У ніч на 2 червня демонстрації в Туреччині продовжилися у багатьох містах, в першу чергу в Стамбулі і Анкарі. За даними Amnesty International, при розгоні демонстрацій загинуло щонайменше двоє маніфестантів, 1000 постраждали. Офіційно повідомляється, що в ході заворушень 53 людини отримали поранення, з них 26 - представники поліції. Близько тисячі людей були заарештовані.
Після зняття поліцейського оточення зі стамбульського парку Гези і площі Таксим туди увірвалися десятки тисяч людей. Звільнення площі демонстранти сприйняли як свою перемогу, підняли шум, стукаючи каструлями та сковорідками, танцювали народний танець "халай" і перекрили автомобільний рух.
З відходом поліції заворушення перекинулися в прилеглий до Таксиму район Бешикташ. Демонстранти влаштували там барикади зі сміттєвих контейнерів, закидали співробітників правоохоронних органів камінням та розбили скло в робочому офісі прем'єр-міністра країни Реджепа Тайіпа Ердогана. При спробі демонстрантів увірватися в будівлю поліція застосувала сльозогінний газ. Офіс прем'єр-міністра в прямому сенсі слова захищав живий щит з поліцейських.
В стамбульському районі Санджактепе протестувальники закидали будівлю місцевої управи камінням і коктейлями Молотова. Після чого вони підпалили поліцейський бронетранспортер і мікроавтобус, зробивши барикади, почали закидати поліцію камінням. Сили правопорядку давали відсіч сльозогінним газом.
По інших містах Туреччини в різних районах також пройшли демонстрації, люди дуділи в ріжки і гриміли жерстяної посудом. Їм вторили громадяни, виходячи на балкони, ударяючи ложками по каструлях і включаючи-виключаючи світло.
Виявилася напруженою ніч і в Анкарі. Натовп, що направився в бік центральної площі Кизилай, своєю метою вибрав адміністрацію прем'єр-міністра. По дорозі тривали сутички демонстрантів з поліцією. За розпорядженням губернатора Анкари Аледдин Юксель для захисту будівлі адміністрації на допомогу охоронцям правопорядку прибули жандарми, також із сусідніх регіонів запросили підкріплення. Фасад адміністрації був забарикадований.
Заява мера Анкари Меліх Гекчека, передана вночі через Твіттер, обурила протестувальників і підлила масла у вогонь.
"Справді ми вас можемо втопити в ложці води, моліться на те, що ми віримо в демократію. Ми не застосовуємо жорсткої сили і не займаємося бандитизмом", - написав Гекчек у відповідь на послання одного з демонстрантів.
В районі Кечіорен, де знаходиться резиденція прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана, до пізньої ночі протестували громадяни, скандуючи гасла і гудучи в ріжки.
В Антальї поліція зупинила спроби рушити до місцевого відділення керівної Партії справедливості і розвитку демонстрантів, які кидали димові шашки і коктейлі Молотова.
Протести в Туреччині почалися як "зелені" - люди виступили проти планів влади знищити парк Гези в Стамбулі і побудувати на його місці торгово-розважальний комплекс. Однак швидко переросли в антиурядові.
Багато молодих демонстрантів звинувачують уряд в авторитарності і ісламізації країни. !zn
Читайте також:
Вбивство в Лондоні спровокувало напади на мусульман по всій Британії
В Туреччині вбито "почесного консула" Ічкерії, який заступався за братів Царнаєвих
Молодіжний техно-парад у Швейцарії переріс у погроми і зіткнення з поліцією