Путін може втратити важливий інструмент впливу на Європу — The Washington Post

Поділитися
Путін може втратити важливий інструмент впливу на Європу — The Washington Post © Офіційний сайт Кремля
Сподівання Вашингтона на те, що Путін не використає «Північний потік-2» проти європейських країн, є наївними.

Європа стала жертвою енергетичної кризи, а президент Росії Владімір Путін це використовує. Кремль не тільки відмовлявся швидко реагувати на запити про збільшення транзиту газу, але й посилив тиск на Україну, зібравши військових біля кордону та співпрацюючи зі своїм «колегою» у Білорусі, щоб розпалити міграційну кризу у Польщі та країнах Балтії, пише The Washington Post.

Адміністрація президента США Джо Байдена публічно продемонструвала солідарність з Україною, коли держсекретар Ентоні Блінкен приймав у Вашингтоні міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу.

Але США відмовляються робити те, що, на думку українського уряду та Конгресу, може позбавити Путіна ще однієї зброї проти європейських союзників Америки: зупинити завершення будівництва газопроводу «Північний потік-2».

«Те, що зараз відбувається в Європі, є дуже складною річчю з багатьма елементами. У цій складній грі ми повинні залишатися пильними та стійкими», – сказав Кулеба під час свого візиту до Держдепартаменту, додавши, що Путін використовує кібератаки та кампанії дезінформації, щоб дестабілізувати Європу.

Агресія Росії стала настільки проблематичною, що президент Байден відправив директора ЦРУ і колишнього посла Вільяма Бернса до Москви минулого тижня, щоб донести занепокоєння уряду США до Кремля особисто.

Частиною повідомлення США було застереження Росії від використання експорту енергоносіїв як політичної зброї проти Європи. Звичайно, Путін це вже робив. Лише нещодавно очільник Кремля зауважив, що як тільки «Північний потік-2» — майже завершений газопровід між Росією та Німеччиною, який проходить під Балтійським морем, запрацює, Москва може збільшити потік газу в Європу.

Правда в тому, що Путін може розширити транспортування газу в будь-який момент. Кремлю не потрібен новий трубопровід для поставок газу, Путін просто хоче отримати ще один інструмент для контролю над своїми сусідами.

Чи може в такому середовищі адміністрація Байдена дозволити газопроводу «Північний потік-2» запрацювати? Зрештою, ще в січні Блінкен засвідчив, що адміністрація США «сповнена рішучості зробити все можливе, щоб запобігти завершенню проекту газопроводу». Але відтоді команда Байдена не виконала цієї обіцянки.

У лютому адміністрація Байдена запровадила санкції проти газопроводу,  але вже у травні, Сполучені Штати скасували частину санкцій.

У червні Блінкен назвав завершення будівництва газопроводу «доконаним фактом». У липні Сполучені Штати та Німеччина опублікували «спільну заяву», в якій Берлін пообіцяв спробувати переконати Росію не використовувати «Північний потік-2» для скорочення експорту газу через Україну, адже це може пошкодити українську економіку.

Трубопровід дійсно може стати «доконаним фактом» для Білого дому, але американські законодавці не здаються.

Наприкінці вересня Палата представників внесла поправку до Закону про національну оборону, згідно з якою адміністрація Байдена повинна запровадити санкції проти всіх компаній, пов’язаних з «Північним потоком-2».

Сенатор Джин Шахін внесла поправку до Закону, яка вимагатиме від адміністрації Байдена періодично звітувати про виконання «спільних обіцянок» США та Німеччини, намагаючись забезпечити більшу прозорість.

«Я давно проти газопроводу «Північний потік-2» і продовжую виступати проти нього», — каже Шахін.

Але демократи в Сенаті, хоча і виступають проти трубопроводу, роблять це не надто охоче. Вони ще не сказали, чи підтримають додавання до законопроекту обов’язкове запровадження санкцій.

Сподівання адміністрації Байдена на те, що Путін не використає «Північний потік-2» проти європейських країн, у тому числі проти Німеччини, є наївними. Коли Путін отримує потужні важелі впливу, історія свідчить, що він обов’язково ними скористається.

Довгострокова стратегія США має полягати у зміцненні європейської енергетичної безпеки шляхом збільшення експорту американського природного газу, одночасно співпрацюючи з Європою над «екологічним переходом» економіки та відмовою від використання викопного палива. Але дозвіл Путіну отримати ще більше важелів впливу на Європу є контрпродуктивним і небезпечним. Водночас, є і хороша новина: ще є час зупинити це, резюмує видання.

Нагадаємо, держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що Росія ще не перетнула межу, коли її дії у енергетичному секторі можна трактувати як використання газу як зброї.

За словами Блінкена, в США слідкують за діями Росії в енергетичному секторі та розвитком подій на ринках і не відмовляються від планів запровадити проти Росії санкції у разі, якщо РФ вдасться до використання газу як зброї.

Однак поки ЄС і США обговорюють санкції, якими можна покарати Росію за використання "ПП-2" як зброї проти Європи, Москва вже використовує газопровід для шантажу. Докладніше читайте в тексті Марії Якуб і Олександра Харченка "Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?".

А також про причини і наслідки нинішньої газової кризи читайте в статті Сергія Корсунського «Не тільки підступ Росії: в чому причина і чим загрожує газова криза» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі