Президент РФ Володимир Путін підписав закон про заборону на нецензурну лексику в теле - і радіоефірі, а також кінопрокаті. Офіційний текст документа опублікований на порталі правової інформації. Набув чинності і ще один закон, який передбачалося прийняти до 9 Травня - про кримінальне покарання за реабілітацію нацизму.
Рада Федерації ще в кінці квітня схвалив викликав шквал критики законопроект про заборону на мат в творах літератури і мистецтва, продукції засобів масової інформації, на концертах, театральних постановках, видовищно-масових заходах і в які потрапили в прокат кінофільмах.
Документ передбачає штрафи за організацію "публічного виконання твору літератури, мистецтва та народної творчості, що містить нецензурну лайку, за допомогою проведення театрально-видовищного, культурно-просвітнього або видовищно-розважального заходу". Документ, зокрема, забороняє використовувати нецензурну лайку "при показах фільмів у кінозалах", в театральних постановках, на відкритті виставок, концертах, шоу і так далі. Визначати слова і вирази, які не відповідають нормам літературної мови, буде "незалежна експертиза".
Штрафи для громадян за використання нецензурних виразів складуть від 2 до 2,5 тисяч рублів, для посадових осіб - від 4 до 5 тисяч рублів, для юросіб - від 40 до 50 тисяч рублів. При повторному здійсненні правопорушення грошові санкції збільшуються, також передбачається припинення діяльності підприємців на три місяці.
Нагадаємо, російські діячі культури вважають закон про заборону мата в творах мистецтва словоблуддям, вказуючи на те, що лайка залишається досить рідкісним явищем у сучасному мистецтві, але при цьому властива російській класичній літературі і є своєрідним дзеркалом соціуму.
Також у понеділок глава російської держави підписав закон про кримінальну відповідальність за публічну реабілітацію нацизму. В якості покарання за таке діяння встановлено штраф у розмірі до 500 тисяч рублів або позбавлення волі на строк до п'яти років.
Відповідна стаття Кримінального кодексу передбачає: "Заперечення фактів, встановлених вироком Міжнародного військового трибуналу для суду й покарання головних військових злочинців європейських країн осі, схвалення злочинів, встановлених зазначеним вироком, а так само розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про діяльність СРСР під час Другої світової війни, сполучених з обвинуваченням у вчиненні злочинів, встановлених зазначеним вироком, вчинені публічно, караються штрафом в розмірі до 300 тис. рублів або позбавленням волі на строк до трьох років". Для осіб, що використовують для реабілітації нацизму службове становище або можливості ЗМІ, передбачено більш суворе покарання.
Кримінальна відповідальність тепер передбачена для осквернителів днів військової слави і пам'ятні дати Росії, пов'язаних з Великою Вітчизняною війною. Мається на увазі поширення виражають явне неповагу до суспільству відомостей про дні військової слави і пам'ятні дати Росії, пов'язаних із захистом Батьківщини, а також осквернення символів військової слави Росії, вчинені публічно".
Нагадаємо, раніше висловлювалися припущення, що закон у тому вигляді, в якому його запропонувала і лобіювала депутат Ірина Ярова, може не пройти читання в раді федерації та узгодження з адміністрацією президента, оскільки окремі формулювання змушують Путіна "відмовитися від позиції, яку зайняв СРСР на Нюрнберзькому процесі". Мова йшла про суперечливі відомості про діяльність СРСР в роки війни. Крім того, покарання для осквернителів символів військової слави виявилося м'якше, ніж положення статей про вандалізм і наругу над місцями поховань.
Тим не менш законопроект був схвалений поряд з іншими резонансними ініціативами, включаючи "антитерористичний" пакет законів і закон про "блоггерах-трехтысячниках". !zn
Читайте також:
Західні інтернет-видання атакують російські боти
В Україні стрімко зникає ностальгія про СРСР
Українці стали ставитися до Путіна гірше, ніж до Сталіна
Україна проведе вибори президента 25 травня всупереч спробам зриву з російської сторони