Прагнення Росії наповнити державну скарбницю, щоб створити буферний запас в 200 мільярдів доларів, на випадок введення нових санкцій США, на думку аналітиків, є розумним кроком, але буде здійснюватися за рахунок економічного зростання, пише Reuters.
При тому, що ціни на нафту високі, Росія постійно передавала свою основну експортну виручку в Фонд національного добробуту (ФНД). Крім того, вона підвищила податок на нафтову промисловість і додану вартість, а також різко збільшила пенсійний вік - крок, який призвів до падіння популярності президента Росії Володимира Путіна.
Міністерство фінансів вважає, що ці та інші зміни практично учетверо збільшать статки ФНД і воно складе близько $ 216, 1 млрд або 12% від ВВП у 2021 році. Згідно "фіскального правила", будь-який дохід з нафти понад $ 40 за барель, надходить до ФНД, який є частиною золотовалютних резервів Росії, утримуваних центральним банком.
Аналітики стверджують, що стратегія заощаджень, яка була викладена в бюджетному плані 2019-2021 років, є вкрай обережною і обачною. Але вони також попереджають, що вона ставить у пріоритет стабільність над розвитком, в такому разі Росія не досягне мети Путіна увійти в п'ятірку кращих економік світу до 2024 року. Це також показує, що Кремль стурбований додатковими санкціями.
"Це хороший план з точки зору фінансової стабільності, але поганий з точки зору економічного розвитку", - прокоментував Володимир Тихомиров, головний економіст брокерської компанії БКС, додаючи, що "російські резерви будуть швидко зростати, але в той же час буде менше грошей, які можуть бути використані для відновлення економіки".
Уряд заявив, що планує брати в борг гроші для фінансування проектів розвитку, замість того щоб брати їх із ФНД.
"Це дуже складна бюджетна політика. Немає передумов, що світле майбутнє чекає на нас, крім як у макроекономічному прогнозі", - зазначила Олександра Сусліна, економіст з російської консалтингової групи Economic Expert Group.
Російські чиновники відкрито заявили про своє бажання зберігати гроші у готівці, на випадок якщо економіка опиниться в шоці через зовнішній вплив, наприклад, нові санкції або глобальна фінансова криза.
США найближчим часом повинні вирішити, чи буде друга хвиля санкцій проти Росії за отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля і його дочки у Великій Британії. Крім цього, окремо був поданий законопроект, який отримав прізвисько "законопроект з пекла", який передбачає покарання для Москви за її імовірне втручання в американські вибори і за агресію в Сирії і в Україні.
"Вперше за багато років планується профіцит державного бюджету близько $ 30,5 млрд (в 2019 році)", - заявив минулого місяця голова бюджетного комітету парламенту Андрій Макаров.
Це дозволить Росії накопичити достатньо грошей, щоб "захистити нашу економіку від будь-яких коливань, викликаних ситуацією на нафтових ринках, або від будь-яких наслідків від санкцій, які можуть бути введені по відношенню до нашої країни".
Страх повторения 2014-го
Стратегія спрямована на те, щоб уникнути повторення 2014 року, коли анексія Криму спонукала Захід санкціонувати Москву і рубль обвалився. Центральний банк втратив третину резервів, намагаючись пом'якшити наслідки, і економіка перебувала в занепаді, перш ніж повернутися до зростання в минулому році.
"Це є доказом того, що ключовий пріоритет Кремля наразі - максимальна макроекономічна стабільність, а не економічне зростання", - сказав Кирило Тремасов, колишній високопоставлений чиновник Міністерства економіки і зараз очільник дослідження в "Локо-Інвест".
За оцінками центрального банку, в наступному році зростання ВВП може досягти 1,7%, й 2,3% та 3% у 2020 2021 роках відповідно, що призведе до дисконтування зовнішніх потрясінь. Очікується, що гроші будуть використані в рамках програми розвитку інфраструктури, висунутої Путіним, яка передбачає виділення $ 197,4 млрд протягом шести років. Це буде частково фінансуватися за рахунок продажу внутрішніх облігацій федерального позики.
Але держава, схоже, не очікує, що приватні компанії допоможуть стимулювати економічне зростання, вважають аналітики. За їх словами, держава розглядає великий бізнес як дійну корову. Помічник президента Росії Андрій Бєлоусов запропонував обкласти більш високими податками металообробні і гірничодобувні підприємства - єдину значну частину економіки, контрольовану приватним бізнесом, а не державою, але дискусії застопорилися.
"Насправді це означає, що метою держави є захоплення ресурсів в більшій чи меншій мірі для власних потреб", - сказала головний економіст "Альфа-банку" Наталія Орлова.
Але в той час як економічне зростання не може бути настільки інтенсивним, наскільки економісти хочуть, кредитний рейтинг Росії може вирости.
Рейтингове агентство Moody's, яке знизило рейтинг Росії після першого етапу санкцій від західних країн, минулого тижня заявило, що воно може підняти Росію в списку вже в наступному році, якщо Москва буде жорстко контролювати бюджет.