Протести проти результатів виборів в Грузії: чим завершився перший день

Поділитися
Протести проти результатів виборів в Грузії: чим завершився перший день © EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI
Опозиція озвучила свої плани.

Опозиційні партії в Грузії пообіцяли шукати міжнародну підтримку, щоб скасувати результати парламентських виборів, які показали значну перевагу правлячої партії через ймовірний російський вплив та суттєві фальсифікації, пише Politico.

Акція протесту, яка відбулася у понеділок ввечері, пройшла мирно. Представники опозиції вийшли на сцену біля парламенту із закликом вимагати повторного голосування, адже вибори 26 жовтня, за словами незалежних спостерігачів, супроводжувалися насильством, залякуванням і процедурними порушеннями. 

Попри те, що на захід зібралися десятки тисяч людей, їх кількість була меншою, ніж влітку, коли люди виходили на вулиці проти прийнятого за російським прикладом так званого закону про іноагентів.

«Ми не визнаємо легітимність цього парламенту. Ми не визнаємо сфальсифікованих виборів, ми відмовляємося від своїх мандатів і вимагаємо нових виборів!», – заявила Тіна Бокучава, лідерка коаліції «Єдність — національний рух», пообіцявши бойкотувати формування нового парламенту, більшість в якому, за даними ЦВК, склали представники правлячій партії «Грузинська мрія». 

Водночас, цей бойкот не завадить початку роботи новообраного парламенту.

Демократично обрана проєвропейська президентка країни Саломе Зурабішвілі назвала перемогу «Грузинської мрії» «російською спецоперацією»

В інтерв’ю в понеділок вона сказала: «нам потрібно виправити ці вибори або шляхом розслідування порушень – варіант, який підтримують наші європейські партнери – або це доведеться зробити шляхом нових виборів».

«Грузинська мрія», однак, наполягає на тому, що вибори були чесними, і каже, що заклики до бойкоту з боку опозиційних депутатів незабаром будуть забуті. 

Ввечері у понеділок опозиція скликала людей на протести, заявивши, що найближчими днями прийме рішення щодо подальших дій.

«Не час для песимізму. Ви маєте бути сповнені рішучості захистити свої голоси», — сказала Зурабішвілі тисячам протестувальників, які зібралися біля парламенту Грузії в понеділок увечері.

«Я розмовляла із шістьма президентами, включно з президентами країн-членів ЄС. Я розмовляла з міністрами закордонних справ… усі, крім однієї людини, яка щойно проходила сюди, сказали мені, що ніхто не визнає результатів виборів», — сказала вона.

Зурабішвілі мала на увазі прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який у понеділок прибув до Грузії, щоб привітати правлячу партію. 

За кілька хвилин до початку акції протесту угорського лідера помітили в сусідньому готелі. Пізніше його освистали демонстранти.

«Грузія є консервативною, християнською та проєвропейською державою. Замість марних лекцій їм потрібна наша підтримка на їхньому європейському шляху», – написав Орбан у дописі на X.

На початку цього року через відступ від прав людини та репресії спричинені ухваленням правлячою партією низки суперечливих законів російського зразка, спрямованих на громадянське суспільство та ЛГБТК+ спільноту, заявку Грузії на членство в ЄС було заморожено.

Країни Європи наразі мають різні реакції на суботні вибори: Брюссель закликає до розслідування ймовірних правопорушень, а окремі країни-члени висловлюють занепокоєння.

Водночас США зайняли більш жорстку позицію — вони вже наклали санкції на політиків і правоохоронців близьких до «Грузинської мрії», за придушення мирних демонстрацій влітку.

Сенатори Жанна Шахін і Джим Ріш заявили, що дії правлячої партії «серйозно скомпрометували стандарти демократичних виборів». Вони також пригрозили запровадити нові санкції проти Грузії аж до внесення змін до законодавства для того, аби затримати і покарати  відповідальних за фальсифікації.

Уряд США має низку варіантів покарання Тбілісі, пояснив Майкл Сесір, колишній співробітник Конгресу, який зараз викладає в Центрі досліджень безпеки Джорджтаунського університету. 

«Якщо фальсифікації справді вплинули на результати виборів, Вашингтон і Брюссель повинні чітко дати зрозуміти, що вживуть заходів, щоб притягнути винних до відповідальності, і положення щодо допомоги  мають змінитися відповідно» – зазначив він.

«У найближчі кілька днів ми дуже уважно спостерігатимемо за розвитком подій. Очевидно, що громадяни Грузії мають право на свободу зібрань, свободу слова, і дуже важливо, щоб уряд повністю поважав верховенство права та основні свободи», — повідомив Politico високопоставлений урядовець США.

Чому ж «Грузинська мрія» набрала стільки голосів, пояснив Володимир Кравченко у статті «Чи проллє кров «Грузинська мрія».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі