Про це на сторінках New York Times пишуть Ніл Макфаркухар і Ендрю Россбек.
Як і більшість фейків, ця історія мала в собі чатку правди. 12 квітня 2014 року російський літак дійсно наблизився до американського судна недопустимо близько. І Пентагон виступив із заявою. Але в квітні через три роки після подій історія знову з'явилася в ефірі російського державного телебачення, щоправда абсолютно спотворена.
В розповіді про події, за версією Росії, йшлося про те, що російський літак нібито застосував "електронну зброю" і вивів з ладу всі системи на бору есмінця "Дональд Кук". Це був фейк, але він дуже швидко розповсюдився навіть при глобальних настроях боротися з підробками.
Пропагандистська вигадка, як виявилося, поширювалася поступово впродовж трьох років. Через кілька днів після інциденту в Чорному морі у 2014 році, російський письменник Дмитро Сєдов написав сатиричний твір, в якому мову вів нібито від імені члена екіпаду "Дональда Кука". В розповіді він описав фантастичний епізод електронної війни, який викликав шок і паніку у ліричного героя. Згодом, ця його байка розповсюдилася у Facebook англійською і російською мовами в якості листа американського солдата. Експерти Atlantic Council знайшли пости з фейком завдяки специфічним технічним словам.
Автори зауважують, що Facebook допомагає пропагандистам розповсюджувати фейкові "новини". Прес-секретар компанії нещодавно повідомила, що соціальна мережа намагається боротися з розповсюдженням дезінформації.
Однак, 15 квітня 2017 року в російській програмі "Вести" була дослівно процитована сатирична байка, написана Сєдовим. Цей день був обраний не просто так. Адже 15 квітня у Росії святкують День спеціаліста радіоелектронної боротьби Збройних сил РФ. І оскільки ця історія з'явилася на центральному телеканалі, новинні сайти по всьому світу почали її цитувати. 19 квітня про російську вигадку написали британські таблоїди The Sun і The Daily Star, зауваживши, що це "чудний пропагандистський репортаж" з Росії.
Однак, на цьому все не скінчилося. Новину The Sun передрукував сайт FoxNews.com. Директор новинного сайту пояснив, що ця історія розглядалася як приклад того, як Росія "перебільшує свою військову потужність". Але в заголовку про це не йшлося. Зрештою, FoxNews.com видалив фейкову новину із сайту.
Але це нічого не значить, адже сотні тисяч користувачів у соціальних мережах, а також альтернативні сайти новин, особливо ті, які підтримують антиамериканський і антиглобалістичний наратив, вже поділилися нею.
Раніше видання Washington Post писало, що російські бойовики в Донбасі поширюють пропагандув дусі СРСР. Всі передачі, які поширюють ЗМІ російських сил, сумнівно трактують історію. Але їхній сигнал простий і він каже: "Ваші предки воювали проти фашистів. Ви повинні продовжити цю боротьбу сьогодні". Фактично, бойовики використовують історію як зброю.
Також українська розвідка повідомляла, що пропагандисти бойовиків зняли постановочне відео"бою ЗСУ" з терористами "ДНР". Сфабриковане "оперативне відео з місця події" та інформація про "інцидент" були поширені в російських медіа та ЗМІ бойовиків.