Рада досягла угоди щодо законодавчого пакету, який дозволить ЄС надати Україні фінансову допомогу у розмірі 18 мільярдів євро протягом 2023 року.
Про це повідомляється на офіційному сайті Ради ЄС.
"Пропозиція була прийнята Радою сьогодні за письмовою процедурою і буде передана до Європейського парламенту для можливого ухвалення наступного тижня", - йдеться в опублікованій заяві.
Як заявив Збинек Станюра, міністр фінансів Чехії, яка головує в ЄС, "Україна може розраховувати на ЄС. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну, у тому числі фінансово, доки це буде потрібно. Прийняте нами сьогодні законодавство означає, що Україна може розраховувати на регулярну фінансову допомогу від ЄС до 2023 року".
Пакет передбачає структурне рішення для фінансової підтримки України у 2023 році. Сума, яка буде надана Україні 2023 року, становитиме 18 мільярдів євро, а кредити матимуть 10-річний пільговий період.
Держави-члени покриють основну частину процентних видатків за рахунок зовнішніх призначених доходів. Гарантії щодо цих позик будуть надані або бюджетом ЄС, або державами-членами.
"Метою є надання короткострокової фінансової допомоги, фінансування невідкладних потреб України, відновлення критично важливої інфраструктури та первісна підтримка сталого післявоєнного відновлення з метою підтримки України на шляху до європейської інтеграції", — наголошується в заяві.
Частину законодавчого пакету, поправку до фінансового регулювання, вже було прийнято Радою 6 грудня.
" Неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України з 24 лютого 2022 року призвела до втрати Україною доступу на ринок та різкого падіння державних доходів, тоді як державні витрати на вирішення гуманітарної ситуації та підтримання безперервності державних послуг помітно зросли", - наголошується в заяві..
Серед інших інструментів підтримки, у період з 2014 по 2022 рік ЄС підтримав Україну через кілька послідовних операцій макрофінансової допомоги (МФП), обсяг яких перевищив 7 млрд євро у вигляді кредитів та грантів.
У заяві нагадується також, що угода про асоціацію між ЄС та Україною, яка набула чинності 1 вересня 2017 року, зближує Україну та ЄС. Окрім сприяння поглибленню політичних зв'язків, зміцненню економічних зв'язків та повазі спільних цінностей, угода заклала основу для реалізації амбітної програми реформ, спрямованої на боротьбу з корупцією, створення незалежної судової системи, верховенство закону та покращення ділового клімату. ЄС демонструє постійну підтримку цих реформ, які мають вирішальне значення для залучення інвестицій, підвищення продуктивності та рівня життя у середньостроковій перспективі.
Нагадаємо, що 6 грудня на прес-конференції за підсумками ради міністрів фінансів країн ЄС у вівторок, 6 грудня голова Мінфіну Чехії, що головує в ЄС, Збинек Станюра і заступник голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявили, що незважаючи на те, що Угорщина наклала вето на виділення макрофінансової допомоги Україні, ЄС обіцяє, що Київ отримає обіцяні 18 млрд євро на 2023 рік .
Вони наголосили, що країни ЄС сповнені рішучості працювати над тим, щоб це фінансування надійшло до України вже у січні.
"Всі міністри фінансів, окрім одного, готові рухатися вперед і шукати шляхи для досягнення цієї мети, — сказав Домбровскіс. Ми не можемо допустити, щоб одна країна ЄС затримала цю фінансову допомогу. Ми повинні її доставити, і ми її доставимо. Гроші підуть у Україну, незалежно від того, візьмуть у цьому участь 27 чи 26 держав”.
Таким чином, суму буде надано Києву у вигляді кредиту з 10-річним пільговим періодом. Основну частину відсотків за ним держави-члени мають намір покрити за рахунок зовнішніх доходів, а не за рахунок коштів загальноєвропейського бюджету, як планувалося спочатку. Цей механізм дозволив схвалити пакет допомоги всупереч запереченням Угорщини, яка заблокувала його на голосуванні у середу.