Рада безпеки ООН на закритому засіданні в понеділок розглянула підготовлений Росією проект резолюції по збитому над Донбасом малайзійському "Боїнгу-777", яка не передбачає створення міжнародного трибуналу.
У російському проекті зазначається, що проводящееся розслідування причин авіакатастрофи ведеться недостатньо прозоро, використовуються методи, які можуть позначитися на його результатах, повідомляє агентство Ассошіейтед прес (АП), яке має текст документа.
У ньому наголошується, що "встановлення справжніх причин цього авіаційного інциденту необхідно для притягнення до відповідальності винних", і що Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) "могла б зіграти більш активну і належну роль в розслідуванні".
Постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін заявив, що Рада Безпеки ООН мав би "знайти спільний знаменник" і об'єднати підходи Росії та Малайзії щодо питання катастрофи малайзійського "Боїнга" в Донбасі в липні 2014 року.
Також він закликав не поспішати з розслідування катастрофи "Боїнга". "Я не бачу жодних підстав для того, щоб поспішати. Раніше казали: "давайте до річниці щось приймемо". Не зовсім зрозуміло, чому. Це трагічна дата, яку треба відзначати хвилиною мовчання, відповідними скорботними заходами, а не виробництвом якихось документів, поспішно підготовлених. Мені здається, що цей поспіх подолана, а якщо спокійно, ретельно попрацювати, то можна вийти на гідне рішення. Я сподіваюся, що саме так і станеться", - вважає постпред РФ в ООН.
Крім цього, Чуркін бажає посилити роль генсека ООН в розслідуванні авіакатастрофи.
"Ми закликали активізувати роль генерального секретаря, яка передбачена резолюцією 2166. Є цілий ряд положень щодо більш глибокого залучення всіх зацікавлених сторін ведеться розслідування. Ми не приховуємо, що у нас є низка питань до того, як велося це розслідування", - зазначив Чуркін.
17 липня прокурор Нідерландів Фред Вестербеке, який очолює розслідування повідомив, що версія, згідно з якою "Боїнг" над Донбасом збили системою "Бук" є найбільш достовірною, однак розглядаються й інші сценарії.
За кілька днів до цього, 14 липня внесла до ради Безпеки ООН проект резолюції про створення міжнародного трибуналу з розслідування справи про впав "Боїнгу" в Україні. За створення трибуналу для судового переслідування осіб, винних у загибелі малайзійського "Боїнга" в Донбасі в липні 2014 року, виступають шість країн - Нідерланди, Малайзія, Австралія, Бельгія, Великобританія і Україна. 16 червня Рада законодавчо підтримала створення міжнародного трибуналу по Боїнгу.
Голосування в Раді Безпеки ООН резолюції про створенні трибуналу для кримінального переслідування відповідальних за катастрофу Боїнг-777 компанії може бути призначено на 21 липня. Однак хоча Малайзія, Нідерланди, Україна і низка інших країн підтримує створення трибуналу по Боїнгу, Росія на даний момент послідовно протестує проти цього та, ймовірно, заблокує цю ініціативу в ООН.
За інформацією DT.UA, проект звіту, підготовленого Радою безпеки Нідерландів (Dutch Safety Board, DSB) і розісланий представникам Малайзії, України, Росії, США, Великобританії і Австралії, не дає чіткої відповіді на питання "Хто збив MH17?".
Про це у статті на DT.UA пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.
Детальніше про перспективи створення Міжнародного кримінального трибуналу щодо збитого Boeing-777 Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 Амстердам-Куала-Лумпур, читайте в статті Володимира Кравченка "Попіл Клааса стукає в моє серце" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".