РФ намагається допомогти КНДР з доступом до міжнародної фінансової системи в обмін на зброю — NYT

Поділитися
Доступ до фінансових мереж — це, ймовірно, лише один із пунктів у "списку бажань" Північної Кореї. 

Росія дозволила розблокувати заморожені північнокорейські активи на мільйони доларів і, можливо, допомагає КНДР отримати доступ до міжнародних банківських мереж, після того, як Північна Корея передала Москві зброю для використання проти України, вважають представники розвідки країн-союзників США. Про це повідомляє NYT.

Минулого місяця Білий дім заявив про докази того, що Північна Корея надала Росії балістичні ракети, і що КНДР в обмін хоче отримати технологічну допомогу від РФ у розробці зброї. Згідно з аналізом британського аналітичного центру з питань безпеки, Пхеньян також відправив до Росії до 2,5 мільйона боєприпасів.

Хоча неясно, чи надала Росія Північній Кореї військові технології, які вона, ймовірно, хотіла б отримати, нові банківські зв'язки є ще однією ознакою стійкого розвитку відносин між двома країнами. Розширення партнерства, швидше за все, підбадьорило Північну Корею, оскільки в останні місяці вона вдається до войовничої риторики та погроз, кажуть американські чиновники.

За даними розвідки, РФ дозволила розблокувати дев'ять мільйонів доларів із 30 мільйонів доларів заморожених північнокорейських активів, які зберігаються у російській фінансовій установі, й ці гроші, за словами представників розвідки, збідніла Північна Корея використає для купівлі сирої нафти.

Крім того, північнокорейська підставна компанія нещодавно відкрила рахунок в іншому російському банку – це свідчить про те, що Москва, можливо, допомагає Пхеньяну обійти санкції ООН, які забороняють більшості банків вести бізнес з КНДР. Ці санкції задушили економіку Північної Кореї і значною мірою відрізали країну від міжнародних фінансових мереж.

Новий банківський рахунок знаходиться в тимчасово окупованому Росією регіоні Грузії Південній Осетії.

Американські чиновники заявили, що не можуть підтвердити специфіку банківських домовленостей. Але один високопосадовець на умовах анонімності сказав, що ці домовленості відповідають очікуванням США щодо вимог з боку КНДР від Росії за передачу зброї.

На думку експертів, доступ до фінансових мереж - це лише один із пунктів у списку бажань Північної Кореї. За їхніми словами, найбільше КНДР хоче отримати від Росії передові військові технології, такі як супутникові технології та атомні підводні човни.

Тісніші зв'язки вже принесли дипломатичні плоди. Після того, як лідер Північної Кореї Кім Чен Ин зустрівся зі своїм російським колегою Владіміром Путіним на сході Росії минулої осені, глава Кремля у січні провів переговори з міністром закордонних справ Північної Кореї в Москві.

Під час цієї зустрічі Путін дав зрозуміти, що незабаром може відвідати Пхеньян, і це буде його перший візит до столиці Північної Кореї за майже 25 років, як писали північнокорейські державні ЗМІ.

Банківські домовленості можуть мати велике значення для Північної Кореї, яка покладається на імпорт для підтримки більшої частини своєї економіки. Ці відносини можуть полегшити транзакції не лише в Росії, але й за її межами. КНДР могла б скористатися зв'язками Москви з кількома країнами, включаючи Туреччину й Південну Африку, які все ще ведуть торгівлю з Росією після того, як проти неї запровадили міжнародні санкції через війну проти України.

Хоча розблокування Росією заморожених активів КНДР на дев'ять мільйонів доларів є відносно невеликою сумою, Північна Корея прийме будь-які альтернативні шляхи доступу до капіталу, кажуть експерти.

ООН та Сполучені Штати запровадили низку санкцій проти КНДР у відповідь на заборонені випробування ядерної зброї. Банківські санкції були одним із викликів для КНДР і причиною того, чому вона “творчо” підійшла до створення своїх фінансових мереж, включаючи використання криптовалют.

Для Росії фінансові операції можуть бути більш привабливими, ніж надання КНДР військових технологій.

Хоча обидві країни "могли б зараз дружити з вигодою для себе", їхня довіра не настільки велика, щоб Росія "віддала свої цінні секрети", вважає колишній аналітик ЦРУ з питань Північної Кореї Су Кім.

Експерти очікують, що Росія буде діяти обережно, оскільки все ще пам'ятає про санкції ООН як постійний член Ради Безпеки. За їхніми словами, РФ, ймовірно, розраховує на те, що просто заперечуватиме допомогу з обходом санкцій проти КНДР.

"Вони завжди можуть сказати: "О, ну, це приватний банк, і наші слідчі перевірять його", але далі цього справа не піде", - сказав професор політології Університету Темпл Джеймс Д. Браун.

Окрім банківських відносин, Росія може просто обмінювати товари, яких потребує КНДР, на зброю.

"Для Північної Кореї було б логічно обмінюватися зерном і сільськогосподарськими технологіями, такими як трактори, що заборонено санкціями", - сказала професор Лондонського університету Хейзел Сміт.

Відправляючи ракети і боєприпаси в Росію, Північна Корея привернула до себе увагу світу і отримала дипломатичні привілеї від Москви.

"Я думаю, вони це дуже цінують. Це просто робить Північну Корею значно сильнішою, якщо все виглядає так, ніби вони мають повну підтримку Росії", - каже аналітик RUSI Джозеф Бірн.

Військово-технічне співробітництво Москви та Пхеньяна є спільним викликом для Києва та Сеула, адже воно подовжує здатність РФ затягувати війну проти України та збільшує військову напругу на Корейському півострові. Про те, як Україна та Південна Корея разом мають реагувати на цей виклик — читайте у статті Наталії БутирськоїКорейські ракети для Росії. Чим Путін заплатив КНДР і як це загрожує Україні”.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі