Приготуйтеся. Вибори 2024 року можуть шокувати світ – CNN

Поділитися
Популістам стало легше отримувати голоси на всіх континентах

Минулого року виборці спричинили кілька глибоких потрясінь для світової стабільності – але не було нічого подібного до того, що ми можемо очікувати у 2024 році. Як зазначає The Economist, наступного року в країнах, де проживає більше половини населення світу, відбудуться вибори. Понад 4 мільярди людей живуть у країнах, які будуть голосувати.

«За останні два роки, ведучи хроніку світових виборів, я побачив певні закономірності, які часом викликають жах. На всіх континентах електорату стало надто легко відкинути давню ліберальну філософію заради гарних обіцянок – часто з боку популістських ультраправих. І перспективи кардинальних змін лише посилюються», – пише журналіст CNN Девід А. Андельман, автор книги «Червона лінія на піску: Дипломатія, стратегія та історія воєн, які все ще можуть статися».

За словами журналіста, лише у Європі відбудеться дев'ять парламентських виборів, де одним з найбільших викликів для нових урядів буде пошук партнерів по коаліції для формування більшості. Також до кінця січня 2025 року у Великій Британії також відбудуться загальні вибори – і британські виборці «можуть побачити повернення Лейбористської партії до влади після 14 років правління консерваторів».

Ось на які вибори особливо варто звернути увагу, на думку Андельмана. 

Тайвань, 13 січня: новий президент в центрі напруженості між США і Китаєм

Ставки особливо високі в цей час підвищеної напруженості у відносинах між Пекіном і Тайбеєм, оскільки Сполучені Штати продовжують давати обіцянки гарантувати демократію на Тайвані.

скриншот видео Youtube

З трьох кандидатів у президенти, що претендують на перемогу, Лай Цінде, який є вузьким лідером і кандидатом від правлячої Демократичної прогресивної партії, піддає анафемі Китай своєю обіцянкою продовжувати рішучий захист суверенітету острова, встановлений чинним президентом Цай Інвень. Другий кандидат, Хоу Ю-І з опозиційного Гоміндану, хоче розпочати переговори з Пекіном. Далекий третій, Ко Веньцзе з Тайванської народної партії (ТНП) і колишній мер Тайбея, пропонує проміжну позицію, ближчу до примирення.

Якщо виборці підтримають статус-кво, слід очікувати, що Пекін посилить тиск. «Вибір між війною і миром» – такою була офіційна відповідь Китаю після того, як у листопаді провалилися переговори про єдність між опозиційними партіями Тайваню.

Росія, 17 березня: Путін не залишає жодного шансу

Getty Images

Мало хто сумнівається в тому, що Владімір Путін планує стати довічним президентом у своїй прикритій фіговим листком передвиборчій кампанії. До кінця терміну йому виповниться 78 років, і він випередить радянського лідера Іосіфа Сталіна як найдовше правлячий російський правитель з часів Катєріни Вєлікой.

Путін мало що залишає на волю випадку. Поки що у нього є лише один офіційно санкціонований опонент – Алєксєй Нєчаєв, косметичний бізнесмен, який, до того ж, є членом політичної коаліції самого Путіна – Загальноросійського народного фронту.

Там цілком може виникнути хаос, як це було по всій Росії під час президентських виборів 2018 року, хоча сотні тисяч потенційно антипутінських голосів втекли за кордон під час вторгнення в Україну.

З огляду на цілком реальну можливість того, що це можуть бути останні вибори російського президента – враховуючи його вік – підбадьорений Путін після виборів може націлитися на ще більш широкі і дестабілізуючі зусилля з відновлення радянської імперії. І ризик прямої конфронтації з НАТО навряд чи можна виключати.

Індія в квітні і травні: Найбільш густонаселена країна світу на роздоріжжі

Перетворення найнаселенішої країни світу з динамічної демократії на індуїстську націоналістичну державу, що наближається до теократії, – ось що стоїть перед Індією на цих виборах, які, як очікується, відбудуться протягом кількох тижнів у квітні і травні. 

Getty Images

Прем'єр-міністр Нарендра Моді присвятив свій перший термін закріпленню непохитного індуїстського націоналізму. На вулиці залишилися приблизно 200 мільйонів мусульман і 28 мільйонів християн країни. Існують побоювання, що очікувана перемога Моді дозволить йому завершити те, що він вважає центральним елементом своєї місії. 

Наступного місяця Моді відкриє величезний індуїстський храм, що постане на попелищі старої мечеті – символічне підтвердження домінування для Моді і всіх індусів Індії.

Як Сполученим Штатам поводитися з такою особою, яка займає центральне місце в світі, що розвивається, і водночас є важливим торговельним партнером, противагою Пакистану, який схиляється до Росії і Китаю, а також стратегічним оплотом проти неконтрольованої китайської експансії в Тихоокеанському регіоні?

Європейський парламент, 6-9 червня: значний зсув вправо?

Засідання членів ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини»
Засідання членів ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини»
EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Червень стане критичним моментом для майбутнього Європи, оскільки Європейський парламент проведе свої перші вибори після виходу Великої Британії; і, за прогнозами, вони спровокують величезне безладдя.

Підвалини потенційно величезного правого повороту закладалися роками, і вони, безумовно, зміцнюватимуться впродовж 2023 року. Праві Європейські консерватори і реформісти можуть навіть стати третьою за чисельністю групою в новому Європарламенті. 

Такий блок рішучих правих і євроскептиків може завадити реалізації цілої низки поміркованих програм ЄС і підтримати праві віяння всередині таких провідних держав, як Німеччина та Франція.

На кону: подальша допомога Україні, санкції проти Росії, обмеження імміграції, відкат назад у питаннях кліматичного контролю, правосуддя і верховенства права в ЄС, а також зміни у відносинах Європи з Китаєм.

Сполучені Штати, 5 листопада: фактор Трампа і не тільки

EPA-EFE/RAMINDER PAL SINGH

Навіть якщо Дональд Трамп не буде обраний президентом, голосування і передвиборча кампанія до 5 листопада можуть розірвати тканину демократії в Сполучених Штатах. А якщо його оберуть, це може мати хвильоподібні наслідки для значної частини світу.

Як би виглядав НАТО в разі виходу Трампа? Уявіть собі втіху тих, хто повністю демонтує альянс.

А ще є всі диктатори і потенційні диктатори, до яких Трамп звертався з теплими словами. У суботу під час передвиборчої кампанії в Нью-Гемпширі Трамп процитував Путіна, назвавши президента США Джо Байдена «загрозою для демократії». На тому ж заході він похвалив лідера Північної Кореї Кім Чен Ина і жорсткого націоналістичного прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Як ці слова можуть перетворитися на дії в разі президентства Трампа? Зрештою, він уже пообіцяв відвідати бундючного нового праворадикального президента Аргентини Хав'єра Мілея, який запропонував замінити песо на долар США, а бюрократію та бюджети – на бензопилу.

Нагадаємо, європейські ультраправі партії десяти країн ЄС, які зустрілися третього грудня в Італії, поставили собі за мету «відігравати вирішальну роль» у ЄС, щоб «реформувати» його. Консолідованої позиції щодо України у них немає. Поки. 

Прихід до влади у країнах Європи політичних сил, які виступають проти військової підтримки Києва та мають сентименти щодо порозуміння й дружби з Москвою, вже не виглядає як щось фантастичне. Чи може кількість скептично налаштованих щодо України політиків перерости в негативну якість пояснює Петро Герасименко у статті «Чи втратить Україна підтримку Європи і що буде наступного року» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі