Принц Філіп помер у віці 99 років: що відомо про життя чоловіка Єлизавети II

Поділитися
Принц Філіп помер у віці 99 років: що відомо про життя чоловіка Єлизавети II Принц Філіп і королева Єлизавета ІІ під час медового місяця © Twitter/The Royal Family
Принц Філіп був нащадком декількох королівських династій Європи.

9 квітня в віці 99 років помер принц Філіп, граф Едібургскій - чоловік королеви Єлизавети ІІ, найстаріший чоловік в британській королівській сім'ї, хоробрий військовий і підтримка британської монархині. 10 червня принц Філіп міг би відсвяткувати своє 100-річчя.

ZN.UA розповідає про те, яким було життя герцога Единбурзького.

Нащадок декількох королівських сімей Європи

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Принц Філіп народився 10 червня 1921 на грецькому острові Корфу. Його батько - принц Андрій Грецький і Датський - брат короля Костянтина, який правив на той момент. Мати - принцеса Аліса з роду Баттенберг була племінницею останнього російської імператриці Олександри Федорівни і троюрідною сестрою Миколи II. Крім того, принц Філіп був правнуком датського короля Крістіана IX, праправнуком англійської королеви Вікторії і російського імператора Миколи I.

Після зречення Костянтина від престолу принца Андрія засудили до смертної кари, врятувати його вдалося тільки завдяки втручанню Великої Британії. Родині довелося бігти з Греції, вона переселилася в Париж і жила у брата Андрія принца Георга та його дружини Марії Бонапарт.

Після втечі шлюб батьків хлопчика фактично розпався. Самого Філіпа у віці дев'яти років відправили в закриту школу в Англії, він майже не бачився з батьками.

Знайомство і весілля з Єлизаветою ІІ

Філіп познайомився з Єлизаветою коли їй було 13 років, а йому - 18. Тоді Король Георг з дочками відвідав свою рідну школу, де Філіп і привернув увагу принцеси. Маргарет Роудс, двоюрідна сестра майбутньої королеви, писала, що та була закохана з самого початку.

Між молодими людьми зав'язалася переписка, в 1946 році Філіп попросив у короля дозволу одружитися з його донькою. Про заручини Філіпа і Єлизавети оголосили 10 липня 1947, а їхнє весілля відбулося в листопаді того ж року.

Як зазначає РБК, на момент весілля на рахунку у принца було всього 12 пенсів. Обручку з платини з діамантами, яку він подарував майбутній дружині, було виготовлено з тіари його матері, принцеси Аліси.

Після одруження Філіп був змушений відмовитися від усіх своїх грецьких і датських титулів. Він також прийняв англіканство замість православ'я. Змінилася і його прізвище - Маунтбаттен (британський аналог прізвища його матері - Баттенберг).

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Напередодні весілля Георг VI присвоїв майбутньому зятю титули герцога Единбурзького, графа Меріонетского і барона Гринвічського. Союз Філіпа з Єлизаветою II виявився найдовшим в історії британської монархії.

Філіп був першим членом британської королівської сім'ї, який дав телеінтерв'ю - це сталося в травні 1961 року. А коронація Єлизавети II в 1953 році була першою в історії британської монархії, яку транслювали по ТБ в прямому ефірі.

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Єлизавета стала першим монархом у британській історії, який відсвяткував діамантове і платинове весілля (60 і 70 років шлюбу з Філіпом, в 2007 та 2017 років роках).На момент смерті Філіп був найстаршим нащадком королеви Вікторії; найстаршим чоловіком британської королівської сім'ї в історії і найстаршим чоловіком чинного монарха.

У Філіпа і Єлизавети народилося четверо дітей: Чарльз (народився 1948), принцеса Анна (1950 року народження), принц Ендрю, герцог Йоркський (1960 року народження) і принц Едвард, граф Уессекський (1964 року народження).

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Минулого року принц Філіп і королева Єлизавета II відзначили 73 річницю весілля.

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

Служба в армії

Переглянутися цею допіс в Instagram

Допіс, Поширення The Royal Family (@theroyalfamily)

У 1939-40 роках Філіп вчився в Королівському військово-морському коледжі в Дартмут. Як зазначає «Новое время», всі роки Другої світової війни він провів на флоті.

На лінкорі HMS Ramillies він служив в Індійському океані, забезпечуючи безпеку австралійських експедиційних сил. Після вторгнення фашистської Італії до Греції Філіпа перевели в Середземне море, де він брав участь в боях під час Критської операції (висадка німецького десанту в 1941 році) і Сицилійській операції (1943 рік, найбільша морська десантна операція союзників на той момент). У ході останньої Філіпу вдалося хитромудрим маневром врятувати від нічного обстрілу бомбардувальник військове судно HMS Wallace, де він служив помічником капітана.

В кінці війни принца Філіпа перевели на Тихоокеанський флот, де він і зустрів вісті про капітуляцію Японії.

Через п'ять років після весілля з Єлизаветою ІІ у віці 56 років помер батько Єлизавети король Георг VI. Філіп був змушений покинути службу. У 1992 році в інтерв'ю він сказав: «Чесно кажучи, я б вважав за краще залишитися на флоті».

Після 1952 р принц Філіп повністю присвятив себе службі королівській сім'ї, він був покровителем більше 800 благодійних організацій. У 1964-1986 роках був президентом Міжнародної федерації кінного спорту, в 1981-1996 роках - Всесвітнього фонду дикої природи. У 1963 році отримав медаль Альберта (Королівське товариство мистецтв).

Досвідчений пілот і мандрівник

Після того, як Філіп залишив флот, він освоїв авіацію. У 1953 році він став пілотом Королівських військово-повітряних сил, в 1956-му отримав ліцензію пілота вертольота, а в 1959-му - приватну пілотну ліцензію. Востаннє він сидів за штурвалом літака влітку 1997 року, у віці 76 років.

У 1956 році чоловік королеви Єлизавети зміг посадити літак після того, як у нього в кабіні вибухнув вогнегасник.

На яхті Britannia Філіп зробив декілька навколосвітніх подорожей. Він також відвідав кілька найвіддаленіших куточків Співдружності в якості представника королеви.

Специфічне почуття гумору

Принц безліч раз дивував громадськість своїм почуттям гумору, а також висловлюваннями, які іноді були не дуже коректними. Наприклад, в 1981 році він заявив: «Усі казали, що у нас повинно бути більше вільного часу. Тепер скаржаться, що вони безробітні». Ще одне гостре висловлювання Філіпа пов'язано зі смертю: «Якщо після смерті я перевтілюсь, то хочу стати смертельним вірусом, який допоможе вирішити проблему перенаселення».

Разом з тим, біограф Джайлз Брандрет вважає, що ключ до щасливого королівському шлюбу полягав саме в тому, що герцог завжди змушував королеву сміятися. Онучка герцога принцеса Йоркська Ежені говорила про нього: «Дідусь - неймовірний. Він сильний і надійний. Він був і залишається скелею для всіх нас». Діти і онуки описували його як людину, яка приймала в родині всі найважливіші рішення і допомагала врегулювати конфлікти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі