Референдум в Каталонії: головне

Фото Відео
Поділитися
В Євросоюзі референдум коментують неохоче, Мадрид називає його "постановочної акцією", а влада Каталонії має намір "захищати" результати.

В Каталонії підбивають підсумки референдуму про незалежність, до якого зараз прикута увага у всьому світі. За даними організаторів, за відділення від Іспанії висловилися 90% тих, хто прийшов на дільниці, а всього в голосуванні взяли участь два мільйони 300 тисяч чоловік. І це незважаючи на всі спроби Мадрида перешкодити плебісциту, який у столиці вважають незаконним і назвали подію "постановочної акцією". Як не намагалася іспанська влада запобігти референдуму, судячи з усього, цього зробити не вийшло. За відділення проголосувала переважна більшість. Хоча ці дані не збігаються з результатами опитувань та і до самої процедури голосування є претензії.

Про те, що відбувалося 1 жовтня в автономному окрузі Іспанії, читайте нижче.

Отже, ще з 29 вересня в Каталонії групи активістів, які виступали за проведення в неділю, 1 жовтня, референдуму про незалежність Каталонії, почали займати школи в Барселоні, в яких планувалося розмістити дільниці для голосування. Влада Іспанії раніше розпорядилася закрити школи на вихідні. Правоохоронцям наказано оточувати школи, які планують використовувати в якості виборчих дільниць.

Ще з 5 ранку в неділю тисячі жителів регіону почали збиратися біля виборчих дільниць, щоб проголосувати на референдумі. Також, на деяких виборчих дільницях виборці заблокували двері, щоб перешкодити можливим спробам поліції зірвати проведення референдуму.

Незважаючи на те, що напередодні в четвер поліція Іспанії вилучила близько 2,5 млн бюлетенів, в 9 ранку у неділю за місцевим часом почався референдум, відкрилися 73% виборчих дільниць для голосування. Не пройшло і пару годин як іспанські ЗМІ та соціальні мережі вибухнули повідомленнями про стрілянину поліції гумовими кулями по учасниках референдуму, з'явилися фото і відео.

За словами очевидців, на вулицях столиці регіону, Барселоні, бачили людей у крові, пізніше стало відомо про перших 38 постраждалих. Потім уряд (женералітет) Каталонії повідомив про 337 постраждалих в результаті зіткнення з поліцією, яка намагалася перешкодити проведенню в регіоні референдуму. До вечора число постраждалих перевищило 1000 осіб.

Також поліція Каталонії повідомила про загибель трьох людей в Барселоні. Влада іспанської автономії закликала постраждалих звертатися в компетентні органи з офіційними скаргами.

В цей же час в столиці Іспанії, Мадриді, пройшла акція на підтримку територіальної цілісності країни і проти референдуму про незалежність Каталонії, а в низці інших міст Іспанії - Віторія, Більбао і Сан-Себастьян, в його підтримку.

В 20:00 за місцевим часом в Каталонії завершилося голосування на референдумі про незалежність. Влада автономії повідомила, що незалежність підтримали 90% тих, хто проголосував. 8% висловилися проти, 2% бюлетенів визнано недійсними, явка склала 42,3%. Президент Каталонії Карлес Пучдемон заявив про те, що формальна процедура відділення від Іспанії почнеться в найближчі дні.

"Громадяни Каталонії дали нам право на проголошення незалежної держави", - сказав він після оголошення підсумків голосування.

У свою чергу, прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой прокоментував референдум, назвавши його "інсценуванням", але заявив, все-таки, про готовність домовлятися з Барселоною в рамках закону. Іспанський прем'єр також поклав відповідальність за заворушення і зіткнення з поліцією, під час яких постраждали люди, на уряд Каталонії.

Незважаючи на це, в Каталонському парламенті заявили про те, що в односторонньому порядку прийматимуть рішення про незалежність автономії від Іспанії. Голова каталонського уряду Оріолі Жункерас зазначив, що "репресії" з боку влади Іспанії ще більше виправдовують необхідність незалежності Каталонії, у зв'язку з чим, парламенту автономії необхідно "захистити" результати референдуму.

На 3 жовтня в автономії десятки різних місцевих профспілкових, громадських і політичний організацій анонсували масовий страйк "у зв'язку з серйозними порушеннями прав і свобод".

Влада країн Євросоюзу поки, до речі, офіційно не коментує легітимність референдуму лише деякі країни публічно засуджують зіткнення, які сталися на виборчих дільницях. З приводу подій у Каталонії 1 жовтня висловилися тільки прем'єр-міністри Бельгії та Словенії - обидва засудили жорсткий розгін прихильників незалежності. До них приєдналась голова Шотландії Нікола Стерджен, вона також виступає за відділення від Великобританії через референдум.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі