Сьогодні починається посаду голови мандат Фінляндії в Раді ЄС, який триватиме до 31 грудня. Програма головування Фінляндії в Раді ЄС відкривається розділом "Загальні цінності і правова держава є наріжними каменями європейських дій". У документі підкреслюється важливість забезпечення поваги до засадничих цінностей ЄС.
Фінляндія на чолі Ради ставить завдання пошуку ефективних засобів, які могли б гарантувати повагу до спільних цінностей Євросоюзу в державах-членах ЄС. У програмі також йдеться про необхідність розвитку діалогу про правову державу, продовження переговорів про обумовленість виділення європейських фондів повагою принципів правової держави. Ще одним пунктом документу є боротьба проти корупції, яка підриває базові цінності і правила союзу, підриває довіру громадян до влади і порушує здорове фінансове управління.
Другий розділ програми головування Фінляндії присвячений створенню "конкурентоспроможного та соціально інклюзивної" Євросоюзу.
"Європейська економіка продовжить нарощувати свій потенціал, але в уповільненому темпі. Напруженість у міжнародній торгівлі, змін у сфері праці і технологій, а також старіння населення являють собою важливий виклик для економічного зростання, зайнятості і процвітання. Ми повинні прагнути до конкурентоспроможного та соціально інклюзивної ЄС. (. . .) Євросоюзу потрібна довгострокова глобальна стратегія, стимулююча стійке економічне зростання і конкурентоспроможність ", - йдеться в документі.
Фінляндія також вважає за необхідне всебічне використання потенціалу наукових досліджень, інновацій, а також цифрових технологій в ЄС.
Третій розділ присвячений проблемі зміни клімату та скорочення викидів вуглекислого газу. У програмі головування Фінляндії говориться, що "ЄС має зміцнити свій імідж світового лідера в області клімату".
"З цією метою Євросоюзу слід розробити довгострокову стратегію в захист клімату, щоб стати вуглецево-нейтральним, починаючи з 2050 року", - закликають в Гельсінкі.
У Фінляндії вказують на те, що перехід до вуглецево-нейтральним Європі посилить економічне зростання і конкурентоспроможність ЄС.
Останній, четвертий розділ програми головування Фінляндії присвячений захисту громадян ЄС. В цьому напрямку Гельсінкі виділяє три вектори: захист Європи від наслідків конфліктів у сусідніх з ЄС регіонах, боротьба проти транскордонної злочинності і тероризму, а також забезпечення внутрішньої безпеки Євросоюзу. Для цього Фінляндія пропонує використовувати такі зовнішньополітичні інструменти, як дипломатія, операції з управління кризовими ситуаціями, торгова політика і допомога розвитку.
"ЄС повинен сприяти багатостороннім рішень і посилювати свій внесок у попередження конфліктів і посередницьку діяльність", - йдеться в програмі.
Забезпечення загальної безпеки громадян ЄС передбачає боротьбу з транскордонною злочинністю і тероризмом. Ставиться також завдання забезпечення безпеки кордонів.
Головування Ради ЄС здійснюється по черзі кожною державою-членом на термін шість місяців. В цей піврічний період відповідна країна Євросоюзу головує на засіданнях рад різного профілю, крім Ради ЄС у закордонних справах, займається підготовкою та обговоренням з Єврокомісією та Європарламентом законопроектів ЄС, організовує загальносоюзні заходи політичного та культурного спрямування. Попереднім головою з 1 січня 2019 року була Румунія.