Баренцове море - не гостинне місце для відвідувачів. "Часті сніжні бурі... протягом багатьох годин завалюють все довкола снігом", - писав британський підводник, відправлений туди, щоб шпигувати під час холодної війни. "Ми зіткнулися з жахливими бризками, які перетворились у лід ще до того, як вразили наші обличчя". Американські і британські військові кораблі не проводили навчання там з 1980-х років, поки вони не повернулися туди минулого тижня, пише The Economist.
1 травня флотилія з двох американських есмінців, атомного підводного човна, корабля підтримки і далекого морського патрульного літака, а також британського фрегата, відпрацьовували свої навички з пошуку ворожих підводних човнів в Норвезькому морі. Це не незвично; В останні роки НАТО знову відкриває для себе інтерес до холодної війни в Арктиці. Наприклад, у 2018 році американський авіаносець вперше за 30 років увійшов в Північний полярний круг під час масштабних навчань в Норвегії.
Але 4 травня деякі з кораблів відпливли далі на північ в Баренцове море разом з третім есмінцем, залишаючись там до самого Дня 8 травня. Російському флоту, чий потужний Північний флот базується поруч в Сєвероморську, повідомили про це заздалегідь, і він вітав своїх відвідувачів живими торпедними навчаннями.
Рішення про відправку есмінців було сміливим. Перша мета полягала в тому, щоб показати, що COVID-19 не затупив мечі, незважаючи на те, що вірус вибив з ладу американський і французький авіаносці. Інша - заявити про свободу судноплавства перед обличчям введення Росією правил по Північному морському шляху (ПМШ), проходу між Баренцевим морем і Тихим океаном, який стає все більш судноплавним у міру танення льоду. Хоча вчення минулого тижня не ввійшло в зону ПМШ, воно натякає на готовність зробити це в майбутньому.
У більш широкому сенсі, Арктика є зростаючим фактором у планах оборони НАТО. В останні роки Росія підсилила свій Північний флот. Підводна діяльність флоту знаходиться на найвищому рівні з часів холодної війни, і нові човни країни непомітні і добре озброєні. В результаті, "акустична перевага" альянсу - його здатність виявляти підводні човни на більших відстанях, ніж це може робити Росія - "різко звузилася", вважає Міжнародний інститут стратегічних досліджень.
Основне завдання російських підводних човнів - оборонна: захистити "бастіон", район в Баренцевому і Охотському морях, де патрулюють його власні атомні підводні човни з балістичними ракетами. Але адмірали НАТО стурбовані тим, що в конфлікті це може становити більш широку загрозу альянсу. Окремі російські військово-морські сили, відомі як Головне управління глибоководних досліджень,, також можуть бути націлені на підводні кабелі, які перетинають атлантичний океан.
Завдання знайоме. Більшу частину холодної війни союзники прагнули ліквідувати радянський флот в Арктиці, організувавши блокування через так званий "розрив GIUK", транзитний маршрут між Гренландією, Ісландією і Великобританією, який був заповнений підводними постами для прослуховування. Тепер ця місцевість знову в центрі уваги, і НАТО знову вкладає кошти в протипідводні можливості, після десятиліть застою.
Але глибоководного захисту може бути недостатньо. Нове покоління російських корабельних ракет, здатних вразити кораблі НАТО або територію з крайньої півночі "розриву GIUK", представляє "принципово нову і складну загрозу", резюмує Міжнародний інститут стратегічних досліджень. Подібні побоювання привели до того, що адміністрація Рейгана зайняла більш наступальну військово-морську позицію, відправивши війська в морській бастіон Радянського Союзу - "тримаючи ведмедя в своєму лігві", як одного разу сказав британський депутат. "Мене вразила схожість з 80-ми", - говорить Ніклас Гранхолм з Шведського оборонного дослідницького агентства. "Передова морська стратегія, полягає в тому, щоб зблизитися з російським Північним флотом, а не зустрічати його далі на півдні."
Раніше повідомлялось, що російський винищувач небезпечно перехопив літак американських ВМС. Перехоплення тривало близько 42 хвилин.
Також, стратегічні сили США перевели на надзвичайний стан у зв'язку з пандемією. Службовці на командних пунктах міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) "Мінітмен-3", були переведені на надзвичайний стан.