РФ створила мережу таборів з «перевиховання» для українських дітей — Conflict Observatory

Поділитися
РФ створила мережу таборів з «перевиховання» для українських дітей — Conflict Observatory © Getty Images
Частину неповнолітніх РФ розміщує у табори на «перевиховання», а інших відправляє на усиновлення.

Федеральний уряд Росії керує постійно діючою мережею таборів та інших закладів, які сприяють «політичному перевихованню» та усиновленню дітей з України. Про це йдеться в новому звіті Conflict Observatory.

З початку повномасштабного вторгнення Лабораторія гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я (HRL) виявила в Росії та окупованому Росією Криму десятки таборів і об’єктів, в яких утримуються щонайменше шість тисяч дітей з України. Більшість — це оздоровчі табори, куди дітей відвозять на нібито на відпочинок, інші — заклади, які використовуються для розміщення дітей, яких привезли для виховання чи усиновлення в Росії. У цих закладах російські чиновники збирають як дітей, у яких є родини, так і нібито сиріт.

Майже всі ці заклади брали участь у проросійських зусиллях з «перевиховання», а деякі навіть проводили військову підготовку дітей та призупинили їх повернення до батьків в Україну.

Дослідники стверджують, що основною метою таборів, які називаються «інтеграційними програмами», є політичне перевиховання: дітям насаджують «російськоцентричну академічну, культурну, патріотичну» інформацію. 

Принаймні у двох таборах — у Криму та Чечні — українських дітей навчають поводженню з вогнепальною зброєю та військовій техніці.

Натаніель Реймонд, дослідник лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, наголошує, що Росія не вжила передбачених Женевськими конвенціями заходів  включно зі створенням прозорої системи реєстрації дітей, розлучених зі своїми сім’ями у воєнний час; передачу дітей нейтральній державі, а також кроків для забезпечення збереження ними своєї національної та етнічної ідентичності

Більшість українських дітей, які перебувають в цих таборах під опікою Росії, вивезли з окупованих Росією регіонів Донбасу, деяких їм вдалося вивезти з Харківської, Херсонської та Запорізької областей до того, як ці території були повернуті під контроль України. 

При цьому, згода батьків на участь у цих російських «програмах» часто збирається під примусом і регулярно порушується: повернення деяких дітей наразі відкладено владою РФ тимчасово або на невизначений термін. 

Як йдеться у звіті, у багатьох випадках батькам дуже важко отримати інформацію про своїх дітей, вік яких коливається від 4 місяців до 17 років.

Принаймні у двох таборах — «Артек» і «Мєдвєжонок» —  повернення дітей призупинили на невизначений термін.  При цьому в «Мєдвєжонку»  перебувало щонайменше 300 дітей з України. 

Тамтешні чиновники спершу сказали батькам, що повернуть дітей наприкінці літа, але пізніше скасували дату повернення. Те саме стосується і сотень дітей з України з таборів, «Лучістий» та «Орльонок».

Інша дослідниця Єльського університету Кейтлін Ховарт впевнена, що хоча деяких дітей повернули до їхніх сімей в Україні, шкода, якої вони зазнали, є значною і матиме довготривалі наслідки.

«Такий рівень так званого «перевиховання» є дуже чіткою та систематичною спробою стерти історію та культуру, а в дуже чітко задокументованих випадках — навіть історичну важливість та мову України», — сказала вона.

Усе це, підкреслюють автори дослідження, відбувається за сприяння російської влади на всіх рівнях. HRL виявив кілька десятків федеральних, регіональних і місцевих чиновників та функціонерів, які безпосередньо беруть участь у роботі та політичному обґрунтуванні програми. Діяльність офіційних осіб, ймовірно причетних до операції, включає логістичну координацію (тобто транспортування дітей), збір коштів, збір припасів, безпосереднє управління табором і просування програми в Росії та на окупованих територіях України. Принаймні 12 із цих осіб, наголошується у звіті, не перебувають у санкційних списках США або ЄС.

За даними офісу українського омбудсмана, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну окупанти депортували 16 207 українських дітей. 307 дітей вдалося повернути. 

Раніше автори ZN.UA Анатолій Бондарчук та Олександр Клюжев в статті «ОКУПОВАНІ. Навіщо Росія примусово переселяє українських дітей, та як із цим бореться Україна» окреслили проблеми, з якими доводиться стикнутися депортованим малюкам та їх сім'ям.  

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі