Пожежа в Соборі Паризької Богоматері: головне

Доповнено
Поділитися
Пожежа в Соборі Паризької Богоматері: головне © Twitter / CafeMariusEM
Під час пожежі обрушилися шпиль і дах собору. Президент Франції Еммануель Макрон висловив співчуття всім католикам і французам.

У Соборі Паризької Богоматері у понеділок ввечері, 15 квітня, почалася пожежа. Вогонь знищив шпиль і дах храму. Розслідуванням інциденту займається прокуратура. За попередньою інформацією, причиною пожежі могли стати будівельні роботи. Редакція DT.UA зібрала важливу і актуальну інформацію по темі.

Початок пожежі

Пожежа спалахнула близько 18:30 за місцевим часом (19:30 за Києвом). Саме в цей час спрацювала пожежна сигналізація. З собору екстрено евакуювали людей.

Фасад собору було закрито руштуванням, відомо, що в храмі проводилися ремонтні роботи. Вогонь охопив верхні яруси будівлі. Клуби диму і вогняне зарево було видно їх різних частин Парижа. Очевидці почали публікувати в соціальних мережах фото і відео палаючого собору. Телеканали всього світу вели прямі трансляції з Парижа.

Руйнування

Приблизно через годину після початку пожежі обвалився шпиль собору, а за ним – дах будівлі. Пізніше вогонь перекинувся не ліву вежу храму.

Евакуація людей та гасіння пожежі

До місця пожежі прибули пожежники, медики й інші екстрені служби. На острові Сіте, на якому розташовується Нотр-Дам де Парі, перекрили рух для громадського і приватного транспорту.

У МВС Франції повідомили, що в операції з ліквідації пожежі задіяні близько 400 пожежних. Інформації про постраждалих станом на вечір понеділка не було.

Мерія Парижа прийняла рішення про евакуацію мешканців острова – це близько 3000 людей. Ймовірно, що евакуюють також постояльців п'яти готелів, розташованих на Сіте.

Заява президента Франції і міжнародна реакція

Через пожежу в Соборі Паризької Богоматері президент Франції Емманюель Макрон відклав відеозвернення до нації, в якому він збирався підвести підсумки протестів "жовтих жилетів". Глава держави заявив, що важко переживає те, що відбувається. Президент і прем'єр-міністр вирушили до місця пожежі.

Президент США Дональд Трамп назвав пожежу в столиці Франції "жахливим видовищем" і дав пораду екстреним службам: гасити палаючий собор з повітря.

У паризькій мерії відповіли, що застосування пожежної авіації створить загрозу обвалення уцілілих конструкцій, через що можуть постраждати люди.

Президент України Петро Порошенко висловив співчуття французької нації і президенту Макрона.

"Молю Бога, щоб ніхто не загинув під час пожежі в Нотр-Дам де Парі. Цей собор особливо важливий і для українців - там відбувалися служби по Голодомору. У цьому соборі я брав участь в інтронізації Бориса Гудзяка, який ставав владикою греко-католиків. Висловлюю слова підтримки президентові Емманюелю Макрона і народу Франції", - йдеться в повідомленні, опублікованому на офіційній сторінці глави держави у Facebook.

Міністр культури Євген Нищук констатував, що пожежа в Парижі - це потужний удар для культури і історії Європи та світу. Він також заявив про готовність України надати допомогу Франції у відновленні постраждалих цінностей, направивши до Парижу найкращих фахівців і реставраторів.

Реліквії собору

Врятовані реліквії собору перевезли в мерію Парижа. Художні цінності відправлять до Лувру.

Ключовий реліквією Нотр-Дам де Парі є терновий вінець Ісуса Христа. Реліквія вперше з'явилася в соборі в 1239 році. Врятували також туніку святого Людовіка IX - керівника восьмого і дев'ятого Хрестових походів. Врятували і кілька картин.

Також можуть вціліти 16 мідних статуй, які за кілька днів до пожежі зняли з даху храму для реставрації, передає Le Figaro.

Наслідки пожежі

Представник Нотр-Дам де Парі заявив в ефірі BBC, що наслідки пожежі будуть катастрофічними, і від собору "навряд чи щось залишиться". Однак, за його словами, вогонь не зачепив скарби собору, що зберігаються в захищеній ризниці.

Пізніше генерал-командувач Паризької пожежної команди Жан-Клод Галле заявив, що вирішальними стануть найближчі півтори години.

"Існує ризик падіння Великого дзвону. У разі його падіння, зруйнується вежа. Пожежники працюють всередині і зовні... Нам потрібно перемогти в цій битві і зупинити поширення вогню. Найбільш ефективні дії відбуваються всередині. Ми не впевнені, чи зможемо ми зупинити поширення вогню в Північній вежі ", - розповів він в ефірі CNN.

Близько опівночі з'явилися перші обнадійливі новини: після чотирьох годин боротьби пожежним вдалося локалізувати вогонь. Основні несучі конструкції собору вціліли. Також надійшло повідомлення про те, що врятовано терновий вінець Ісуса Христа й інші цінності, що зберігаються в храмі.

У ніч на вівторок агентство Euronews опублікувало фотографії, зроблені всередині собору після початку пожежі.

Остаточно загасити пожежу вдалося лише через 12 годин, дах і шпиль згоріли. Вогонь гасили близько п'ятисот пожежників.

Пожертви на відновлення після пожежі

Французький бізнесмен Франсуа-Анрі Піно пожертвував 100 мільйонів євро на реставрацію собору Паризької Богоматері.

"Це трагедія, яка зачіпає всіх французів. Всі хочуть якомога швидше відновити цю коштовність нашої спільної спадщини", - заявив він.

Кошти будуть виділені з фондів компанії Artemis, що належить міліардерові.

Ще один французький бізнесмен, президент групи компаній LVMH Бернар Арно оголосив, що виділяє 200 мільйонів євро на відновлення Нотр-Дама.

Мер Парижа Анна Ідальго має намір запропонувати організувати міжнародну конференцію зі збору коштів для відновлення Нотр-Дама.

Влада регіону Іль-де-Франс зі свого боку вказала, що має намір виділити близько 10 мільйонів євро на екстрену допомогу для відновлення собору.

"На відновлення піде багато грошей, ми готові вже зараз виділити ці кошти", - сказала президент ради регіону Іль-де-Франс Валері Пекрес в ефірі французького радіо.

Історичні події в соборі

У 1302 році Король Філіп IV відкрив перший парламент Королівства Франція - Генеральні Штати.

У 1558 в соборі побралися королева Шолтандіі Марія Стюарт і дофін Фрнасуа, який після став Королем Франції Франциском II.

У 1804 році в Нотр-Дам де Парі в присутності Папи Римського Пія VII коронували імператором Франції Наполеона Бонапарта.

Будівництво Собору Паризької Богоматері почалося у XII столітті з ініціативи паризького єпископа Моріса де Сюллі і тривало майже два століття. Храм серйозно постраждав в роки Великої французької революції. У 19 столітті архітектор Ежен Віоллє-ле-Дюк провів масштабну реставрацію собору, що включала будівництво шпиля.

Нотр Дам де Парі – пам'ятка готичного мистецтва, один з найвідоміших шедеврів світової архітектури. Висота собору сягає 35 м, а дзвіниць собору – 69 м.

Собор є однією з головних визначних пам'яток французької столиці, його відвідують від 12 млн до 14 млн людей на рік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі