Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів американських історик Тімоті Снайдер. Він пояснив, що Путін дійсно створив свій "альтернативний, уявний світ", але він сам у ньому не живе і розуміє, що може зробити його реальним лише на екрані телевізора. Бажання російського президента складно передбачити, але головну тезу можна сформулювати так: "Весь світ схожий на Росію, але вона найкраща".
З точки зору Путіна, швидше за все, всі, хто не розділяє з ним поглядів, що всі інші країни такі ж, як сучасна Росія, або наївні, або дурні чи одурманені "західною пропагандою". Він переконаний в цьому, що попри те, що існують дійсно демократичні країни, або ж такі, в яких розвивається громадянське суспільство, як, наприклад, в Україні. Але Путін апріорі відкидає цю реальність, вважаючи її "проплаченим проектом" США, західних мільярдерів чи ще когось з-за кордону Росії. При цьому Путін підозрює геть усіх і не вірить ні історикам, ні дипломатам, ні некомерційним організаціям.
"У підсумку через цю загальну недовіру все руйнується. Цього й хочуть у Кремлі – розібрати на частини громадянське суспільство, розібрати на частини Євросоюз і повернутися до авторитаризму в Росії, краще якої нібито все одно немає", - каже Снайдер.
Натомість німецький диктатор Адольф Гітлер, за словами історика, прагнув підштовхнути світ до "расової боротьби", яка, на його погляд, стала б можлива лише після докорінних змін у світі. І саме тому він розв'язав Другу світову війну. Путін не хоче змінювати світ, він його вважає "таким же, як і Росія".
"Путін усвідомлює, що він не може насправді послати половину населення країни на війну, гинути в Україні, наприклад. В Україні загинуло чимало російських солдатів. Важливо розуміти, що навіть українській армії вдалося вбивати російських військових. У цьому сенсі Путін більше перебуває в парадигмі сучасних США, ніж гітлерівської Німеччини: у США зараз теж всі війни телевізійні, і солдатів посилають тільки на такі операції, де гарантовано не буде занадто багато втрат серед американців. Гітлерівська альтернативна реальність включала в себе марші і радіо, після чого дуже велика частина населення відправлялася воювати. Я думаю, що Росія зараз на таке не здатна", - вважає Снайдер.
Раніше російського президента неодноразово порівнювали з нацистським диктатором 30-х років. Зокрема російський опозиціонер Гарі Каспаров порівняв Путіна з Гітлером. Він попередив Захід про необхідність якомога швидше зупинити Путіна. В іншому випадку, на думку опозиціонера, ціна цієї перемоги буде набагато вище.
Німецьке видання Die Zeit писало, що Путін з ядерною зброєю небезпечніший, ніж Гітлер. В цей же час, його армія слабша, ніж була в нацистів, а демократи Європи об'єднані в ЄС і НАТО. У свою чергу прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон закликав Європу "заспокоїти" Путіна, як Гітлера. Голова британського уряду порівняв нинішню ситуацію в Україні з передумовами Другої Світової війни. За його словами, Європа зараз у конфлікті з Путіним повторює помилки прем'єра Великобританії Невіла Чемберлена.
Хоча сам російський президент також давав привід засумніватися у його історичній освіченості. Приімром, в 2014 році борець із "фашизмом" Путін виправдав СРСР пакт з Гітлером.