Праві радикали США як політичний вірус нашого часу

Поділитися
Праві радикали США як політичний вірус нашого часу © delo.ua
Ультраправі діють поодинці або організовуються в децентралізовані терористичні осередки, заохочуючи будь-які дії, які прискорять цей розпад державності (ідея, запозичена у Леніна).

В Америці, ще до вбивства Джорджа Флойда прокотилася хвиля протестів. Люди виступали проти карантину та ізоляції. Натхнені твітами президента Дональда Трампа, що закликають їх "звільнити" свої штати, деякі навіть порівнюють чиновників з нацистами, пише The Economist.

Деякі з мітингувальників, озброївшись штурмовою зброєю, були безглуздо одягнені в гавайські сорочки. Вони могли б здатися майже комічними, якби не той факт, що в різних куточках інтернету такий пляжний одяг визнається уніформою правих радикалів.

Праві вміло використовують цю пандемію. Вони відповіли на коронавірус різними способами, але до цих пір не демонстрували своїх зухвалих сорочок і пістолетів.

Вони проводили "масштабні вибухи" (тобто переривали відеоконференції), заохочували інших заражати поліцейських і євреїв і прагнули зірвати роботу уряду, в тому числі Нью-Йоркську лінію 311 для інформування та операцій Національної гвардії США.

Деякі з них навіть небезпечно наблизилися до вчинення терористичних актів. У березні людина, пов'язаний з неонацистськими угрупованнями, була убита у перестрілці зі співробітниками ФБР, які намагалися заарештувати його за те, що він планував підірвати лікарню в Міссурі.

Хоча він вже деякий час планував атаку і розглядав різні цілі, спалах COVID-19 переконав його нанести удар по лікарні, щоб отримати додаткового розголосу.

Поширення теорій змови займає центральне місце в діяльності правих радикалів в США. Деякі стверджують, що вірус – це містифікація. Інші звинувачують китайців, євреїв чи навіть Білла Гейтса.

Карантин ж тим часом сприяє програмі набору персоналу у правих радикалів.

Застрягши в будинку без грошей, люди можуть стати "більш сприйнятливими до цих рухів", попереджає Джошуа Фішер-Берч з проекту по боротьбі з екстремізмом.

Праві радикали використовують онлайн-платформи, такі як Facebook, Gab і Telegram. А про їх меми можна сказати окремо: починаючи Джорджем Вашингтоном в гавайської сорочці, і закінчуючи Рональдом Макдональдом з автоматом на колінах. Їх багато і в світі онлайн-ігор, що допомагає їм залучати молодих рекрутів.

Більш пильний погляд на переконання ультраправих допомагає пояснити, чому екстремісти були натхнені новою реальністю Америки.

Три споріднені ідеї - перевага білих, "boogaloo" і "акселераціонізм" - особливо актуальні під час сьогоднішньої кризи.

Найвідоміший з них - це перевага білих. Його прихильники використовують географічне походження вірусу, щоб викликати расову антипатію до китайського народу. Антисеміти звинувачують євреїв в умисному поширенні чуми ще з часів "Чорної Смерті", і коронавірус дає їм можливість використовувати цей шаблон повторно.

Таким чином, прихильники переваги використовують страхи перед "Білим геноцидом", щоб відстоювати закриті кордони і в кінцевому підсумку білу етнодержаву.

"Відкриті кордони - це вірус", - заявляє одна протестна наклейка, розміщена на дорожніх знаках.

Деякі прихильники білої переваги також входять у число тих, хто називає себе "Boogaloo Boys" або "Boojahdeen". Це відноситься до віри в неминуче "boogaloo": збройне повстання проти американського уряду, расова війна або те й інше разом.

Цей термін походить від "Breakin' 2: Electric Boogaloo", фільму про брейк-данс, знятого в 1984 році, який був майже копією свого попередника "Breakin'".

(Примітка редактора: Після виходу фільму "Breakin' 2: Electric Boogaloo", слово "електрик-бугало" стало прозивним, так почали називати погані другі частини, пізніше вираз стало мемом)

Boogaloo boys розцінюють майбутню війну як повторення американської Громадянської війни.

Гавайські сорочки є відсиланням до "великого луау", іншому назвою "boogaloo", свята, на який подають печеню з свиней (поліції). (Луау – традиційний Гавайський свято, - прим. ред.)

"Boogaloo boys" неодноразово заявляли, що певні події викличуть апокаліпсис, після якого їх ідеологія переможе (мітинг за права на зброю у січні, наприклад, повинен був привести до масових конфіскацій в штаті Вірджинія, спровокувавши громадянську війну).

Але соціальна нестабільність, яка супроводжувала коронавірус, надає цим фантазіям видимість правдоподібності.

"Буг йде, хлопці. Готуйтеся", - говорить одне з повідомлень у вкрай правому telegram-каналі.

Демонстрації, засуджують надмірний вплив держави, також мають тенденцію залучати радикальних лібертаріанців, поліцейських і прихильників Другої поправки, які побоюються, що карантин призведе до тиранії та конфіскації вогнепальної зброї.

Але саме третя ідея, акселераціонізм, краще всього підходить для розповсюдження під час пандемії.

Акселераціонізм – це дивне поєднання марксизму і неонацизму. Ідея полягає в тому, що внутрішні протиріччя економічного і політичного порядку приведуть державу до краху.

З руїн вкрай праві можуть створити свою "націю, побудовану на крові". Вони розглядають вірус як доказ істинності акселерационизма і прекрасну можливість прискорити загибель системи.

Послідовники діють поодинці або організовуються в децентралізовані терористичні осередки, заохочуючи будь-які дії, які "прискорять" цей розпад (ідея, запозичена у Леніна).

До них відносяться поширення дезінформації і теорій змови, нападу на інфраструктуру (наприклад, на Нью-Йоркську лінію 311) тероризм самотніх вовків.

Moonshot CVE, організація, яка відстежує екстремізм в інтернеті, повідомляє, що в Америці середнє число щоденних пошукових запитів, пов'язаних з перевагою білих (наприклад, посилання на екстремістську літературу або кодований мову ультраправих), зросла з 1475 року в період з червня 2019 по лютий 2020 року до 2024 в період з 30 березня по 28 квітня.

Чисельність радикально правих чатів Telegram і Facebook стала більше під час карантину.

Для правих мета не обмежуються вербуванням заради неї самої: "мета пропаганди – підштовхнути людей до дії", як висловився один неонацист в Telegram.

Тим не менш федеральний уряд Америки досі не поспішає боротися з внутрішнім правим екстремізмом. Так, 6 квітня Держдепартамент вперше назвав терористичну угруповання організацію Російського Імперського Руху (РІМ).

"Загроза самого початку її формування. Але це багато в чому символічний перший крок"

Хоча РІМ має деякі зв'язки з американськими ультраправими, його офіційний статус, "глобальний терорист особливого призначення", досить низький.

Це дає уряду право накладати фінансові санкції, більш високий статус іноземної терористичної організації "дав би право криміналізувати надання групі матеріальної підтримки або ресурсів", хоча навіть це позначення може застосовуватися тільки до іноземних організацій.

Конгрес також розглядає кілька законопроектів, спрямованих на підвищення здатності федерального уряду боротися з внутрішнім тероризмом.

Але занадто часто залишається боротьба за місцевими правоохоронцями, які рідко розуміють вкрай праві угруповання та їх методи.

У той час як увага нації зосереджена на коронавирусі, поширюється ще одна хвороба.

Раніше повідомлялося, що в Атланті з новою силою спалахнули протести: поліція знову застрелила темношкірого. Електрошокер в штаті Джорджія не вважається смертельною зброєю. Адвокат родини вбитого вважає, що у поліцейського не було підстав відкривати вогонь.

Нагадаємо, що Amazon та інші платформи дають можливість отримувати дохід ультраправим угрупованням. На Amazon легко можна дістати книги, опублікованих авторами-прихильниками "білої переваги".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі