Урочиста церемонія вручення Нобелівської премії миру колумбійському президенту Хуану Мануелю Сантосу відбулася в столиці Норвегії Осло.
Колумбійський політик отримав цю престижну нагороду за свій внесок у підписання угоди про мир з ліворадикальної угрупуванням ФАРК, поклавши тим самим кінець тривала 52 роки громадянської війни, в якій загинуло понад 200 тисяч чоловік.
Сантос отримав золоту медаль, грамоту та чек на 8 млн шведських крон (870 тисяч доларів).
Нобелівський комітет оцінив роботу Сантоса як рушійну силу мирної угоди, підписаної в листопаді 2016 року між урядом Колумбії й бойовиками.
У суботу ж відбудеться нагородження та інших нобелівських лауреатів цього року, але не в Осло, а в Стокгольмі, де зазвичай проходить ця церемонія.
Відомо, що на ній не буде лауреата цього року по літературі - американський співак Боб Ділан відмовився бути присутнім на заході. На його прохання нагороду отримає співачка Петті Сміт.
26 вересня Мануель Сантос підписав мирну угоду з угрупованням FARC, завершивши громадянську війну, яка тривала в Колумбії останні 50 років. Жертвами тривалого конфлікту стали 220 тисяч осіб, а близько шести мільйонів колумбійців були змушені покинути свої будинки. За це він удостоївся Нобелівської премії миру.
Протистояння колумбійської влади і FARC - найдовший конфлікт уряду і повстанців не тільки в історії Південної Америки, але і всього західного півкулі. FARC з'явилася в 1966 році на тлі невдоволення жителів країни соціальною нерівністю. Війна в Колумбії сприяла виникненню збройних конфліктів та в ряді інших країн регіону.
Нагадаємо, що на референдумі громадяни Колумбії відмовилися підтримувати перемир'я з повстанцями. Після підрахунку 99,79% бюлетенів за угоду віддали свої голоси 49,76%, висловилися проти 50,23% учасників голосування.
Детальніше про протистояння між урядом і повстанцями читайте у статті Олексія Коваля "Колумбія: примирення через референдум не пройшло" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".