Популізм може бути на підйомі в Європі, але не в Варшаві. У несподівано різкій кінцівці виборів мера столиці, кандидат центристської політичної опозиції Рафал Тшасковскі переграв популістського кандидата від партії "Право і справедливість" (ПіС) Патріка Які в першому турі 21 жовтня. Оскільки Польша входить у передвиборний сезон з голосуванням наступної осені, місцеві вибори показали, що у бренду популізму ПіС є межі. Тим не менш, щоб повернутися до влади в 2019 році опозиція повинна бути чимось більшим, ніж просто антипісівською, пише The Economist у свіжому випуску.
Автор зазначає, що це були перші вибори, з тих пір як ПіС прийшла до влади три роки тому. Партія зіткнулася з центристською коаліцією, очолюваною конкурентами – "Громадянською платформою" (ПО), яка керувала країною з 2007 по 2015 рік. Незадовго до виборів ПіС випустила відео, в якому звинувачувала ПО в бажанні прийняти біженців і закликаючи поляків вибирати "безпечне місцеве самоврядування". У вигаданих новинних кліпах партія представила Польщу в 2020 році з "анклавами мусульманських біженців". "Сексуальне насильство і акти агресії стали частиною повсякденного життя мешканців", - каже голос на відео. Запис сильно розкритикували, але у нього був свій ефект.
54% - явка була найвищою для місцевих виборів в Польщі, з тих пір, як в 1989 році стався крах комунізму. Згідно з екзит-полами, ПіС посіла перше місце, набравши 32% голосів по всій країні - більш ніж на п'ять пунктів вище, ніж на попередніх виборах у 2014 році, і набагато випередила коаліцію ПО, у якої 25%. У партії буде більшість, щонайменше, в шести з 16 регіональних парламентах країни. До цього більшість була тільки в одному. Однак партія не зммогла перемогти у великих містах. Як і у Варшаві, мери ПО перемогли в Лодзі і Познані. 4 листопада відбудуться вибори в інших містах.
Між тим, уряд перебуває під новим тиском з боку ЄС, який звинувачує його в підриві верховенства закону, намагаючись контролювати суди. Цього літа новий закон, що знижує пенсійний вік для суддів Верховного суду з 70 до 65 років змусив приблизно одну третину з них піти на пенсію. 19 жовтня Європейський суд постановив тимчасово призупинити дію закону. (Остаточне рішення буде опубліковано пізніше.) На цьому тижні судді повернулися на роботу.
Колишній міністр Європи Тшасковскі втілює в собі спадщину Дональда Туска, який очолював ПО, поки не обрався в Брюсселі в 2014 році. Його перемога у Варшаві, у якій був мер від ПО був з 2006 року, була очікуваною. Але щоб перемогти ПіС в 2019 році, партія повинна буде вийти за межі міських центрів, можливо, працюючи з аграрної "Польською народною партією", яка стала третьою. Відлік пішов.
Нагадаємо, 25 липня 2017 року президент Польщі Анджей Дуда підписав один з трьох законопроектів про судову реформу – закон про загальні суди. Новий закон дає міністру юстиції право самостійно призначати і звільняти голів судів.
У той же час Дуда заявив, що накладе вето на законопроекти про Верховний суд та Національну раду судочинства, оскільки вони створюють прецедент надмірної влади генпрокурора над судами і викликають занепокоєння в суспільстві.
22 липня Сенат Польщі, незважаючи на протести прийняв підтриманий раніше Сеймом закон про Верховний суд. Згідно із законом, Верховний суд країни має підпорядковуватися міністерству юстиції. Глава мін'юсту зможе самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів без консультацій з представниками органів правосуддя.