий документ конференції щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї   © Центр новостей ООН
Зокрема, в документі згадувалася ситуація на ЗАЕС.

Росія заблокувала схвалення підсумкового документа Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), який, зокрема, розкритикував захоплення військами РФ найбільшої в Європі атомної станції — української ЗАЕС. Конференція ООН щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї завершилася без підсумкового комюніке. Про це повідомляє AP.

Заступник директора Департаменту з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС РФ Ігор Вишневецький заявив на фінальному засіданні конференції, що «консенсусу щодо цього документа, на жаль, немає». Він підкреслив, що багато країн, не тільки Росія, не згодні з «низкою питань» на 36 сторінках проекту угоди.

Підсумковий документ потребував схвалення всіх країн на конференції, які є учасниками договору, спрямованого на стримування розповсюдження ядерної зброї та, зрештою, на досягнення світу без неї.

Представник Аргентини Густаво Злаувінен, президент конференції, сказав, що остаточний проект є результатом його найкращих зусиль, спрямованих на розбіжності в поглядах і очікування сторін «щодо прогресивного результату» в момент історії, коли «світ дедалі більше дестабілізується конфліктами, і, найбільш тривожне, постійне зростання перспективи ядерної війни».

«Я бачу, що на цей час конференція не в змозі досягти згоди щодо своєї основної роботи», - сказав Злаувінен після виступу Вишневецького.

Конференція ДНЯЗ має проводитись кожні п’ять років, але остання конференція була відкладена через пандемію COVID-19. Це другий випадок, коли 191 держава-учасниця не змогла узгодити підсумковий документ. Зокрема, конференція в 2015 році завершилася без угоди через серйозні розбіжності щодо створення на Близькому Сході зони, вільної від зброї масового знищення.

Ці розбіжності не зникли, але обговорюються, і проекти підсумкових документів, отримані Associated Press, повинні були підтвердити важливість створення без’ядерної зони на Близькому Сході. Тому, цього року це питання не вважалося головною перешкодою.

Темою, яка змінила динаміку конференції, стало вторгнення Росії в Україну, яке призвело до заяв з боку російського президента Владіміра Путіна про те, що РФ є «потужною» ядерною державою і що будь-яка спроба втручання призведе до «небачених наслідків». Крім того, РФ привела свої ядерні сили в стан підвищеної готовності.

Відтоді Путін дещо пом’якшив свої заяви, сказавши, що «ядерну війну неможливо виграти її ніколи  не можна розпочинати». Це повідомлення повторив високопоставлений російський чиновник у день відкриття конференції ДНЯЗ 2 серпня.

Але початкова погроза глави Кремля та окупація Запорізької АЕС, а також захоплення Чорнобильської АЕС — місця найстрашнішої ядерної катастрофи у світі, відновили глобальні побоювання щодо чергової ядерної надзвичайної ситуації.

Чотири посилання в проекті заключного документа, що стосуються ситуації на ЗАЕС, передбачали висловлення «серйозної стурбованості військовими діями» на об’єкті та інших атомних станціях. Договір також повинен був визнати втрату Україною контролю та неспроможність Міжнародного агентства з атомної енергії забезпечити захист ядерного матеріалу станції. Крім того, угода мала підтримати спроби МАГАТЕ відвідати Запоріжжя, щоб переконатися у відсутності перенаправлення ядерних матеріалів, поїздку, яку директор агенції сподівається організувати найближчими днями.

У проекті угоди також висловлено «серйозне занепокоєння» з приводу безпеки ядерних об’єктів України, зокрема ЗАЕС, і підкреслена «надзвичайна важливість забезпечення контролю з боку компетентних органів України».

Після того, як конференція не ухвалила документ, десятки країн висловили свою точку зору.

Індонезія, виступаючи від імені Руху неприєднання, до складу якого входять 120 країн, що розвиваються, висловила розчарування провалом, назвавши підсумковий документ «надзвичайно важливим».

Представник Франції Янн Хван зачитав заяву від імені 56 країн і ЄС, в якій підтверджується непохитна підтримка України та висловлюється занепокоєння з приводу «небезпечної ядерної риторики, дій і провокаційних заяв Росії щодо підвищення рівня ядерної готовності».

Країни висловили глибоку стурбованість тим, що Росія підриває міжнародний мир і цілі ДНЯЗ, «ведучи незаконну агресивну війну проти України».

Заступник голови російської делегації Андрєй Бєлоусов заявив, що конференція стала «політичним заручником» країн, які «отруюють дискусії» політичною мовою щодо України та мають намір «звести рахунки з Росією, порушуючи питання, які безпосередньо не стосуються договору».

«Ці держави, а саме Україна та прихильники київського режиму, несуть повну відповідальність за відсутність кінцевого позитивного результату», – заявив він.

Спеціальний представник США з питань нерозповсюдження ядерної зброї Адам Шейнман зазначив, що в остаточному проекті угоди Росія не згадувалася, і він сказав, що в ньому недооцінюється ситуація на Запорізькій АЕС «і не визнається всім відома правда про те, що ризик радіаційної катастрофи існує лише через війну за вибором Росії».

«Росія є причиною того, що ми сьогодні не маємо консенсусу. Зміни в останню хвилину, яких прагнула Росія, не мали другорядного характеру. Вони мали на меті прикрити очевидний намір Росії стерти Україну з карти світу», - сказав він.

Згідно з положеннями ДНЯЗ, п’ять головних ядерних держав — Сполучені Штати, Китай, Росія (раніше Радянський Союз), Велика Британія та Франція, погодилися вести переговори про ліквідацію своїх ядерних арсеналів із часом, а країни, які не мають ядерної зброї, пообіцяли не розвивати її в обмін на гарантію можливості розвитку атомної енергетики в мирних цілях.

У проекті підсумкового документа висловлювалося глибоке занепокоєння тим, що «загроза застосування ядерної зброї сьогодні вища, ніж будь-коли з часів розпалу холодної війни та погіршення середовища міжнародної безпеки». Він також зобов’язував учасників договору «докласти всіх зусиль для того, щоб ядерна зброя ніколи більше не застосовувалася».

Британський аналітик Ребекка Джонсон сказала, що «після тижнів переговорів у час війни, безпрецедентних глобальних ризиків і підвищених ядерних загроз, тепер як ніколи зрозуміло, що відмова від ядерної зброї є терміновою і необхідною».

«Ця конференція ДНЯЗ являє собою втрачену можливість зміцнити договір і глобальну безпеку шляхом узгодження конкретного плану дій із контрольними показниками та часовими рамками, що є важливим для ефективної боротьби зі зростанням небезпеки гонки ядерних озброєнь і використання ядерної зброї», - заявив виконавчий директор Асоціації контролю над озброєннями Деріл Кімбол.

Захоплена росіянами Запорізька АЕС — ще один спосіб тероризувати Україну та світ, цього разу ядерною катастрофою. Наскільки далеко готові зайти терористи та чи є вихід із кризи, що сталася, читайте в тексті Миколи Теслі «Криза на ЗАЕС: чи вирішать її сліпі пілоти?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі