Президентом Косова стала представниця партії влади

Поділитися
Президентом Косова стала представниця партії влади 38-річна Вьоса Османі стала п'ятим президентом Республіки Косово © Операція Об'єднаних сил / Facebook
За Вйосу Османі проголосував 71 зі 120 депутатів парламенту.

Президентом Республіки Косово обрали 38-річну Вйосу Османі, представницю лівонаціоналістичного руху «Самовизначення». З листопада 2020 до березня 2021 року вона  виконувала обов'язки президента після відставки Хашима Тачі, якого Гаазький суд звинуватив у військових злочинах. У неділю, 4 квітня, за Османі проголосував 71 зі 120 депутатів косовського парламенту, передає «Радіо Свобода».

Опозиційні партії виступили проти кандидатури Османі, так як і вона, і спікер парламенту Гляюк Конюфца, і прем'єр-міністр Альбін Курті представляють одну і ту саму політичну силу. На парламентських виборах у лютому «Самовизначення» отримало 67 депутатських мандатів. Крім партії влади Османі підтримали представники національних меншин за винятком 10 сербських депутатів, які разом з іншими опозиціонерами бойкотували голосування.

У своїй першій президентській промові Вйоса Османі заявила про необхідність діалогу Пріштіни з Белградом, який не визнає незалежність Косова. У той же час вона закликала Сербію вибачитися перед громадянами Республіки Косово і притягти до відповідальності причетних до військових злочинів під час війни в колишній Югославії в 1998-1999 роках.

У листопаді 2020 року колишнього президента Республіки Косово Хашима Тачі заарештували в Гаазі. Йому, а також колишнім спікерам косовського парламенту Кадрі Вечелі і Якупу Краснічі висунули обвинувачення у військових злочинах.

Їм інкримінують вбивства щонайменше 100 осіб, викрадення і тортури людей під час і після війни на території колишньої Югославії в 1998-1999 роках.

Хашим Тачі, Кадрі Вечелі і Якуп Краснічі були командирами Визвольної армії Косова, що боролася за незалежність албанського анклаву від Сербії.

Косово оголосило незалежність від Сербії в 2008 році, через майже 10 років після операції НАТО проти режиму Слободана Мілошевича, в результаті якої територію Косова залишили сербські збройні формування. Етнічний конфлікт між сербами і косоварами-албанцями в 1998-1999 роках і забрав 13 тисяч життів.

Незалежність Косова була визнана США і 109 іншими країнами, але не Сербією і її союзниками - Росією і Китаєм. Ці країни заблокували прийняття Косова в ООН. Україна також не визнає Косово як суверенну державу.

З 2020 року Україна почала визнавати косовські паспорти.

Дипломатичний конфлікт між Сербією і Косово є одним з найбільш небезпечних в Європі. Детальніше читайте в матеріалі Володимира Цибульника «Косовський циклон» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі