Президент РФ Владімір Путін заявив, що планує розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю. В Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що російський президент обрав саме цей час для подібних заяв, бо сподівається таким чином підірвати моральний дух українців. Також він надіється, що знизиться західна допомога і зменшиться ефективність очікуваного українського контрнаступу.
«Багато відомих російських мілблогерів і офіційних осіб попереджали, що українські війська, ймовірно, невдовзі спробують розпочати великий контрнаступ. Дії Путіна свідчать про те, що він згоден і боїться потенційного успіху українського контрнаступу», – зазначили в ISW.
Там зазначили, що Путін і високопосадовці Кремля раніше вже використовували наративи щодо посилення ядерної готовності РФ, а також попередження про фальшиві прапори та розпливчасті заяви про негативний розвиток подій на полі бою. При цьому вони стверджували, що Росія має право використовувати ядерну зброю для захисту в Україні, щоб стримати подальшу підтримку Заходу та військову допомогу Українській державі.
«Раніше ISW повідомляв про ескалацію Путіним ядерної риторики у вересні та жовтні 2022 року з наступною деескалацією на початку листопада 2022 року перед втратою Росією міста Херсона та західного (правого) берега Херсонської області та оцінив, що Кремль може використати подальшу риторику щодо ядерної ескалації, щоб змусити західні держави вести переговори з Росією та припинити подальшу військову допомогу Україні», – додали в Інституті вивчення війни.
Аналітики ISW вважають, що заява Путіна від 25 березня є частиною цих зусиль. В ISW оцінюють, що Росія навряд чи застосує ядерну зброю в Україні, чи деінде.
25 березня Владімір Путін заявив, що Росія уклала угоду з сусідньою Білоруссю про розміщення на її території тактичної ядерної зброї у відповідь на постачання Україні снарядів із збідненим ураном. За словами Путіна, такий крок не порушить угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. Будівництво сховища планують закінчити 1 липня. Там нібито Росія хоче розмістити свої тактичні ядерні боєприпаси.
Водночас попри погрози російського президента, Пентагон не знайшов доказів того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
Путін не вперше вдається до ядерного шантажу. У січні очільник австрійського МЗС Александер Шалленберг застерігав, що ядерні погрози Росії є неприйнятними і суперечать міжнародному праву.
У 2017 році ООН було затверджено Договір про заборону ядерної зброї (TPNW), який забороняє державам допускати іноземну ядерну зброю на свою територію. Цю угоду ратифікували 92 країни. Серед них немає Росії та Білорусі, а також США, Франції та інших країн НАТО.