Президент Болгарії Росен Плевнелієв заявив, що в жовтні минулого року під час проведення референдуму та місцевих виборів сайти головних державних органів зазнали російських кібератак.
"Я вважаю це нападом на болгарську демократію, нападом на болгарську державу, і його здійснили, з великою ймовірністю, з Росії", - заявив Плевнелієв в інтерв'ю BBC, стверджуючи, що план був розроблений, щоб викликати плутанину навколо результатів виборів, аналогічну, яка може бути в США у майбутній вівторок.
Метою атак стали сайти ЦВК, президента та інших державних установ. "Це була найпотужніша і найбільш інтенсивна кібер-атака, яка була проведена у південно-східній Європі", говорить він.
Плевнелієв, після аналізу ситуації і допомоги з боку союзників по НАТО, підозрює в кібератаці хакерське угруповання Fancy Bear, яке пов'язують зі зломом сайту Демократичної партії США. Також Плевнелієв зазначив, що "почерк" атак був аналогічним, як і у випадку з крадіжками електронних листів в Бундестазі. На його думку, це та ж організація", яка останнім часом намагається впливати і на американські вибори.
"З дуже високим ступенем імовірності можна було б вказати на схід від нас", - говорить богарский президент.
Плевнелієв вважає, що Росія намагається розділити і послабити Європу, в тому числі і з допомогою хакерських атак. Кібератаки для РФ, на думку болгарського лідера, це такий же інструмент впливу на Європу, як і фінансування популістських політичних партій і рухів, а також пропаганда.
У неділю, 6 листопада, у Болгарії проходить перший тур виборів президента. Якщо жоден з кандидатів не зможе набрати необхідних голосів, другий тур відбудеться через тиждень.
Плевнелієв, який не претендує на переобрання, йде з посади у січні.
Нагадаємо, 7 жовтня Міністерство внутрішньої безпеки та Управління національної розвідки США звинуватили Росію в організації скоординованих кібератак з метою вплинути на виборчий процес в США.
У середині червня російські хакери зламали базу даних Демократичної партії США. Вони отримали доступ до бази даних, зібраної на кандидата на посаду президента США від Республіканської партії Дональда Трампа, а також змогли прочитати всі електронні листи і трафік чатів комітету. При цьому кіберзлочинці не отримали доступу до фінансової інформації або особистої інформації спонсорів партії.
За даними ЗМІ, також піддалися атакам комп'ютери і мережі інших американських політичних організацій, а також основних претендентів на пост президента США Хілларі Клінтон і Дональда Трампа.
У травні нинішнього року директор національної розвідки США Джеймс Клеппер попередив, що хакери, які працюють в інтересах іноземних держав, ведуть стеження за кандидатами на пост президента США.
У Білому домі не виключають введення проти Росії додаткових фінансових санкцій за кібератаки на державні та партійні ресурси США.